Redakcja KR

SILVA TRAIL RUNNER FREE 2 ULTRA - test czołówki

19.10.2023

Lekka, kompaktowa i funkcjonalna czołówka, która przyda się nie tylko podczas biegania, ale też innych aktywności outdoorowych latem i zimą. Szukasz uniwersalnego rozwiązania, to może właśnie będzie TO? Już druga odsłona bardzo udanej serii Silva Trail Runner Free rodem z małej rodzinnej szwedzkiej firmy, która zaczynała w latach 30. XX wieku od kompasów do biegów na orientację. Teraz oferta marki SILVA znacznie się poszerzyła, ale nadal trzyma wysoki poziom w precyzji wykonania. I cóż, że ze Szwecji? 

Te(k)st: Katarzyna Marczyńska

Zdjęcia: Tomasz Marczyński

Czołówki Trail Runner Free po raz pierwszy widziałam na targach sportowych ISPO 2020 w Monachium, kiedy firma SILVA otrzymała nagrodę za innowacje. Na pierwszy rzut oka to prosty model, ale diabeł tkwi w szczegółach. Czasem to, co niewidoczne jest najważniejsze i właśnie jest tak w tym przypadku. Marka Silva została nagrodzona za model Trail Runner Free, bo jako pierwsza na świecie zaprezentowała lampkę z całkowicie zintegrowanym kablem zasilającym z opaską na głowę.

Silva Trail Runner Free

Dzięki takiemu rozwiązaniu lampka zyskała na kilka sposobów. Wygoda – bo nic nie dynda, żadne węże nie wiją się wokół głowy. Niska waga – praktycznie nie ma żadnego kabla, bo jest całkowicie wpleciony w gumę opaski. Balans – całość jest dobrze wyważona, bo mała lampka z przodu, a z tyłu lekki płaski zasobnik z bateriami lub akumulator może być połączony długim kablem i schowany w kieszonce lub plecaku. Dzięki temu silikonawana opaska dobrze trzyma się na głowie, jest stabilna i nie trzeba jej mocno zaciskać. A do tego estetyka wykonania całości daje bardzo dobre wrażenie.

Uwielbiam proste i funkcjonalne wzornictwo, faktury różnych materii i detale, a Trail Runnner Free to przedmiot, który bardzo przyjemnie wziąć do ręki i może to przy czołówkach nie ma takiego znaczenia, a jednak ma. Bo nosisz ją często w kieszeni, zakładasz, zdejmujesz, trzymasz w dłoni. Dobrej jakości materiały i precyzyjne wykonanie dają pewność, że masz produkt najwyższej próby, na którym możesz polegać. W Trail Runner Free wszystko jest przemyślane. Kabelki łączące baterię z lampką to cienkie, miękkie, tekstylne tasiemki. Nie ma obawy, że przy większym mrozie czy zużyciu coś pęknie. 

Silva Trail Runner Free Ultra

SERIA TRAIL RUNNER FREE 2

W drugiej odsłonie Trail Runner Free, podobnie jak poprzednik występuje w kilku wariantach w zależności od sposobu zasilania i akcesoriów. W wersji podstawowej Trail Runner Free 2 zasilanie stanowią trzy baterie AAA umieszczone w hybrydowej obudowie. Model Trail Runner Free 2 Hybrid to właśnie rozwiązanie hybrydowe, bo w zestawie jest dodatkowo akumulator 1,25 Ah ładowany przez kabel USB-C.

Silva Trail Runner Free 2 Ultra

Testowany Trail Runner Free 2 ULTRA ma dwa warianty zasilania do wyboru: płaską i lekką obudowę hybrydową na baterie oraz bardziej pojemny akumulator (4,0 Ah) ładowany przez kabel USB-C. Dzięki przedłużaczowi (w zestawie), nie trzeba akumulatora mocować do opaski, wystarczy tylko połączyć końcówkę przewodu z elastyczną opaską. Daje to możliwość schowania baterii w ciepłe miejsce, żeby nie była narażona na niskie temperatury. Takie rozwiązanie pozwala też na odciążenie głowy. Bateria ma kubraczek z silikonowaną antypoślizgową powierzchnią, przez co pewnie trzyma się w dłoni, nawet jak masz rękawiczki.

Silva Trail Runner Free 2 Ultra

Przednia żarówka oferuje moc maksymalną 450 lumenów, z opcją zwiększenia do 550 lumenów w trybie BOOST -  krótkotrwałego wzmocnienie świała (przez 7 sekund). Lampę włącza się przyciskiem z boku. Zastosowane Silva Intelligent Light to połączenie w jednym trybie skupionej i rozproszonej wiązki światła. Dzięki funkcji Silva Flow Light następuje płynnie dopasowywanie obrazu świetlnego do różnych czynności poprzez proste przechylenie światła w górę lub w dół. Kiedy jest skierowana w dół, wiązka światła staje się szersza i zoptymalizowana pod kątem wolniejszych aktywności. Skierowana do przodu wiązka światła staje się dłuższa i zoptymalizowana pod kątem szybszych aktywności.

Z kolei z tyłu w obudowie baterii hybrydowej zainstalowana jest czerwona lampka zapewniajaca lepszą widoczność od tyłu. Włącznik znajduje się w środku pojemnika na bateriei i można ustawić tryb stały lub migający. Wskaźnik naładowania baterii informuje, jaka jest jej żywotność.

Silva Trail Runner Free 2 Ultra

CO NOWEGO?

Odswieżona wersja 2 tego modelu tylko nieznacznie różni się od pierwotnej. W trybie boost moc świecenia wzrosła do 550 lumenów. Widoczne jest też ulepszone chłodzenie głowicy lampy i piankowa wyściółka. Poza tym to kosmetyczne zmiany, jak grafika czy kolorystyka detali. 

Trail Runner Free 2 Ultra to złoty środek między wagą i komfortem użycia, a mocą i czasem świecenia. Jak wyładuje się akumulator, zawsze możesz sięgnąć po zapasowy zasobnik z bateriami. Zazwyczaj więcej nie potrzeba podczas biegania nocą w niezbyt wymagajacym terenie. Jeśli potrzebujesz jednak większej mocy świecenia ze zględu na trudność trasy lub dużą prędkość przemieszczania się w ciemności, sprawdź inny model Silva, który testowaliśmy: SILVA FREE 1200 M

SILVA TRAIL RUNNER FREE 2 ULTRA

DANE TECHNICZNE:

  • moc świecenia: 450/200/50 max 550 lm (z boost 7s i baterią hybrydową)
  • czas świecenia (temp. -5/+20): 5–7h/ 7-13h/ 18-24h
  • zasięg: 80/50/27 m
  • zasilanie: akumulator 4,0 Ah i hybrydowa obudowa baterii 3 x AAA
  • czerwone tylne światło sygnalizacyjne
  • wodoodporność: IPX5
  • waga: 61 g/160 g 

Szeroki wybór produktów Silva z najdziesz w sklepie sportano.pl

 

Pozostałe artykuły