W czym biegają bogowie UTMB - Jornet i Schide?

29.08.2022

To pytanie pewnie zadaje sobie wielu biegających po górach. Jedni bardziej obsesyjnie do tego podchodzą, inni patrzą na to z ciekawością, chcąc przewidzieć co w kolejnym sezonie będzie na topie, bo patrząc na stopy zwycięzcy i zwyciężczyni UTMB - już na pierwszy rzut oka widać, że jest to coś, czego w nie ma jeszcze na rynku.

Zdjęcie główne: Bastien Lemaire / Paul Brechu

Na początek sprawdźmy w czym pobiegł Kilian Jornet - który jako pierwszy złamał barierę dwudziestu godzin - osiągając na mecie kosmiczny czas 19:49:30.

Kilian po raz czwarty staje na najwyższym stopniu podium UTMB. Tym razem zaniosły go na ten szczyt buty uniwesalne - jak sam o nich mówi. Pobiegł bowiem w pierwszym modelu jego własnej marki NNormal. Był to model Kjerag. Kto był w Norwegii turystycznie zapewne już tę nazwę słyszał. Pochodzi bowiem od popularnego szczytu. Góry o wysokości 1100 metrów z charakterystycznym zaklinowanym w przepaści kamieniem na szczycie. By dostać się do tego miejsca można wybrać kilka tras - o zróżnicowanym charakterze trudności. Od łatwych spacerowych szlaków - do wymagających tras. To właśnie, że do tego miejsca może dotrzeć każdy, podsunęło pomysł na nazwę buta, który jest reklamowany jako stworzony również dla każdego biegacza na każdym poziomie. 

Zespół projektowy NNormal współpracował bezpośrednio z Jornetem, by stworzyć buty wystarczająco wszechstronne do biegania po dobiegowych szutrach i utwardzanych drogach, jak i w bardzo urozmaiconym terenie.

„Naszym celem z Kjerag było znalezienie materiałów najwyższej jakości, najnowocześniejszych technologii, procesów produkcyjnych przyjaznych dla planety – wszystkiego co najlepsze. Następnie zebrać je razem w bucie, który można wykorzystać do wszystkiego, od vertikali po wyścigi na 100 mil” — powiedział Killan Jornet.

But Kjerag od NNormal

Budowa buta NNormal - Kjerag.

Kjerag ma 6 mm drop, szeroki przód, aby zapewnić wygodę biegaczom biorącym udział w długich wyścigach lub umilić trekking w upalne dni. „Zapominasz o nich, kiedy biegasz” — relacjonuje Jornet, który testował buty Kjerag przez cały sezon 2022. —„Podążają za naturalnym ruchem stopy, co pomaga zapobiegać zmęczeniu mięśni i powstawaniu pęcherzy. Buty dostosowują się do Ciebie.” Ich waga 200g sprawia, że but Kjerag jest lekki i ofiaruje unikalną amortyzację i stabilność.

Kjerag ma super lepką i trwałą podeszwę Megagrip Vibram z 3,5-milimetrowymi wypustkami, których zadaniem jest nadać prędkość i umożliwić wrażliwość na teren. Buty te mają „nową generację pianki” z środkową podeszwą EExpure, która bezpośrednio styka się ze stopami. „Brak podeszwy wewnętrznej oznacza najlepszy możliwy napęd i kompresję, mniejszy poślizg i mniej pęcherzy”, tłumaczy NNormal.

Kilian Jornet zwycięzca UTMB 2022 UTMB Mont-Blanc - Paul Brechu

Kiedy kolekcja pojawi się w sprzedaży?

NNormal wraz z Kjerag wypuści na rynek różnorodną odzież i akcesoria, które są zgodne z takimi samymi zasadami: lekka i oddychająca odzież będzie świetna do mniej i bardziej intensywnych aktywności. Wszystkie projekty mają być trwałe i ponadczasowe. Niestety nadal brak informacji o tym, kiedy buty i cała kolekcja pojawi się w sprzedaży.

W czym pobiegła królowa UTMB 2022 - Katie Schide, która na mecie zjawiła się z czasem 23:15:12. (22 w klasyfikacji generalnej).

Katie Schide zwyciężczyni UTMB 2022 - The North Face Mathis Dumas

To był już trzeci start Katie podczas UTMB - każdego roku zbliżała się do podium, by teraz stanąć na najwyższym jego schodku. Kilka tygodni przed startem mieliśmy szansę poznać ją trochę bliżej, podczas prasowego wyjazdu do Chamonix.

Na pytanie w czym będzie startowała - odpowiedziała "Nie tylko z powody iż jestem zawodniczką The North Face, będę ubrana od stóp do główy w ich ubrania. One są bowiem bardzo dobrze przemyślane i funkcjonalne. Nie będę też ukrywała, że to moja stylistyka. Choć będę miała coś swojego - mama mojego partnera z fragmentu plecaka do skiturów przerobiła mi kołczan na kije biegowe. Ten patent sprawdza mi się świetnie." Warto dodać, że Katie jako jedna z pierwszych, jeszcze dużo przed premierą mogła „obiegać” najnowszą kolekcję Elvira Flight Series - piszemy o niej więcej tutaj.

Najnowsza kolekcja TNF Elvira Flight Series

Co do butów też była pełna zgoda - miał to być jeden z butów VECTIV Flight Series. Oglądając jednak relację z UTMB, ciężko było nam dopatrzeć się, który to konkretnie model. Bardziej wyglądał on na prototyp czegoś nowego. By się dowiedzieć dokładnie co to - pewnie będziemy musili jeszcze chwilę poczekać. Znając jednak dobre opinie o samym VECTIV i wiedząc, że TNF wraz z ekipą z All Triangles pracuje nad super butem trailowym, warto wypatrywać nowości od tego producenta. A założenie ich jest podobne jak w przypadku Kjeraga - większość biegaczy chce buta uniwersalnego!

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły