TOP 10 polskiego ultra AD 2017

Polska i Świat, 2.03.2018

Za sprawą Magdaleny Łączak i jej wielkiego zwycięstwa w Transgrancanarii polskie ultra weszło w nowy 2018 rok z przytupem. Choć już późno i wszyscy jesteśmy głowami (i nogami) raczej w nowym niż w poprzednim sezonie, uznaliśmy, że piękna wiktoria Magdy to doskonały pretekst, żeby podsumować sobie największe sukcesy poprzednich 12 miesięcy w polskim ultra. Przed Wami nasz subiektywny TOP 10 „the best of Polish ultra 2017”!

(foto: Krzysztof Zaniewski)

NR 10 – KORONA ULTRAMARATONÓW POLSKICH

Nasze zestawienie otwiera delikatna „prywata”, uznaliśmy jednak, że powołanie do życia subiektywnej „Korony Ultramaratonów Polskich” to wyjątkowe wydarzenie w naszym ultratrailowym świecie. Naszą Koronę tworzą: Zimowy Ultramaraton Karkonoski, Niepokorny Mnich, Bieg Rzeźnika, Supermaraton Gór Stołowych, Maraton Karkonoski, Chudy Wawrzyniec, Bieg Ultra Granią Tatr, Bieg 7 Dolin, Łemkowyna Ultra-Trail oraz Kaliska Setka. Więcej o Koronie przeczytacie TUTAJ, a my – korzystając z okazji – z przyjemnością ogłaszamy, że właśnie tworzy się projekt bluzy Zdobywcy Korony Ultramaratonów Polskich, którą otrzyma każdy, kto ukończy komplet wybranych przez nas biegów.

NR 9 – POWSTANIE BUFF TEAM POLSKA

Dla wielu to był szok. Martyna Kantor, Anna Kącka, Marcin Rzeszótko i Marcin Świerc w jednej drużynie?! Niemożliwe? A jednak! Radek Kasprzak, polski dystrybutor katalońskiej marki BUFF, dokonał wielkiej rzeczy i w ciągu kilku tygodni zgromadził w jednej stajni stadko najlepszych koni wyścigowych w Polsce. BUFF Team Polska to kolejna po Salomon Suunto Team Poland, Salco Garmin Team oraz Inov-8 Team ekipa ultratrailowa w naszym kraju na najwyższym poziomie. Jesteśmy pewni, że zdrowa rywalizacja pomiędzy nimi wpłynie na jeszcze szybszy rozwój biegów górskich w Polsce. Trzymamy kciuki!  

NR 8 – HERCOG MOUNTAIN CHALLENGE

Co łączy Himalaje, Patagonię, Góry Atlas i Kilimandżaro? Jego Wysokość Piotr Hercog, czyli polski król ekstremalnego biegania. Od kilkunastu miesięcy Herci realizuje projekt „Hercog Mountain Challenge”, w ramach którego na pełnej szybkości mierzy się z najbardziej wymagającymi górskimi wyzwaniami na świecie. W minionym roku jego łupem padły Ultra Fiord i Kilimanjaro Extreme Marathon, ale te zwycięstwa go nie zadowalają i już myśli o największej wyprawie swojego życia, czyli wyznaczeniu… nowej drogi na biegun południowy. Ósemka jest jak nieskończoność postawiona do pionu, Piotrowi życzymy więc: nieskończoności wrażeń na swoich wyprawach, oraz by zawsze trzymał pion na swojej drodze!  

NR 7 – REKORD TRASY GSB RAFAŁA BIELAWY

Jeden człowiek. Ponad 500 km dystansu. Równo 108 h i 55 min biegu. Pobity rekord Głównego Szlaku Beskidzkiego. Tu nie trzeba pisać nic więcej. Nasza szczęśliwa siódemka: Rafał Bielawa.

Foto: Łukasz Buszka

NR 6 – ŁEMKOWYNA ULTRA-TRAIL W RODZINIE UTWT

W pierwszym roku zbierali kosztowną naukę. W drugim drogę wyznaczyło im słońce. W trzecim niespodziewanym sprzymierzeńcem okazało się błoto. W czwartym w grubych utytłanych buciorach szturmem wdarli się na salony. Najpierw pozyskali partnera technicznego na światowym poziomie (marka Columbia), a pod koniec roku oficjalnie ogłosili: Łemkowyna Ultra-Trail dołącza do rodziny UTWT! Na razie jako impreza godna odkrycia (Discovery Race), ale już wkrótce – jesteśmy tego pewni – jako pełnoprawny członek cyklu Ultra-Trail World Tour. Za wyjątkową organizację i determinację do wyjścia ze swoim biegiem w świat ekipę organizacyjną ŁUT umieszczamy na miejscu nr 6 naszego subiektywnego TOP-u.

NR 5 – KRZYSZTOF KOLUMB DOŁĘGOWSKI

Choć jeszcze przed 40 (ale niedługo!), już jest legendą rodzimego ultra. Przez długi czas polski rekordzista trasy UTMB, jeden z pionierów rajdów przygodowych i biegów ultra w Polsce. Pomysłodawca sprowadzenia Inov-8 na nadwiślański rynek i współtwórca potęgi brytyjskiej marki na naszych szlakach. Współautor książki „Szczęśliwi biegają ultra”, dzięki której wielu zdecydowało się na przeskoczenie z asfaltu do natury. Wreszcie pierwszy zawodnik w historii, który ukończył w limicie mordercze zawody 6 x Babia. I właśnie za to osiągnięcie Krzysztof Dołęgowski dostaje „Złotego Kolumba” i wskakuje do TOP 5 naszej listy!

NR 4 – POLSKA POTĘGĄ NA WINGS FOR LIFE

Wings for Life to dzięki nim jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez biegowych w Polsce. W maju 2017 r. razem z Dominiką (w Chile) i Bartkiem (we Włoszech) biegły tysiące rodaków, a godziny spędzone przed ekranami laptopów, smartfonów, a nawet telewizorów (relacja live!) przejdą do historii kibicowania. Nasi reprezentanci okazali się najlepsi nie tylko w lokalnych wyścigach, ale i w ogólnoświatowej klasyfikacji charytatywnego biegu (więcej o WFL przeczytacie TUTAJ). Za oskrzydlenie całej biegającej Polski Domi i Bartek wzlatują ex aequo na 4. miejsce naszego zestawienia!  

NR 3 – ZŁOTE POLSKIE DZIEWCZYNY

W lipcu 2017 r. rozgrzały Belfast do biało-czerwoności, a na koniec rozświetliły go złotymi barwami. Nasze „Ultrazłotka”, czyli Monika Biegasiewicz, Aleksandra Niwińska i Patrycja Bereznowska okazały się najlepsze z najlepszych na trasie MŚ w biegu 24 h, bijąc przy okazji nieoficjalny drużynowy rekord świata. Trzy Muszkieterki z Polski pokonały w sumie blisko 742 km, podczas gdy poprzedni najlepszy wynik (Amerykanek) wynosił 20 km z okładem mniej. W składzie polskiej reprezentacji wystąpiły również Agata Matejczuk, Aneta Rajda i Milena Grabska-Grzegorczyk. W naszym rankingu na podium ląduje cała szóstka. I chłopaki też, a co!? Team Spirit!  

NR 2 – ULTRAKRÓLOWA PATRYCJA BEREZNOWSKA

Jej portret wymalowany przez Zosię Rogulę na podstawie fotografii Anety Mikulskiej na froncie ostatniego ULTRA w 2017 r. (wydanie listopad-grudzień), przez wielu został okrzyknięty najładniejszą okładką w historii naszego magazynu. Mowa oczywiście o Patrycji Bereznowskiej, której mistrzostwo (i rekord) świata we wspomnianym biegu 24 h, oraz spektakularne zwycięstwo w legendarnym Spartathlonie, windują ją w naszym rankingu na drugi stopień podium. Trasa z Aten do Sparty (246 km) zajęła Pati 24 h 47 min i 17 sek, zaś kilka miesięcy wcześniej w stolicy Irlandii Północnej pokonała w dobę ponad 258 km, dystansując drugą na mecie Aleksandrę Niwińską (brawo!) o 7 km. W tych samych zawodach 2. miejsce wśród mężczyzn zajął Sebastian Białobrzeski (brawo, brawo!).

NR 1 – MARCIN ŚWIERC PODBIJA CHAMONIX

Zaskoczenia brak. Niekwestionowanym zwycięzcą naszego zestawienia jest „Polish Power”, czyli bohater wrześniowej okładki magazynu ULTRA Marcin Świerc we własnej osobie. Najbardziej utytułowany polski ultras zajął fantastyczne 2. miejsce w CCC, „małej siostrze UTMB” – 100-kilometrowym biegu z Courmayeur, przez Champex, do Chamonix, podbijając światową stolicę ultratrailu i szturmem wdzierając się do globalnej czołówki naszej dyscypliny. Pierwsze polskie podium w historii startów naszych biegaczy w zawodach z cyklu Ultra-Trail World Tour okazało się dla Marcina przepustką do dołączenia do międzynarodowego BUFF Pro Teamu. Więcej o jego wielkim wyczynie z września 2017 r. przeczytacie TUTAJ.

***

No to rok 2017 minął, ale po takim początku 2018 już teraz zastanawiamy się, czy następnym razem nie trzeba będzie zrobić... TOP 20, żeby docenić wszystkich naszych dzielnych ultrasów i ultraski. Oby tak się stało!

Do zobaczenia na biegowych trasach i pamiętajcie:

Biegam ultra, nie śmiecę! #runultranotrash

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły