Mariusz Wieła na start w tegorocznej edycji UTMB wybrał dwie koszulki polskiej marki Brubeck. Jak się spisały w trakcie najważniejszego dla Mariusza startu w tym sezonie?
Test koszulek Brubeck podczas UTMB 2016
Warszawa, 13.10.2016
Podczas ważnych zawodów staram się, aby wszystko to, co należy do wyposażenia startowego, było dobrej jakości oraz komfortowe. Wiem, że czasem mały dyskomfort potrafi zakończyć zmagania na trasie, a tegoroczne UTMB było dla mnie najważniejsze. W okresie treningów biegałem w koszulkach marki Salomon i ASICS, ale przed samym UTMB postawiłem na polską markę Brubeck. Wybrałem dwa modele: na pierwszy dzień plus noc wybrałem model 3D Run Pro (krótki i długi rękaw), a na resztę – model Athletic.
3D Run Pro to produkt termoaktywny o składzie: 60% polipropylen, 40% poliamid, a jego gramatura to 170 g/m2. W przypadku modelu Athletic jest to odpowiednio: 62% poliamid, 38% poliester, a gramatura wynosi 152 g/m2. Athletic jest lżejszy, a także milszy w dotyku. Po pierwszej przymiarce 3D Run Pro koszulka sprawia wrażenie, jakbyśmy byli opięci w delikatnej siatce, dziwne uczucie. Nie byłem pewien jej dopasowania, bałem się, że może obetrzeć mnie pod pachami w pobliżu mięśni motylkowych. Odnosiłem wrażenie, że jest za ciasna. Szybko jednak okazało się, że koszulka nie obciera, za to bardzo fajnie i przyjemnie przylegała do ciała. Uczucie ciasnoty przeszło, a moje obawy zniknęły.
Modelu Athletic niestety nie zdążyłem przetestować przed startem, ale jego wykonanie (w technologii bezszwowej) nie wzbudziło żadnych obaw. W UTMB wystartowałem w modelu 3D Pro Run (krótki rękaw), wersję z długim rękawem zapakowałem w plecak, a koszulkę Athletic wysłałem na przepak do Courmayeur.
Pierwsze kilometry przebiegały w wysokiej temperaturze. Koszulka idealnie wentylowała i odprowadzała wilgoć. Wraz z pierwszym podejściem pod górę, temperatura ciała wzrosła, a ja ufałem producentowi, że koszulka zapobiega zarówno wyziębieniu, jak i przegrzaniu ciała. Z każdą godziną czułem się w niej coraz lepiej. Zrobiła się noc, koszulka rewelacyjnie odprowadzała wilgoć, a kiedy o 2 w nocy zatrzymałem się na szczycie góry na wysokości 2439 m n.p.m., nie czułem podmuchów chłodnego powietrza. Dopiero o 4 nad ranem założyłem na siebie dodatkowo kurtkę, chroniącą przed wiatrem.
Wraz ze wschodem słońca ponownie zrobiło się ciepło. Zdjąłem kurtkę, a na koszulce widać było wytrąconą z potu sól. O godz. 11 dotarłem do Courmayeur, pożegnałem się z modelem 3D Run Pro, a założyłem na siebie Athletic. Było bardzo ciepło, a to idealny wybór na taką pogodę. Athletic jest rodzajem koszulki z szerszymi ramionami, co zabezpiecza przed otarciami od plecaka. Przez kolejne długie godziny będzie to dla mnie istotne. Model Athletic jest znacznie luźniejszy od 3D Pro Run. Koszulka nie sprawiała problemów i szybko schła, kiedy oblewałem się wodą ze strumienia. Przetrwała ze mną cały dzień w gorącym upale, była ze mną też pod wieczór. Niestety moje tempo spadło, a co z tym idzie spadła też temperatura ciała. Po zachodzie kolejna zmiana. Wyjąłem z plecaka model 3D Pro Run z długim rękawem i postanowiłem przebiec w nim całą kolejną noc.
Przed południem, kiedy temperatura powietrza znacznie wzrosła, koszulka 3D z długim rękawem okazała się zbyt ciepła. Niestety podczas zdejmowania rozdarłem wilgotny materiał. Na końcówkę założyłem jeszcze zupełnie suchy model Athletic i w nim dotarłem do mety UTMB 2016.
Koszulka Brubeck 3D Pro Run (94,99 zł – krótki rękaw, 119,99 zł – długi rękaw)
Zalety:
– odprowadzanie wilgoci
– wentylacja
– idealnie dopasowana (jeśli ktoś lubi)
– właściwości antybakteryjne i antyalergiczne
– polski producent
Wady:
– zmechaciła się od plecaka
– idealne dopasowanie; jeśli mamy brzuszek – może spowodować kompleksy
– jeśli nosisz S, zawsze bierz rozmiar większy – M, itd.
Koszulka Brubeck Athletic (89,99 zł)
Zalety:
– przyjemny materiał
– bardzo dobrze dopasowana do ciała
– dobrze skrojone ramiączka, głębokie wykrojenia pod pachami
– właściwości antybakteryjne i antyalergiczne
– polski producent
Wady:
– koszulka lekko zmechacona od plecaka na plecach (mniej niż w modelu 3D Pro Run)
– mimo stref odprowadzania wilgoci, potrafi nie nadążyć, zwłaszcza na podejściach w upalne dni.