Biegacz amator

Test koszulek Brubeck podczas UTMB 2016

Warszawa, 13.10.2016

Mariusz Wieła na start w tegorocznej edycji UTMB wybrał dwie koszulki polskiej marki Brubeck. Jak się spisały w trakcie najważniejszego dla Mariusza startu w tym sezonie? 

Podczas ważnych zawodów staram się, aby wszystko to, co należy do wyposażenia startowego, było dobrej jakości oraz komfortowe. Wiem, że czasem mały dyskomfort potrafi zakończyć zmagania na trasie, a tegoroczne UTMB było dla mnie najważniejsze. W okresie treningów biegałem w koszulkach marki Salomon i ASICS, ale przed samym UTMB postawiłem na polską markę Brubeck. Wybrałem dwa modele: na pierwszy dzień plus noc wybrałem model 3D Run Pro (krótki i długi rękaw), a na resztę – model Athletic.

3D Run Pro to produkt termoaktywny o składzie: 60% polipropylen, 40% poliamid, a jego gramatura to 170 g/m2. W przypadku modelu Athletic jest to odpowiednio: 62% poliamid, 38% poliester, a gramatura wynosi 152 g/m2. Athletic jest lżejszy, a także milszy w dotyku. Po pierwszej przymiarce 3D Run Pro koszulka sprawia wrażenie, jakbyśmy byli opięci w delikatnej siatce, dziwne uczucie. Nie byłem pewien jej dopasowania, bałem się, że może obetrzeć mnie pod pachami w pobliżu mięśni motylkowych. Odnosiłem wrażenie, że jest za ciasna. Szybko jednak okazało się, że koszulka nie obciera, za to bardzo fajnie i przyjemnie przylegała do ciała. Uczucie ciasnoty przeszło, a moje obawy zniknęły.

Modelu Athletic niestety nie zdążyłem przetestować przed startem, ale jego wykonanie (w technologii bezszwowej) nie wzbudziło żadnych obaw. W UTMB wystartowałem w modelu 3D Pro Run (krótki rękaw), wersję z długim rękawem zapakowałem w plecak, a koszulkę Athletic wysłałem na przepak do Courmayeur.

Pierwsze kilometry przebiegały w wysokiej temperaturze. Koszulka idealnie wentylowała i odprowadzała wilgoć. Wraz z pierwszym podejściem pod górę, temperatura ciała wzrosła, a ja ufałem producentowi, że koszulka zapobiega zarówno wyziębieniu, jak i przegrzaniu ciała. Z każdą godziną czułem się w niej coraz lepiej. Zrobiła się noc, koszulka rewelacyjnie odprowadzała wilgoć, a kiedy o 2 w nocy zatrzymałem się na szczycie góry na wysokości 2439 m n.p.m., nie czułem podmuchów chłodnego powietrza. Dopiero o 4 nad ranem założyłem na siebie dodatkowo kurtkę, chroniącą przed wiatrem. 

Wraz ze wschodem słońca ponownie zrobiło się ciepło. Zdjąłem kurtkę, a na koszulce widać było wytrąconą z potu sól. O godz. 11 dotarłem do Courmayeur, pożegnałem się z modelem 3D Run Pro, a założyłem na siebie Athletic. Było bardzo ciepło, a to idealny wybór na taką pogodę. Athletic jest rodzajem koszulki z szerszymi ramionami, co zabezpiecza przed otarciami od plecaka. Przez kolejne długie godziny będzie to dla mnie istotne. Model Athletic jest znacznie luźniejszy od 3D Pro Run. Koszulka nie sprawiała problemów i szybko schła, kiedy oblewałem się wodą ze strumienia. Przetrwała ze mną cały dzień w gorącym upale, była ze mną też pod wieczór. Niestety moje tempo spadło, a co z tym idzie spadła też temperatura ciała. Po zachodzie kolejna zmiana. Wyjąłem z plecaka model 3D Pro Run z długim rękawem i postanowiłem przebiec w nim całą kolejną noc.

Przed południem, kiedy temperatura powietrza znacznie wzrosła, koszulka 3D z długim rękawem okazała się zbyt ciepła. Niestety podczas zdejmowania rozdarłem wilgotny materiał. Na końcówkę założyłem jeszcze zupełnie suchy model Athletic i w nim dotarłem do mety UTMB 2016.

 

Koszulka Brubeck 3D Pro Run (94,99 zł – krótki rękaw, 119,99 zł – długi rękaw)

Zalety:
– odprowadzanie wilgoci
– wentylacja 
– idealnie dopasowana (jeśli ktoś lubi)
– właściwości antybakteryjne i antyalergiczne
– polski producent

Wady: 
– zmechaciła się od plecaka
– idealne dopasowanie; jeśli mamy brzuszek – może spowodować kompleksy
– jeśli nosisz S, zawsze bierz rozmiar większy – M, itd.

Koszulka Brubeck Athletic (89,99 zł)

Zalety:
– przyjemny materiał 
– bardzo dobrze dopasowana do ciała
– dobrze skrojone ramiączka, głębokie wykrojenia pod pachami
– właściwości antybakteryjne i antyalergiczne
– polski producent 

Wady: 
– koszulka lekko zmechacona od plecaka na plecach (mniej niż w modelu 3D Pro Run)
– mimo stref odprowadzania wilgoci, potrafi nie nadążyć, zwłaszcza na podejściach w upalne dni.

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły