Redakcja KR

Test - Kierag NNormal vs. VECTIV™ Summit Pro od TNF

05.05.2023

W poszukiwaniu buta uniwersalnego i superwytrzymałego!

UTMB co roku elektryzuje setki tysięcy biegaczy. Szpalery kibiców dzień i noc stoją, witając finiszerów w Chamonix. To piękny widok. Bez względu na to, czy jesteś pierwszy, przybiegasz w połowie stawki, czy na szarym końcu – witają cię jak zwycięzcę. Zbiorowo jednak zapamiętuje się nazwiska tylko tych, którzy linię mety przecięli najszybciej – pierwszego mężczyzny i pierwszej kobiety. W 2022 roku był to Kilian Jornet i Katie Schide. To w pierwszych branża inwestuje duże pieniądze, dosprzętawia ich, bo wszyscy biegający w naturalny sposób, z czystą ciekawością patrzą na to, co w kolejnym sezonie będzie na topie.A zwycięzcy, stojąc pod wielką bramą, dziękując wiwatującemu tłumowi i pozując fotoreporterom, mają świadomość, że oczy całego biegowego świata bardzo szybko z ich szczęśliwych twarzy przesuwają się na stopy, by zobaczyć, w czym bogowie UTMB pobiegli ten wyścig.

Wraz z premierą „superbuta” od marki The North Face wreszcie nastąpił moment, że można szybko w prawdziwym, a nie papierowym teście spróbować porównać oba buty ubiegłorocznych zwycięzców. To też zrobiliśmy i od jakiegoś czasu testujemy Kjerag marki NNormal, w którym biegł Kilian, oraz TNF VECTIV Summit Pro, w których wygrała Katie Schide. Na wstępnie musimy szczerze przyznać, że nie mamy w tych butach nabieganej zawrotnej liczby kilometrów. Nie wypowiemy się zatem o ich trwałości, choć obie firmy właśnie na nią poza wszechstronnością stawiają.Szybciej w sprzedaży pojawił się Kierag. Kto był w Norwegii turystycznie, zapewne już tę nazwę słyszał. Pochodzi ona od popularnego szczytu, góry o wysokości 1100 m z charakterystycznym zaklinowanym w przepaści kamieniem na szczycie. By dostać się do tego miejsca, można wybrać kilka tras – o zróżnicowanym charakterze trudności. Od łatwych spacerowych szlaków do wymagających tras wiodących śliskimi głazami wielkości wielorybów. To, że do tego miejsca może dotrzeć każdy, podsunęło pomysł na nazwę buta, który jest reklamowany jako stworzony również dla każdego biegacza na każdym poziomie.

Zespół projektowy NNormal współpracował bezpośrednio z Jornetem, by stworzyć wszechstronne buty do biegania po dobiegowych szutrach i utwardzanych drogach. Chodziło o wypuszczenie na rynek modelu, który będzie można wykorzystać od wszystkiego – od krótkich verticali do wyścigu na 100 mil. Poza wszechstronnością but ten też ma być wyjątkowo wytrzymały. Wszystko w trosce o środowisko naturalne.Zespół The North Face nad swoim butem pracował prawie trzy lata. Zanim powstał właściwy prototyp, rozebrano na czynniki pierwsze ponad 100 par butów, z których próbowano „wyciągnąć” to, co najlepsze. Byłem na spotkaniu, na którym inżynierowie z laboratorium All Triangles pokazywali hybrydy typu podeszwa asfaltowych karbonów z cholewką terenowych poduszkowców. Na moment niczym święty graal zostały wniesione buty, w których UTMB miała pobiec Katie. Nie mogliśmy się im zbytnio przyjrzeć. Zdziwiło nas tylko to, że raptem miesiąc przed głównym startem zawodniczka dostaje nowe buty. Okazało się, że były to jedne z kolejnych „testowych modeli”. Które po starcie jeszcze lekko zostały zmodyfikowane, by być butem uniwersalnym, jeśli chodzi o budowę stopy, jak i teren, w jakim mają się poruszać. 

Dane techniczne 

Kjerag Drop: 6 mmKołki bieżnika: 3,5 mmPodeszwa: Vibram MegagripKształt buta: dużo miejsca na palce, bardzo dopasowany w środkowej części butaWaga: 200 g, unisexNowy rodzaj pianki: EVA zastąpiona EExpure – ponoć dużo bardziej elastyczna i odporna na odgniatanieAmortyzacja: średni poziom, ale to bardzo dynamiczne buty, mimo braku zastosowanego karbonu.Cholewka: wytrzymałe włókna Matryx z zatopionym jeszcze bardziej wytrzymałym kevlarem. Mimo jednolitej powierzchni, but jest przewiewny. Cena: ok. 1000 zł do kupienia na: nnormal.com

VECTIV™ Summit ProDrop: 6 mmKołki bieżnika: 3,5 mmPodeszwa: SurfaceCTRL™Kształt buta: dużo miejsca na palce, dopasowany w środkowej części butaWaga: 287 g (męski), 242 g (damski)Nowy rodzaj pianki: EVA została zastąpiona dużo bardziej sprężystą i bardziej odporną na odgniatanie Pebax SuperFoam Amortyzacja: wysoki poziom, z wykorzystaniem płytki karbonowej, która bardzo dobrze oddaje energię i wg producenta prawie o 15% odciąża kość piszczelową w porównaniu do innych liderów rynku. Oddawanie energii jest naprawdę odczuwalne, a szczególnie jego brak po zmianie butów na inne.Cholewka: siateczkowa, bardzo oddychająca. Cena: 1049 zł do kupienia na: www.thenorthface.pl

 

Podsumowanie

Oba buty świetnie sobie radzą w urozmaiconym terenie, na mokrych i suchych kamieniach. Podeszwa trzyma mocno. Problemy zaczynają się, gdy na szlaku pojawia się więcej błota. Wtedy zaczynamy w nich tańczyć. W obu butach sznurowanie trzyma bardzo dobrze i daje dobrą regulację osobom zarówno z wyższym, jak i niższym podbiciem. Oba modele zachowują się bardzo stabilnie w terenie. Na pierwszego czuja Summit przypasuje raczej tym, którzy lubią więcej pod stopą, być bardziej odizolowanym od podłoża. Kjerag natomiast spodobać może się tym, którzy to podłoże lubią lepiej czuć, nie są to jednak zdecydowanie buty z półki „bieganie naturalne”. 

Uważaj na rozmiarówkę. My, zamawiając buty, zawsze używamy parametru długości wkładki. Przyzwyczajeni jesteśmy, że w różnych markach butów 44,5 nie zawsze jest tym 44,5, którego oczekujemy. Używając parametru długości wkładki w centymetrach, da się tego uniknąć. Niestety naszym zdaniem w NNormal ten parametr jest zawyżony. Bardzo to dziwne. Tu należy wg nas zamawiać but z wkładką przynajmniej o 5 mm krótszą. Co ciekawe, NNormal jest butem typu unisex.Testy obu butów nadal trwają. Pierwsze wrażenia jednak są bardzo pozytywne.

Pozostałe artykuły