Biegacz amator

HALL OF FAME KORONA POLSKICH ULTRAMARATONÓW

16.05.2022

Gdy w 2017 roku typowaliśmy biegi do Korony Polskich Ultramaratonów, nie sądziliśmy, że będziemy musieli tak szybko produkować wraz z naszym partnerem firmą Columbia, bluzy finisherów. Uzbieranie 10 biegów ultra, o czasem dość odmiennej specyfice, bo jak porównać Bieg Ultra Granią Tatr do Kaliskiej Setki czy Zimowy Ultramaraton Karkonoski do Supermaratonu Gór Stołowych. Wcale to was nie zraziło do sukcesywnego kompletowania biegów. Choć i sama „korona” będzie lekko ewaluować (NOWA LISTA BIEGÓW oraz NOWE ZASADY), to nadal zachęcamy Was do wstąpienia w szereg Zdobywców Korony Polskich Ultramaratonów!

Maciej Walczak, Poznań - sierpień 2018 r. "Jestem pierwszy! Może nie w zawodach biegowych, ale jako zdobywca Korony Ultramaratonów Polskich. Ukończyłem 10 legendarnych ultra w Polsce. Bluza finiszera od KINGRUNNERA dojechała pod choinkę. Gdy ogłoszono informację o możliwości zdobyciatego trofeum, sprawdziłem listy biegów i okazało się, że brakuje mi... tylko jednego. Głupio by było tego nie wykorzystać. Dlatego zapisałem się na Chudego Wawrzyńca i dopełniłem formalności. Czy było ciężko? Każdy z tych ultramaratonów na swój sposób był wielkim wyzwaniem. Choćby ostatni z listy, czyli Chudy. Dokuśtykałem do mety z obolałym, zdartym, opuchniętym kolanem i nieźle poharataną ręką, gdyż miałem groźną wywrotkę na 20. kilometrze. Te pozostałe 60km biegłem tylko z myślą o tym, żeby ukończyć..." Tak zaczyna swoją opowieść o "Koronie" Maciej w Magazynie ULTRA#21

zdjęcie: Piotr Oleszak / Magazyn ULTRA#21

Tomasz Pawłowski, ... - sierpień 2019 r. "13:23:51 tyle czasu potrzebowałem na ukończenie Biegu Ultra Grania Tatr, czyli 70 km i 5000 przewyższenia. Bieg bardzo trudny technicznie, więc trochę poobijany, ale uzębienie kompletne Przy okazji skończyłem Koronę Ultramaratonów Polskich, czyli 10 najbardziej kultowych Ultramaratonów w Polsce".

zdjęcie: Tomasz Stec / Bieg Ultra Granią Tatr

Tomasz "Lokomotywa" Ciepły, Piła – sierpień 2019 r. "Prywatnie od ponad 20 lat zajmującymi się szeroko pojętymi finansami, od 2 lat jako ekspert finansowy. Pochodzący z Namysłowa, mieszkający od ponad blisko 2 dekad w Północnej Wielkopolsce w mieście Staszica - w Pile. W latach młodzieńczych z siatkarskim zacięciem rozgrywający w klubie siatkarskim Mechanik Namysłów. Miłośnik gór, który wraca na szlaki biegowe ze swoją rodziną. Uczestnik Karkonoszmana 2017 1/2 Ironman Extrim 2017 i cały dystans Diablaka 2019 r. Organizator "prawdopodobnie jedynego trailowego" maratonu w Pile - Lokomaratonu. Zimą miłośnik białego puchu szczególnie narciarstwa biegowego ( uczestnik Biegu Piastów , Wielki Szlem Jakuszycki). Od kilku lat pasjonat żeglarstwa. Na co dzień reprezentujący nieformalny klub biegowy Giro di Zawada - Miłośnicy Biegów Górskich."

zdjęcie: Tomasz Pawlicki / Chudy Wawrzyniec

Mariusz Stężycki, Żary Runners Team - październik 2019 r. "Biegam od 2014r i przy okazji zwiedzania przez bieganie zbieram sobie korony i koronki. Ukończyłem Koronę Maratonow w sześć miesiecy, Koronę Polskich Ultramaratonów w latach 2017-2019, oraz Covidovą Koronkę Ultra którą zapamiętam jako genialną zabawę i dobre wyzwanie na konkretnych trasach. W miedzyczasie zrealizowałem kilka dodatkowych projektów, jak choćby ukończenie płaskich maratonów w krajach europejskich ( Warszawa, Berlin, Praga, Paryż, Rzym, Ateny). Realizuję równolegle Górską Koronę Europy( MontBlanc, Kazbek, Grossglockner, Zugspitze, Gerlach, Sniezka, Rysy). W strefie kejnych marzeń: IronMan, Bieg Siedem Szczytów, UTMB, i nie poprzestanę na tym. Korona Polskich Ultramaratonów zaprowadziła mnie w miejsca w które normalnie pewnie nigdy bym nie trafił, nie wspominając już o wyjątkowych ludziach."

zdjęcie: Piotr Dymus / Bieg Ultra Granią Tatr

Paweł Nowak, Kalisz – grudzień 2019 r. PODWÓJNA KORONA! Klub Biegacza Supermaratończyk. "... Zacząłem biegać w wieku 50 lat – w 2009 r. Można zatem zacząć w każdym wieku. Wcześniej ponad 30 lat chodziłem i wspinałem się po górach: Kilimandżaro, Ruwenzori, góry Atlas, pasma w Meksyku. W Alpach zdobyłem kilkadziesiąt czterotysięczników, zaliczyłem też Aconcagua w Andach, Pik Lenina w Pamirze, Elbrus w Kaukazie czy Gasherbrum II w Karakorum. Miałem wytrzymałość, ale także swoje lata..." Piękną historię Pawła mogliście przeczytać w Magazynie ULTRA#27

zdjęcie: Małgorzata Telega / Supermaraton Gór Stołowych

Piotr Pasterz – sierpień 2020 r. -  „14 listopada 2013 r. wyszedłem na swoją pierwszą przebieżkę. Nie żebym miał taką dobrą pamięć, po prostu sięgnąłem do historii w Endomondo. Uzbrojony w halówki (jedyne sportowe buty, jakie wtedy miałem) oraz bawełniany t-shirt i dresy zaatakowałem dystans 2,65 km. Było piękne umieranie i walka o każdy oddech, powrót do domu na miękkich nogach i klasyczne: „Nigdy więcej!”. Trzy dni później poszedłem znowu pobiegać…” tak zaczyna się tekst w Magazynie ULTRA#32

Zdjęcie: UltraLovers / Bieg Rzeźnika

Grzegorz Margas, Proszowice – listopad 2020 r. "...zamieszczam zdjęcie z Kaliskiej Setki - nietypowe jak na górskie ultra, ale oddaje cała esencję projektu. Był to jeden z tych startów, których najbardziej się obawiałem (obok Grani Tatr i Łemkowyny). Był to prawdziwy bieg głową ze względu na konieczność klepania asfaltu i zmieszczenia się w limicie. Udało mi się biec przez pierwsze 80 kilometrów i dopiero wtedy musiałem przejść do marszobiegu..."

zdjęcie: Photo Runner / Kaliska Setka

Jacek "Napoleon" Sikorski, Piła – wrzesień 2021 r. "O Koronie dowiedziałem się przypadkiem, od biegowego partnera i poszedłem w jego ślady. Byłem piłkarzem lig poślednich, były dyrektor szkoły, trener pływania. Życia nie wyobraża sobie bez muzycznego metalu wagi najcięższej i literatury bardzo szeroko pojmowanej fantastyki. W rzadkich wolnych chwilach ujeżdża Fat Boya i odrabia pańszczyznę na działce małżonki, tak by z czystym sumieniem szukać i realizować nowe pomysły na ultra wyrypy."

zdjęcie: UltraLovers / Bieg Ultra Granią Tatr

Paweł Pery Perykasza, Kraków – październik 2021 r. "... A kiedy się na coś zdecyduję nie ma już odwrotu, jest tylko droga do celu. Choćby nie wiem jak ta droga była wyboista i kręta cel zostanie osiągnięty, bez względu na to ile kłód trafi pod moje nogi i ile razy będę leżał na deskach, podniosę się i będę szedł dalej krok za krokiem znosząc kolejne razy aż dojdę do upragnionego celu..." Droga do Korony Perego po tym linkiem!

zdjęcie: UltraLovers / Bieg Ultra Granią Tatr

Mateusz Gruntowski, Niemodlin - październik 2021 r. jak sam o sobie pisze: "Niepokorny ultras z Niemodlina, działający w teamie Biegu Opolskiego, głównie przy biegu 3 x Kopa. Lubię się skatować na trasie bo to oczyszcza umysł."

zdjęcie: Piotr Dymus / Bieg Ultra Granią Tatr

Krzysztof Wojciechowski, Radlin - styczeń 2021 r. "W dziesięciu biegach przebiegłem w sumie 841 km i zajęło mi to łącznie 5 dni 8 godzin 49 minut i 38 sekund. Koronę zdobywałem od 2017 r do 16.01.2021r. Warto było! Oczywiście na treningach to tysiące kilometrów, multum czasu, poświęcenia, trudu i potu. Teraz czas na regenerację i snucie planów na przyszły sezon, który pokaże ile można jeszcze złamać granic wytrzymałości mojego organizmu... Reprezentuję grupę biegową Radlinioki w biegu. Zakochany w biegach górskich. Żonaty, dwójka dzieci. Bieganie godzę z pracą zawodową, pracami przy domu i w ,,warzywniaku" przy uprawie warzyw!!! Cały czas w biegu. Żona powtarza, że moją maksymą powinno być ,, Nie mam czasu""

zdjęcie: Rafał Bielawa / Supermaraton Gór Stołowych

Stanisław Siwiec, Rzeszów - październik 2021 r. "Cześć, z radością informuję że właśnie ukończyłem w wieku 65 lat Koronę Polskich Ultramaratonów. Przeglądając stronę Kingrunner natrafiłem na artykuł o Koronie Polskich Ultramaratonów, pomyślałem, że mam przecież Karkonoski, więc jeden już mam to zrobię całą koronę, a mnie jak już przyjdzie pomysł do głowy to żeby nie wiem co to muszę to zrealizować, i tak to się zaczęło..."

zdjęcie: UltraLovers / Biegi w Szczawnicy

Waldi Wyroba, Kraków – październik 2021 r. "Zerwane więzadła w kolanach parę lat temu wykluczyły z mojego życia grę w piłkę nożną. Konieczne stało się także wzmocnienie mięśni nóg i tak zaczęła się moja przygoda z bieganiem. Stopniowo krótkie dystanse zastępowałem dłuższymi. Zdobyłem Koronę Maratonów Polski i wreszcie w 2018 roku przebiegłem pierwszy bieg ultra - Bieg Rzeźnika. Od tego momentu moim celem była Korona Polskich Ultramaratonów, której zdobycie zajęło mi 3 lata. Motywacją dodatkowo była piękna bluza dla finisherów, którą bardzo chciałem mieć :) Wszystkie z ultramaratonów wymagały sporo wyrzeczeń i poświęceń, kosztowały wiele czasu i wylanego potu, ale było warto. Wszystkie dały ogrom satysfakcji, pozytywnej energii i wspaniałych wspomnień."

zdjęcie: Karolina Krawczyk / Łemkowyna Ultra Trail

Sebastian Szpinda, Biłgoraj – październik 2021 r. "Pochodzę z Roztocza. Pasja do biegania narodziła się we mnie w 2011 roku. Pierwszy potwornie długi dystans 3 km pokonałem po 12 tygodniach przygotowań na biegu Marszałka w Sulejówku, w darowanych od szwagra zjechanych butach biegowych i liczniku rowerowym w ręku. Dzięki bieganiu udało mi się pozbyć ponad 30 kg. Po dwóch latach pojawiły się pierwsze poważne zawody na dystansie maratonu. Następnie narodziła się naturalna potrzeba długich weekendowych wybiegań, które pchnęły mnie w kierunku ultra. Do tego czasu udało mi się ukończyć Koronę Polskich Ultramaratonów, zaliczonych 29 ultramaratonów, 28 maratonów i nie zliczoną ilość innych krótszych biegów. Zdecydowanie bardziej ciągnie w biegi ultra, szlaki turystyczne długodystansowe GSB, GSS, itp. Do tej pory snuje swoje biegowe marzenia."

zdjęcie: Małgorzata Telega / Supermaraton Gór Stołowych

Miłosz Pasiecznik, Poznań - październik 2021 r. "Przygodę z bieganiem rozpocząłem już w dzieciństwie, zdobywając m.in. brązowy medal mistrzostw Polski młodzików na 1000m. Potem jednak, ze względu na kontuzje i problemy zdrowotne, porzuciłem bieganie na wiele lat. Wracając do mojej dawnej pasji, szukałem dużych i odważnych celów. I tak we wrześniu 2017 roku przypadkowo przeczytałem w Kingrunner Ultra o Koronie Ultramaratonów Polskich. Od razu postanowiłem, że ją zdobędę zaczynając jeszcze w tym samym roku od Kaliskiej Setki. Ukończenie całego cyklu zajęło mi niecałe 4 lata, mimo przeszkód - pandemia i odwoływane biegów czy kontuzje a także mimo innych, ważnych celów po drodze takich jak UTMB czy World Marathon Challenge, które udało mi się wygrać. Konsekwentnie do przodu, jeden po drugim... to była wspaniała przygoda!"

zdjęcie: Foto Rzusto / Biegi w Szczawnicy

Marek Kobyłka, Kalisz - kwiecień 2022 r. "Pochodzę z Kalisza - reprezentuję Klub Supermaraton Kalisz. Moją przygodę z bieganiem rozpocząłem dość późno, bo po skończeniu 40 lat. (2011 rok) Nie jestem sprinterem, więc się nie ścigam, ale za to dużą przyjemność sprawiają mi długie wybiegania. Lubię wyznaczać sobie cele, które potem realizuję. W 2013 roku ukończyłem Koronę Maratonów Polskich a w 2015 roku podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy ukończyłem Iron Run. Kolejnym celem stała się Korona Polskich Ultramaratonów, którą zupełnie nieświadomie w 2014 roku rozpocząłem w moim rodzinnym mieście -  Kaliską Setką, a potem było już z górki. Mam jeszcze w planach wiele fajnych projektów biegów - jeżeli tylko zdrowie i finanse pozwolą. Prywatnie - pracownik korporacji, szczęśliwy mąż Małgosi i ojciec 2 dorosłych synów. Dodatkowe pasje - żeglarstwo, zimą narty, a latem działkowiec. Trenuję 3-4 razy w tygodniu. ulubiony dystans treningowy 20 km."

zdjęcie: archiwum Marka / Łemkowyna Ultra Trail

Jesteśmy przekonani, że finisherów nadal będzie przybywać, a my będziemy publikować ich sylwetki!

Kto chętny aby dołączyć do "ultra" zabawy?

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły