Redakcja KR

Subiektywny sprzętownik na rowerowe podróże

Cały Świat, 06.07.2020

Zbierając materiał do tego zestawienia, siedzę w słońcu na balkonie, słucham ptaków i marzę, że już niedługo uda się wyskoczyć na dłuższy rower bez fruwających wirusów. Jeśli jesteście fanami jednośladów, pewnie czujecie to samo. Marzą się wam zatem całodniowe rowerowe wypady? Podpowiadam na bazie mojego doświadczenia, co z dodatkowego wyposażenia wyprawowego może się przydać na te krótsze lub dłuższe podróże.

Tekst: Katarzyna Marczyńska

Większość zebranych tu akcesoriów to produkty polskie, bo w tej dziedzinie mamy się czym pochwalić. Prezentujemy kilka wariantów toreb – ich kolekcję można rozbudowywać w nieskończoność w zależności od potrzeb. A jakie są te konkretne, wyjdzie w praktyce. Ale możecie mi zaufać, że całodzienna jazda z plecakiem wypełnionym ekwipunkiem na kilka dni to nic fajnego. Odpowiednie pakowanie to podstawa. 

Hamaki wiele z was może postrzegać jako fanaberię, zwłaszcza jeśli mówimy o jednodniowych wycieczkach. Nic bardziej mylnego – hamak to moje odkrycie ostatniego sezonu. Umożliwia reset w dowolnym czasie niemal w każdym miejscu. Wyobraź sobie piękną, pachnącą, skąpaną w słońcu polanę, z widokiem na góry, a na jej brzegu ty „bujający w obłokach”. Hamak to kwintesencja luksusu i wolności w terenie. jeśli przewidujemy nocowanie w terenie, jest moim zdaniem must have każdego podróżnika. Bez względu na to, czy podróżujecie na piechotę, rowerem, czy mierzycie się z kilkudniową wycieczką biegową. Chyba że będziecie na pustyni, wtedy może być problem. 

Kolejną ważną sprawą są kurtki. Wiatrówkę każdy ma, ale dobra wodoodporna z kapturem zakładanym na kask jest bezcenna. Tak samo kompaktowa puchówka i śpiwór to skarby nawet latem, podczas chłodniejszych nocy i poranków. To nie są tanie rzeczy, ale kupujemy je na lata i mają uniwersalne zastosowanie. I znów  niekoniecznie tylko na rower. Ja mam taki żelazny zestaw, który zabieram ze sobą bez względu na to, czy jadę na bieganie w górach, wypad nad morze, czy na rowerowego tripa. Moje podróżne ABC. Ale o tym może napiszę trochę więcej w jednej z letnich relacji. 

Co jeszcze? Na rowerze nawet jak macie najwygodniejsze siodełko, daleko nie zajedziecie bez dobrych spodenek, takich z porządną wkładką. Na tym nie warto oszczędzać. Na krótkich jazdy spokojnie wystarczy wam nawigacja w telefonie. Dobre mocowanie na kierownicę, słuchawki i sensowna aplikacja z planowaniem trasy (np. Komoot) to moim zdaniem podstawa. Pod warunkiem, że macie mocną baterię i powerbank. Kiedy jednak zaczniecie częściej się kręcićprzyda się dobry licznik z nawigacją rowerową. 

Oczywiście to tylko część przydatnego wyposażenia, ale może coś z tego wpadnie wam teraz w oko, a większy raport z pakowania i rowerowania z bagażem ukaże się jeszcze tego lata. Może sami coś z własnych doświadczeń podpowiecie.

 

Apidura Expedition Saddle Pack (17l) 

Cena: 709 zł Waga: 425g Pojemność: 17 l 

 

Całkowicie wodoodporna sakwa podsiodłowa o dużej pojemności (17l). Idealna na kilkudniowy wypad. Spokojnie pomieści niezbędne ubrania, mały śpiwór i lekkie akcesoria. Uszyta z wytrzymałego, lekkiego i w pełni wodoodpornego materiału. Mocowana pod siodłem szerokimi, gumowanymi rzepami. Prawidłowo spięta i spakowana, trzyma się pewnie i stabilnie. Dodatkowe paski i gumy pozwalają na mocowanie na zewnątrz rzeczy, które chcesz mieć pod ręką albo nie zmieściły się do środka. Dostępna też jest w wariantach o pojemności 9 i 14 l, ale zdecydowanie polecam tę największą. Przynajmniej dla początkujących. Minimalizowanie sprzętu do ważna umiejętnośćktórą zdobywamy na bazie doświadczeń. 

 

Apidura Racing Handlebar Pack (5L) 

Cena: 599 zł Waga: 265g Pojemność: 5 l 

Torba przydatna do przewożenia lekkiego ładunku na długich dystansach. Można schować tam drobną elektronikę i inne skarby, do których chcecie mieć szybki dostęp. Składa się z dużej komory na środku i dwóch mniejszych z wypełnieniem siatkowym (np. na bidony lub batony). Racing Handlebar Pack jest całkowicie wodoodporna, a kieszenie boczne chroni przed zachlapaniem sztywna zatrzaskująca się klapa z zakładką. Zamontujecie ją na przystawce czasowej (lemondce) czterema silnymi paskami z rzepem lub dwoma do kierownicy. 

 

Triglav torba JUMPER 

Cena: 290 zł Waga: 300 g Pojemność: 4–9 l 

 

Najnowsza torba podsiodłowa polskiego producenta, twórcy kultowego już Packmana. 

Idealna dla prawdziwych minimalistów na wypady jednodniowe lub kilkudniowe w sprzyjających warunkach meteo. Wyjątkowo stabilna (co ma znaczenie podczas jazdy dynamicznej) dzięki autorskiemu systemowi usztywnień i stabilizacji w miejscu mocowania pod siodłem. Solidna mieszanka amerykańskich tkanin x-pac i nylonu TPU. W trzech kolorach  pełna czerń, black camo i czarny/khaki. Można pytać o dostępność na Bikepackers.com.pl

 

JackPack Tobołek ULTRA 

Cena: 199,90 Waga: 275g Pojemność: 4 l 

 

JackPack Płetwa 

Płetwa: Cena: 99,90 zł  Waga: 110g Pojemność: 1 l 

 

Ultra Tobołek i Płetwa osobno mają swoje zalety i praktyczne zastosowania, ale razem tworzą świetny zestaw bikepackingowy w stylu fast&light. Z takim aerodynamicznym kompletem, wypchanym tylko najpotrzebniejszym ekwipunkiem, śmiało możemy ruszyć na całodniową przygodę lub kilkudniowy tour szosowy. Bez nadmiaru bagażu jedziemy szybciej, dalej i przyjemniej. Łączna objętość to 5 l. Obie torby wyposażone są w wodoodporne pokrowce w kolorze fluo, aby poprawić waszą widoczność podczas szarówki na drodze. 

 

Lesovik hamak SUL 

Cena: 549 zł Waga: 175g 

 

SUL (Super Ultra Lightto najlżejszy na rynku pełnowymiarowy hamak dla osób do 200 cm i wadze do 150kg. W parze z lekkością idzie niezawodność oraz komfort. W standardzie znajduje się system zawieszenia – SMUK UL. Służy do szybkiego i wygodnego wieszania hamaka. Jego sercem są regulowane odciągi, tzw. whoopie slings – można je dowolnie skracać lub wydłużać (w zakresie 60300 cm). Regulacja odbywa się przez wybranie nadmiaru linki ze specjalnie przygotowanego oplotu. Dzięki łatwemu montażowi taśm na drzewie i systemowi odciągów można dowolnie regulować hamak już po jego rozwieszeniu. Lekki jak mgiełka SUL może być towarzyszem na długie spacery po parku, krótki wypad w teren czy wielotygodniową wyprawę. Zestaw SUL + OTUL Air miała ze sobą Alina Kilian na ultramaratonie Transcontinental Race! 

 

Lesovik tarp HEKSA Crocodile 

Cena: 479 zł Waga: 480g 

 

HEKSA jest najzgrabniejszym tarpem, jaki zobaczycie w terenie. Lżejsza, większa i łatwiejsza w obsłudze niż inne modele plandek. Charakterystyczny jest jej sześciokątny kształt, sześć punktów mocowania naciągów, a 360-centymetrowy grzbiet dobrze osłania hamak przed deszczem. Łukowato wycięte krawędzie tkaniny pozwalają na lepsze jej napięcie, przez co woda deszczowa nigdy nie zgromadzi się na tarpie w postaci tzw. misek (zagłębień w tkaninie powstających pod ciężarem wody). HEKSA daje przestronne schronienie w czasie biwaków. Można pod nią spokojnie gotować, uporządkować sprzęt, spać (nawet w kilka osób) czy po prostu ukryć się przed złą pogodą. System zawieszenia jest prosty, daje się obsługiwać jedną ręką i nie wymaga znajomości węzłów. Więcej na temat rozwieszania tarpa w poradniku na stronie Lesovik.eu. 

 

 

Pajak śpiwór RADICAL ULX  

Cena: 938,99 zł Objętość: 1l Waga: 190g (puch70g) 

 

RADICAL to najbardziej technologicznie zaawansowana linia śpiworów PAJAK. Najlepsze parametry termiczne, przy najniższej wadze i najlepszej kompresji. Wypełnienie z najwyższej jakości polskiego puchu gęsiego o rozprężności 900FP i ultralekka tkanina wierzchnia. Model ULX to minimalista w tej rodzinie. Jego zadaniem jest utrzymanie komfortu termicznego od stóp do pasa. Zintegrowane pętle umożliwiają przymocowanie szelek na ramiona. Śpiwór przeznaczony jest do zastosowania z kurtką PHANTOM (lub podobną puchówką). Może służyć jako wkładka docieplająca do standardowego śpiwora. Temperatura komfortu to 12st. C (extremum natomiast to -4). Dołączone są worki kompresyjny i do pakowania. 

 

 

Pajak kurtka puchowa PHANTOM 

Cena: 1099 zł Waga: 285g (puch95g) roz.S Objętość: 1l 

 

Ultralekka, dopasowana kurtka puchowa. Profesjonaliści docenią ją przede wszystkim za jej ergonomiczny krój, rewelacyjny współczynnik kompresji i świetne parametry termiczne. Wypełnienie to polski biały puch gęsi 750 FP. Jest tak kompaktowa, że zabieram ją prawie zawsze ze sobą, nawet w lecie. Tak na wszelki wypadek. Ci, którzy będą nosić Phantoma na co dzień, pokochają go za jego niską wagę i komfort użytkowania. Kurtka posiada dwie obszerne kieszenie na zamek i regulowany kaptur, który można nałożyć na kask. Pakuje się w całości do dołączonego woreczka kompresyjnego. Ciekawe kolory! 

 

Dynafit kurtka Ride 3L Jacket Women 

Cena: 1099,90 zł Waga: 227g 

 

Wodoszczelna i zarazem oddychająca kurtka wykonana z lekkiego trzywarstwowego materiału Dynashell. Ciekawostką jest patent na rozsunięcie za pomocą zamka powierzchni na plecach. Podczas załamania pogody poszerzone plecy pozwalają założyć kurtkę nawet na 20-litrowy plecak. Dwa umieszczone z przodu otwory wentylacyjne na zamek zapewnią w razie potrzeby dodatkowy przepływ powietrza na wyjątkowo męczących odcinkach. Plusem tego modelu jest absolutnie niezbędny, kompatybilny z kaskiem kaptur, który można wyregulować jedną ręką. Podklejone szwy pomagają odpierać ataki niesprzyjającej aury, a odblaskowe detale i energetyczne kolory rękawów to lepsza widoczność podczas jazdy w warunkach słabego światła. 

 

 

Eroe spodenki kolarskie  

Cena: 400  

Najlepsze bibsy świata. Tak mówią ci, co jeżdżą w nich dalej niż po bułki do sklepu. Szersze testy jeszcze przed nami, ale ci, którzy spróbowalimówią sztos! Szyte w Polsce z włoskiej, miękkiej w dotyku, śliskiej i bardzo elastycznej lycry – nie znajdziecie w niej czynnika kompresji, ma być wygodnie. Każda z nogawek uszyta z jednego panelu, żeby minimalizować ilość szwów, a więc potencjalnych obtarć. Wkładka  tu dochodzimy do sedna  to topowy model szosowy z Elastic Interface: Endurance Anatomic Road Men/ Road Performance Space Women, zaprojektowany na jazdy dłuższe niż 7h. Dla tych o długich nogach opcja nogawki dłuższej o 4cm. Kolor jak z Fordem TT  czarny lub czarny. 

 

 

Wahoo nawigacja rowerowa Element Roam GPS Nawigacja Rowerowa 

Cena: 1488 

 

Wychodząc na trening biegowy, bierzesz zegarek biegowy. Gdy idziesz na rower, bierzesz nawigację. Prosta zasada. Oczywiście można biegać na samopoczucie, ale kto z was tak robi? Wahoo Roam to to, co biegacze/kolarze lubią najbardziej. Intuicyjna konfiguracja urządzenia przez smartfon za pomocą kodu QR. Możliwość edytowania i wprowadzania zmian trasy podczas jazdy bez potrzeby przerywania aktywności! Zmęczyłeś się i nie masz siły uważać na każdą wyświetlaną na ekranie zmianę trasy? Inteligentna sygnalizacja ledowa pomoże ci spokojnie dotrzeć do celu. 

 

 

SP Connect Bike Bundle II 

Cena: 59 euro 

 

Czy jedziesz z nawigacją czy nie, telefon zawsze masz przy sobie. SP Connect to dla mnie od kilku lat najlepsza obudowa na telefon z opcją mocowania na rower. Dodatkowe akcesoria pozwalają też na mocowanie w samochodzie, motocyklu, na ramieniu podczas biegania... Cienka, wygodna, przyjemna w dotyku. Trzywarstwowa konstrukcja dobrze amortyzuje telefon podczas upadku. Uchwyt rowerowy może być montowany na kierownicę lub wkręcony bezpośrednio w rurę sterową. Wpinanie telefonu w zatrzask ruchem obrotowym trwa sekundę. Dodatkowo w zestawie rowerowym jest silikonowa osłonka przed deszczem, potem czy błotem. Ta wersja obudowy jest kompatybilna z konkretnymi modelami telefonów, ale jest też opcja universal. 

 

Kasia Marczyńska 

Ciągle w biegu, lubi aktywne spędzanie czasu i szwędanie się po świecie. Kiedyś były maratony asfaltowe, a teraz głównie lata po krzakach i w górach. Pływanie to jej pasja, ale nie rozstaje się też z rowerem. Kilkudniowe wypady na ostrym kole nie są jej obce. Próbowała już triatlonu, teraz czas na swimrun. Zawodowo od lat związana jest z marketingiem sportowym. 

 

 

 

Pozostałe artykuły