Redakcja KR

SILVA FREE 1200 M - test

19.10.2023

Jeden model, wiele możliwości - Silva Free 1200 M jest jednym z zestawów stworzonych z elementów dostępnych w ramach serii SILVA FREE.
Nowego systemu, który pojawił się we wrześniu w 2023 roku. Silva Free to pierwsza na świecie seria czołówek prawdziwie modułowych. Wszystkie elementy są wymienne i zestaw można rozbudowywać według potrzeb.

Te(k)st: Katarzyna Marczyńska

Zdjęcia: Tomasz Marczyński

 

WOLNOŚĆ I SWOBODA

Wybierasz pomiędzy trzema różnymi jednostkami lamp, czterema akumulatorami i trzema opcjami mocowania. Lampę czy baterię w łatwy sposób wypina się i wpina, dlatego bez problemu przepniesz ją z opaski na kask lub kierownicę roweru. Korzystając z przedłużacza, możesz też baterię schować do kieszeni, chroniąc ją przed zimnem lub po prostu dla wygody.  

Dostępne są lampy o mocy 1200, 2000 i 3000 lumenów oraz akumulatory 72, 36, 24,1 i 14,4 Wh (10, 5, 3, 35 i 2 Ah). Wszystkie części i akcesoria są wymienne, więc nie trzeba kupować nowej latarki czołowej do różnych aktywności. Można po prostu dodać do swojej konfiguracji kolejną lampę, akumulator lub zestaw montażowy. Oprócz opaski dostępny jest zestaw montażowy do GoPro, kierownicy lub kasku.

Fot. Silva

Wybierając do testów czołówkę Silva Free 1200 M zakładałam, że to będzie najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Dobre do biegania lub jeżdżenia na rowerze nocą na dłuższe dystanse w terenie, a może też na wieczorne biegówki zimą.

Teraz już wiem, że to tylko „pakiet startowy”, bo apetyt rośnie w miarę jedzenia.  Ale po kolei…

PIERWSZE WRAŻENIA

Kiedy pudełko z czołówką Silva Free 1200 M wpadło w moje ręce po raz pierwszy, to otwierałam je jak bombonierkę. Wszystkie elementy są bardzo estetycznie wykonane i dobrze wykończone. Widać i czuć, że to nie są tanie rzeczy, ale jakość wykonania pierwsza klasa! Co zatem składa się na ten zestaw?Jak sama nazwa wskazuje bazą jest głowica lampy o mocy 1200 lumenów i „M” czyli średniej wielkości bateria 5.0 Ah (36.0Wh). Do tego szeroka opaska na głowę z zintegrowanymi przewodami i elastyczna górna opaska stabilizująca, przedłużacz 130 cm oraz kabel do ładowania USB-C.

KONSTRUKCJA

Głowica lampy jest bardzo lekka i praktycznie nie stanowi żadnego obciążenia. Dzięki ażurowej konstrukcji obudowy, podczas ruchu szybko się chłodzi. Przy umiarkowanych temperaturach otoczenia, nawet gdy jest nastawiona na najwyższą moc świecenia nie przegrzewa się. Nie wiem jak w upalne lato, ale powinno być dobrze, bo powietrze sprawnie przepływa przez obudowę. Lampę łatwo wpina się w opaskę, jeśli chcemy jej użyć jako czołówki. Można też połączyć ją bezpośrednio z baterią, tworząc w ten sposób poręczną mini latarkę.

Jeśli chcesz użyć Silva Free 1200 M na rowerze, to trzeba dokupić zestaw z uchwytem na kierownicę (do wpięcia przewodu i głowicy lampy), opaską (do mocowania baterii na ramę) i przedłużaczem (40 cm).

Inna opcja to zestaw mocowań do kasku: 2 stopki z rzepem na kask, w które wpina się przewód i głowicę lampy z przodu, a drugi koniec przewodu i baterię z tyłu. Przewód łączący o długości 40 cm też jest w zestawie!

W przypadku, gdy używasz baterii M lub L (czyli tych cięższych), warto rozważyć schowanie jej w kieszeni kurtki lub plecaka. Bez względu na to czy mocujesz ją do opaski czy kasku, trochę ciąży z tyłu. Zaletą umieszczenia baterii na głowie (na kasku lub opasce) jest czerwone światełko na jej obudowie, które poprawia widoczność z tyłu.

 Wszystkie przewody służące jako przedłużacze mają systemowe końcówki i można je wpinać w opaskę, w mocowanie do kierownicy lub kasku, jak również spinać je ze sobą. Cechą wyróżniającą przewody Silva od innych marek, jest ich innowacyjna konstrukcja. Kable wplecione są w tekstylną „sznurówkę”, a nie obudowane silikonową rurką. Dla mnie to jest gamechanger, bo nie plączą się, są bardziej trwałe i wygodniejsze. No i żaden kotek ich nie pogryzie, a mój uwielbia klasyczne kabelki…

ŚWIATŁO

W czołówce jak wiadomo najważniejsze jest światło. Silva Free 1200 M ma 3 tryby świecenia: 80 lm, 500 lm i 1200 lm. Na baterii 5.0 Ah (M) na najniższym trybie może działać ok. 25 h. Wtedy zasięg będzie mały (45 m), ale wystarczający do sygnalizacji i doświetlenia drogi na prostych odcinkach. Optymalny tryb średni to moc świecenia 500 lm, widoczność na 100 m i czas pracy 7 - 10 h w zależności od temperatury otoczenia i zużycia baterii. Dopalenie na pełnej mocy (1200 lm), to już bardzo duży zasięg (150 m), ale wtedy czas pracy skraca się do 3 h przy minusowych temperaturach, a do 7 h przy 20 stopniach Celsjusza.

3 tryby świecenia Silva Free 1200

Modułowy system SILVA FREE daje możliwość poszerzenia zestawu o dodatkową głowicę lampy lub baterię, gdy zmieniamy zastosowania czołówki. Jeśli najczęściej będziesz używać jej do biegania i waga ma znaczenie, to można pokusić się o lżejszą baterię 3,35 Ah (S - 149 g) vs 5,0 Ah (M – 202g). Od razu na starcie wybierz zestaw Silva Free 1200 S lub dokup mniejszą jako dodatkową.

Z kolei mocniejsza lampa 2000 lm lub 3000 lm, przyda się na rower lub skitury, kiedy teren jest bardziej techniczny i lecimy z wyższą prędkością. Taka lampka niewiele waży i można ją mieć w zapasie. Oczywiście coś, za coś, bo mocniejsza lampa zużywa szybciej baterię.

Silva Free 1200 lm vs 2000 lm

 PODSUMOWANIE

Testowałam czołówkę Silva Free 1200 M w różnych konfiguracjach - podczas biegania i na rowerze. Wyjątkowo praktyczna jest możliwość odczepienia baterii i chowania w kieszonce ubrania lub plecaka. Wtedy na głowie pozostaje bardzo lekka lampka o dużej mocy świecenia. Trzymanie baterii przy ciele w zaciszu kieszonki, ma dodatkową wartość, kiedy na zewnątrz jest zimno. W niskich temperaturach wszelkie akumulatory szybciej tracą moc. Przydatna jest też opcja mocowania głowicy lampy do kasku, tylko warto dodatkowo wzmocnić je trytytkami. Szczególnie podczas jazdy rowerem, możliwość doświecenia otoczenia z innego poziomu, niż tylko z kierownicy, to duży plus. Uchwyty na kask znajdą też zastosowanie podczas wspinaczki lub jazdy na nartach.

Bardzo podoba mi się ta wolność wyboru elementów w zależności od aktywności.

Seria SILVA FREE została doceniona na międzynarodowych targach sportowych w Monachium i otrzymała nagrodę podczas ISPO 2023.

 

SILVA FREE 1200 M

DANE TECHNICZNE:

  • 5-stopniowy wskaźnik poziomu baterii
  • 3 poziomy jasności
  • czerwone światło bezpieczeństwa z tyłu
  • ładowanie USB-C
  • Silva Intelligent Light*
  • Silva Flow Light**
  • wodoodporność: IPX5
  • waga: 114g / 316g

*SILVA Intelligent Light to połączenie w jednym trybie skupionej i rozproszonej wiązki światła. 

**Silva Flow Light to genialna funkcja, która zapewnia kilka wersji inteligentnego światła Silva w tej samej latarce czołowej. Umożliwia płynne dopasowywanie obrazu świetlnego do różnych czynności poprzez proste przechylenie światła w górę lub w dół. Kiedy jest skierowana w dół, wiązka światła staje się szersza i zoptymalizowana pod kątem wolniejszych aktywności. Skierowana do przodu wiązka światła staje się dłuższa i zoptymalizowana pod kątem szybszych aktywności. 

Więcej o serii Free w te(k)ście  Silva Free 1200 S Mateusza Knapa.

 

Szeroki wybór produktów Silva z najdziesz w sklepie sportano.pl

Pozostałe artykuły