Redakcja KR

Plecak ucieczkowy BOB

25.05.2022

Problematyka plecaka ewakuacyjnego jest ostatnio na czasie. Pod presją dynamicznej rzeczywistości wiele osób zgłębia zagadnienia związane z przetrwaniem, survivalem, preperingiem i bezpieczeństwem. Plecak ewakuacyjny BOB jest istotnym elementem całego systemu przygotowań, jakie trudne czasy nam narzucają.

Nazwę BOB rozwinąć możemy jako bug out bag bądź też bail out bag. Obie formy mają słowotwór zakorzeniony w slangu militarno-ratunkowym. Oznaczają plecak/torbę/pakunek z przygotowanym zestawem ekwipunku niezbędnym i kluczowym do poradzenia sobie w nieprzewidzianych sytuacjach, podczas ewakuacji oraz zestaw rzeczy, które są dla nas najważniejsze. 
 
Teraz kilka słów o definicjach, żeby pozostać w zgodzie z prawidłowym nazewnictwem. Plecak ewakuacyjny BOB jako taki (plecak/torba/pakunek) jest samodzielnym i esencjonalnym bagażem zawierającym najpotrzebniejsze rzeczy do EWAKUACJI, jak sama nazwa wskazuje. Przez ewakuację rozumiemy opuszczenie swojego lokum wobec istotnego zagrożenia i przemieszczanie się trybie ratunkowym dowolnym środkiem transportu lub pieszo przez dwa–trzy dni w, korzystając z zasobów BOB-a. Potem zabezpieczamy źródła wody, prowiantu i energii oraz odnawiamy zasoby. Jeśli przemieszczamy się w trybie awaryjnym dłużej niż dwa–trzy dni, mówimy już o ucieczce, nie ewakuacji. Dlatego też nasz BOB może opcjonalnie stać się częścią PLECAKA UCIECZKOWEGO, wzbogaconego o niezbędne zasoby ułatwiające nam przemieszczanie się długoterminowe.  
 

Plecak DeuterNie zaprzątaj sobie za bardzo głowy semantyką. Dla ciebie jest ważne zrekapitulowanie zalecanej zawartości plecaka, z którym opuszczasz dom w warunkach niepewności, kiedy i czy w ogóle do niego wrócisz. Nazwij go sobie BOB-em, plecakiem ewakuacyjnym czy imieniem ulubionego zwierzaka, dla zagadnienia to obojętne. Lista, którą tu znajdziesz, uwzględnia wszystko, czego możesz potrzebować w swoim plecaku.

Jednak nie tylko sytuacje awaryjne uzasadniają obecność BOB-a w twoim domostwie. Możesz równie dobrze traktować go jako uzupełnienie swojej konfiguracji pakowania się na wyjazdy, kiedy opuszczenie siedziby nie ma charakteru ratunkowego. W ten sposób masz pewność, że na twoich wojażach nie zabraknie istotnych elementów wyposażenia.

Jak wygląda plecak ucieczkowy? Zanim przejdziemy do omówienia zawartości BOB-a, warto wspomnieć o wyborze samego plecaka ucieczkowego. Powinien to być wygodny, mocny produkt o pojemności 30–60 litrów w zależności od końcowej konfiguracji zawartości. Zalecane jest też, aby był to produkt low profile, czyli nieepatujący elementami militarnymi! Przemieszczając się w terenach objętych lub zagrożonych konfliktem nie powinniśmy kojarzyć się z formacjami bojowymi. Ponadto rozwiązania turystyczne mają tę przewagę nad militarystycznymi, że są przy porównywalnej wytrzymałości po prostu lżejsze i wygodniejsze. 

Wybór plecaka i kompletowanie zawartości powinniśmy zacząć od analizy naszych osobistych potrzeb i celu, jaki będzie spełniał. Na pewno jest lista stanowiąca niejako rdzeń oraz kilka modułów uzupełniających. Poniżej znajdziesz pełną listę, potraktuj ją jako pomoc w konfiguracji własnej zawartości, a nie zamknięty zbiór, w którym musisz odhaczyć wszystkie pozycje. Kolejność według ważności. Wybierz mądrze, wedle potrzeb. 

 
1) Apteczka:  

- podstawowe leki przeciwbólowe, rozkurczowe, przeciwgorączkowe, przeciw rozwolnieniu i zatwardzeniu, wapno, - bandaże elastyczne, opatrunki absorpcyjne, rękawiczki elastyczne, plastry- maść na odparzenia, żel antybakteryjny 70% alco, żel antyseptyczny, krople do oczu- podstawowy antybiotyk doustny uniwersalny, krople do oczu z antybiotykiem, maść z antybiotykiem, leki osłonowe- leki, które przyjmujesz na stałe, również antyalergiczne- inne istotne dla twojego zdrowia np. inhalator, opaska dla diabetyków 

2) Higiena:  

- szczoteczka do zębów, pasta- mydło szare w płynie (posłuży też do prania) 
- chusteczki higieniczne, w tym nawilżane - papier toaletowy - maść natłuszczająca, antyperspirant - higiena osobista: podpaski, tampony- mały, lekki ręcznik turystyczny  

3) Papierowa mapa twojego miasta i okolicy oraz kraju. Kompas – naucz się go używać! 

fot. Łukasz Supergan
Fot. Łukasz Supergan

 

4) Dokumenty osobiste, prawo jazdy, paszport, licencje, certyfikaty umiejętności (te ostanie opcjonalnie jako skan) wszystko zduplikowane na pendrivie (patrz pkt 6.)5) Zapas gotówki, zapasowa karta kredytowa, trochę waluty ew. sztabki złota (uniwersalny środek płatności). UWAGA: cenna zawartość BOB-a może potencjalnie kusić bandytów. Z drugiej strony, jeśli trzymasz gotówkę/złoto w domu, który opuszczasz, możesz je bezpowrotnie stracić w wyniku katastrofy, bombardowania, splądrowania.6) pendrive ze skanami dokumentów tożsamości oraz ważną dokumentacją: akty własności, ostatnia wola, dokumentacja medyczna etc. UWAGA: to są dane wrażliwe. Pilnuj ich jak oka w głowie! Na pendrivie też mogą znaleźć się pliki z ważnymi projektami, baza multimedialna i inne istotne dla ciebie. Pamiętaj: zabezpiecz pendrive hasłem. 7) Energia: 

- dwa powerbanki- zdublowany zestaw kabli do ładowania telefonu i powerbanków plus kostka ładowarki  

8) Narzędzia: 

- multitool, scyzoryk lub nóż - latarka ręczna plus czołówka i baterie zapasowe; ogniwa pasujące wymiennie do obu źródeł światła 

9) Źródło ognia i ciepła 

- dwie zapalniczki żarowe plus zapałki. Krzesiwo opcjonalnie, jeśli umiesz się nim posługiwać - ogrzewacze chemiczne – działają na zasadzie reakcji z tlenem, dając ciepło 50–60 stopni przez 6–8 h  

10) Woda na 2–3 dni, żelazna porcja. Dodatkowe urządzenia uzdatniające (patrz punkt 13.)11) Prowiant na 2–3 dni. Skoncentruj się na produktach wysokokalorycznych i odpornych na temperaturę. Najlepiej sprawdzą się posiłki liofilizowane, suchary wojskowe, kabanosy, batony energetyczne.  
 
12) EDC: rozwija się jako every day carry lub zgrabnie na polski przetłumaczone ekwipunek dźwigany codziennie. Jest to niewielka nerka z najpotrzebniejszymi, codziennymi „przydaśkami”. Zawartość EDC to temat na osobny artykuł, ale – na potrzeby tej publikacji i w zakresie nieujętym w pozostałych punktach – w twoim ratunkowym EDC powinny znaleźć się: kawałek drutu, cienka, mocna linka żeglarska 6–8 metrów, głośny gwizdek, kilka spinaczy biurowych, trytytki. 
 
I tu zakończymy listę BOB-a w rozumieniu definicji, jaką ustaliliśmy na początku artykułu. Wszystko poniżej to już rozszerzenie i razem z BOB-em składa się zawartość plecaka ucieczkowego.

13) Urządzenia uzdatniające wodę: 

- Filtr do wody × 2: większy filtr-pompka z wkładem węglowym, szybki i wydajny. Mniejszy filtr przepływowy – awaryjny- tabletki do uzdatniania wody 
14) Energia (uzupełnienie): ładowarka solarna – tylko topowe rozwiązania, tania chińszczyzna po prostu nie działa. Skuteczny solar zaczyna się od 10W i waży pół kilo. Efektywne działanie tylko przy dobrym nasłonecznieniu. 15) Zapasy prowiantu puchną do 5–7 dni.  
 
16) Ubranie: 

- zmiana suchego ubrania: lekkie dresy, cienka bluza z długim rękawem, bielizna, ciepłe skarpety, czapka, komin, rękawiczki (najlepiej wszystko z merino – drogo, ale warto). Zapasowa zmiana ubrania posłuży ci też jako zestaw do spania.- czapka z daszkiem, okulary słoneczne, chusta arafatka lub buff – to nie tylko komfort, ale dodatkowe bezpieczeństwo- lekki polar/gruba koszula lub puchówka plus lekka wiatrówka z kapturem, nieprzemakalna- buty plażowe – ułatwiają przeprawę przez przeszkody wodne, zabezpieczając przed skaleczeniem, robią też za obuwie awaryjne, gdy nasze buty są przemoczone. 

17) Spanie:  

- lekki śpiwór puchowy  
- karimata - płachta turystyczna (tarp)  

18) Najmłodsi: jeśli przemieszczasz się z rodziną, pamiętaj, że każdy ma swojego BOB-a. Małe dzieci również, choćby miał tam być tylko ulubiony miś i paczka żelków. 

19) Ekstrasy: jeśli twoja tułaczka może potrwać dłuższy czas, zadbaj o morale. Ucieczka to też długie przestoje w oczekiwaniu na przesiadki, transport, bytność w ośrodkach. Talia kart ożywi stagnację, pozwoli na chwilę zapomnieć o otaczającej rzeczywistości. Jeśli grasz na harmonijce, też weź ją ze sobą. Naładowany treściami kindle waży niewiele i zużywa mało energii, jest więc wart rozważenia.  

Jak widzisz, lista jest obszerna. Dobierz mądrze, wedle potrzeb i zakładanej szybkości ewakuacji, środków transportu, szacowanego czasu nieobecności w swoim miejscu zamieszkania. I pamiętaj, że przygotowanie BOB-a nie implikuje, że się będziesz od razu ewakuował. Oznacza, że przestałeś żyć na wyparciu problematyki komplikującej się ostatnio rzeczywistości i odpowiedzialnie wziąłeś sprawy w swoje ręce. Jesteś bardziej przygotowany.  
 
Na koniec przypomnę o oczywistym fakcie, który dla wielu osób nieobeznanych z problematyką przetrwania jest nieznany. W sytuacji awaryjnej najważniejsze jest zachowanie spokoju, zimnej krwi i niedziałanie pod wpływem emocji. A przygotowany BOB, czekający gdzieś w łatwo dostępnym miejscu w domostwie, znacząco ten spokój poprawia.  
 
Jeśli jesteś zainteresowany zgłębianiem zagadnień dotyczących szeroko rozumianego przetrwania, zapraszam na szkolenia LifeTrip.pl, gdzie jestem jednym z instruktorów.

Autor: Maciej Fink-Finowicki

Rocznik 1974. Aktywny sportowo od najmłodszych lat na amatorskim ale intensywnym poziomie. Fascynat marszów ultra. Globtroter, wagabunda, żeglarz,    włóczykij po świecie ale tez podróżnik w głąb psychiki. Miłośnik przyrody, fotograf. Otwarty na inne kultury, nowe idee, ciekawy ludzi i świata. Smakosz życia. Korpoludek od ćwierćwiecza przez ostatnie trzy lata również instruktor przetrwania w Lifetrip.pl

 

Pozostałe artykuły