Redakcja KR

Raczki Turystyczno Biegowe - Nortec Fast

04.03.2022

Chodzenie po oblodzonych szlakach jest prawdziwym wyzwaniem. Do tej pory podczas takich warnków korzystałam z butów z kolcami, z których nadal jestem zadowolona, ale wiem teraz, że raczki są równie fajnym rozwiązaniem na wycieczki górskie w śniegu, lodzie czy błocie. Mają nawet o jeden plus więcej jeśli chodzi o biegową turystykę. Oto moja subiektywna ocena raczków turystyczno-biegowych Nortec Fast.

testowała: Ania Lis
zdjęcia: Julia Lubańska

 

Tym razem miałam szansę wypróbować nakładki na buty Nortec Fast w kolorze seledynowym w rozmiarze L. Są to inaczej kolce z nierdzewnej stali połączone łańcuszkiem z silikonową uprzężą, którą bardzo wygodnie wkłada się na buta.

Moja wycieczka biegowo-wędrowna prowadziła czarnym szlakiem wiodącym na Śnieżkę. Już na początku drogi użyłam raczków. Przy wejściu do lasu czekał na mnie mocno oblodzony odcinek. Raczki przechowywane są w małym, poręcznym zasuwanym na zamek błyskawiczny etui. Zmieści się on w każdym plecaku lub nawet w dużej kieszeni kurtki. Komfort chodzenia po oblodzonej i stromej nawierzchni od razu się poprawił. Czułam pełną przyczepność.

Kolejny etap drogi to śnieżny odcinek, podczas którego poruszałam się równie wygodnie. Zazwyczaj wchodzenie po takim terenie to walka o stabilność. W raczkach wydaje się prościej ją uzyskać. Nie musiałam zbytnio dbać o to jak stawiam nogę bo okazały się one znów bardzo przyczepne.

W Domu Śląskim pod Śnieżką obowiązkowo zatrzymałam się na szarlotkę i ciepłą herbatę. Wchodząc do schroniska z głośników usłyszałam „proszę zdjąć raczki”. To jest właśnie ten plus o którym pisałam we wstępie. Raczki można zdejmować i zakładać w zależności od powierzchni po której się poruszamy. Jeśli byłabym w butach z kolcami pewnie musiałabym je zdjąć dla dobra położonego tam "parkietu" ;). Oczywiście buty też mają swoje zalety - w butach biegow czuję się pewniej i bądź co bądź nie są dodatkowym obciążeniem nogi. Są to po prostu dwa różne systemy. Buty z kolcami bardziej pod sportowe bieganie, raczki biegową-turystykę.

W drodze powrotnej w końcu długo oczekiwany przeze mnie 6 km zbieg podczas którego raczki zdały egzamin. Pełna stabilność i pewność kroku. Moja koncentracja skupiona była jedynie na tempie.

Podsumowując raczki Nortec Fast polecam biegaczom trenującym w trudnych pogodowo warunkach jak śnieg, lód czy błoto. Kolce dają stabilność i pewność w poruszaniu się. Wygodne etui, które można zawsze i wszędzie ze sobą zabrać.

Wady:

- ciężej zakłada się je na mrozie. 

Zalety:

+ dobra jakość,
+ dobrze dopasowany rozmiar z tabeli,
+ dobra przyczepność.

Dane techniczne :
L - 42 - 44, waga 260 gramów
Ilość kolców -21
Długość kolców - 8mm

raczki do testów dostarczył sklep Paker.pl

Pozostałe artykuły