Czekamy na punkty ITRA po Pieniny Ultra-Trail®, by dowedzieć się kto poza złotymi medalistami mistrzostw Polski zdobędzie kwalifikacje do mistrzostw świata. Na dystans ultra wciąż czeka nas sporo okazji do spełnienia minimum kwalifikacyjnego, w tym wypchany naszą elitą mozart 100 by UTMB®. Jednak, czy ten bieg zostanie wyceniony przez ITRA? Zapytaliśmy u źródeł o sytuacje wycen biegów spod szyldu UTMB przez ITRA.
Zdjęcie: Paweł Zając/UltraZajonc
Podczas naszego przedmeczowego spotkania LIVE przed mistrzostwami Polski w Biegach Górskich, gdzie dyskutowaliśmy o tym kto ma szanse na medal, zapytaliśmy Andrzeja Witka (czas nagrania 01:03:30), czy późne wyceny ITRA nie wpłyną na decyzje o wyborze biegu kwalifikacyjnego na mistrzostwa świata. Już wtedy zauważyliśmy, że w tym roku biegi spod szyldu “by UTMB” nie trafiają do kalendarza ITRA i nie wszystkie podlegają wycenie, a to uderza w dwa kryteria kwalifikacyjne PZLA.
Zanim przypominimy zasady wyjazdy do Hiszpanii, przerwa dla tych, którzy muszą przypomnieć sobie, jak wycenia się wyniki w biegach górskich, co to jest ITRA i Index UTMB. Kwalifikacje do kadry narodowej na jesienne mistrzostwa świata w Hiszpanii odbyły się na Pieniny Ultra-Trail® z wyjątkiem dystansu long trail, czyli ultra. Tam zawodnicy dostali konkretne wytyczne, ale spełnić mogą je nie na konkretnej imprezie, tylko konkretnym profilu trasy zawodów. Mowa o trasie z przedziału 70-105 km z przewyższeniem minimum +250 m na każde 5 kilometrów długości. Zrealizować muszą to do końca czerwca 2025 r. Z takiego biegu kwalifikują się panowie z wynikiem min. 860 punktów i panie 720 ITRA. Miejsce z automatu dostali mistrzowie kraju z Chudego Wawrzyńca 2024, czyli Marcin Rzeszótko i Dominika Stelmach. Dodatkowo istnieje możliwość zgłoszenia pełnego, sześcioosobowego zespołu, jeśli średnia punktowa będzie przekroczy 860/720 punktów ITRA. (więcej o kwalifikacjach tutaj) Minima spełniła na dysnatn ultra już również Martyna Młynarczyk - swoim startem na zeszłorocznym CCC oraz Kasia Solińska na tegorocznej TransGranCanarii, zdobywając na tych wyścigach dużą liczbę punktów, co stawia w lepszej sytuacji Kasię Wilk i Małgorzatę Moczulską, którym do 720 punktów zabrakło w ich startach bardzo niewiele.
Marcin Rzeszótko i Dominika Stelmach to Mistrzowie Polski na dystansie ULTRA z 2024 roku, jednak nie wiadomo, czy wybiorą ten dystans na MŚ. Fot. Katarzyna Gogler
Do końca okresu kwalifikacyjnego zostało jeszcze sporo biegania - w kalendarzu ITRA jest około 10 biegów, które spełniają te kryteria - są to biegi mniej znane (Pilatrail, Trail del More Soglio), trudne technicznie (Dolomiti Extreme Trail) lub nowe (Zugspitz Ultratrail). Oprócz nich są jeszcze dwa znane biegi, których w kalendarzu nie znajdziemy: Transvulcania i Marathon du Mont-Blanc. Kwalifikować można się też w ramach biegów UTMB® World Series: Snowdonia, mozart 100, Andorra oraz Lavaredo. I na tych biegach się skupmy.
UTMB vs ITRA
2013 rok był przełomowy dla naszego sportu - decyzją 14 członków reprezentujących wszystkie interesy dyscypliny powołano do życia organizację non-profit Międzynarodowe Stowarzyszenie Biegów Trailowych (ITRA). Dwójką z założycieli byli pomysłodawcy i organizatorzy coraz bardziej znaczącego festiwalu UTMB, czyli Catherine i Michel Poletti. Osiem lat później ich “dorosłe już dziecko” ruszyło w nową przygodę - cykl biegów UTMB® World Series. Jednak nikt nie spodziewał się, że ta nowa przygodą będzie aż tak drapieżną monopolizacją rynku biegowego. Zaczęło się od podebrania głównego statystyka i twórcy Indexu ITRA, Didiera Curdy’ego. Posiadając całkowite prawa do algorytmu, Francuz przeniósł go do UTMB, tworząc UTMB Index na tych samych zasadach. ITRA natomiast musiała dokonać zmian w swoim algorytmie, co zrobiła bazując na ogromnej ilości wyników, tras i punktacji historycznej. Dlatego obie wyceny są bardzo podobne, ale nie takie same. W tym roku ten poślizg dodatkowo się wydłużył, i jeśli jakieś biegi już się w bazie pojawią, to często nie są to wszystkie biegi w ramach danej imprezy, a tylko wybrane dystanse.
Jeśli potrzebujesz ITRA z biegów UTMB - zadbaj o to sam!
Widząc listy startowe mozart 100 by UTMB® oraz Lavaredo Ultra Trail by UTMB® pełne polskiej elity oraz, czekając na wyceny świetnego dla naszych biegaczy festiwalu Tenerife Bluetrail by UTMB®, napisałem do organizatorów, czy wyślą wyniki swoich imprez do ITRA. Otrzymane odpowiedzi były jasne: nie współpracujemy z ITRA. Co ciekawe organizatorka mozart 100 by UTMB® zapewniała, że nie współpracuje z ITRA już od kilku lat, a wyniki z lat ubiegłych i tak na stronie ITRA się pojawiają. Co warto nadmienić, ITRA to organizacja non-profit, pobiera jednak opłatę od 100 do 550€ w zależności od wielkości list startowych, by odpowiednio wyświetlać biegi w swoich serwisach. Po zawodach to rolą organizatora jest wysłanie wyników do stowarzyszenia.
Lista elity na Mozart 100 by UTMB dystans ULTRA. Fot. własne
Tak było do tej pory. W oficjalnej odpowiedzi od ITRA przeczytałem, że “większość biegów UTMB” dostała wytyczne, by nie współpracować ze stowarzyszeniem, dlatego, wiedząc jak ważne są biegi z serii dla wszystkich zainteresowanych, wolontariusze ITRA ściągają wyniki i sami dodają je do bazy. Wyceny zatem będą, ale nie wiadomo kiedy, bo priorytet mają biegi opłacające członkostwo. W odpowiedzi podkreślono, że publikowanie wyników na stronie ITRA jest bezpłatne i wymaga tylko dobrych chęci. Tych zdaje się nie mają biegi z serii by UTMB, bo chociaż w korespondencji przyznali, że nie ma odgórnego zakazu współpracy ze stowarzyszeniem i jest to decyzja indywidualna każdego organizatora, to szef Snowdonii przyznał mi coś zgoła innego. "Dla kontekstu i wyjaśnienia: ITRA i jej przedstawiciele publicznie wypowiadali się przeciwko UTMB World Series, co stawia nas w trudnej sytuacji. W związku z tym, jako całość, UTMB World Series uważa, że nie jest właściwe, abyśmy byli w partnerstwie z tą organizacją."
Kamil Leśniak nasz najlepszy ultras i Paulina Tracz najlepsza ultraska na poprzednich MŚ 2023 w Innsbrucku. Fot. UltraZajonc
Ich przepychanki a sprawa Polska
W cieniu tego "politycznego" konfliktu oczywiście stoją nasi zawodnicy, którzy chcą zakwalifikować się na MŚ w Hiszpanii. W wymogach kwalifikacyjnych PZLA będzie brany pod uwagę uzyskany wynik na biegu, który odbędzie sie do 30 czerwca, a nie do tego czasu opublikowana wycena z danego biegu. Ta może pojawić się na szczęście później. W tym momencie, jakolwiek głupio to nie zabrzmi w interesie zawodników zatem jest to, by startując w biegu z serii UTMB, wykonali wolontarystyczną pracę - zgłaszając wyniki z tego biegu do ITRA. My również obligujemy się do trzymania ręki na pulsie, ale zastrzegamy, że nie znamy planów startowych każdego zawodnika. Więc jeśli ktoś jest słaby w tabelki, a ma poczucie, że jego wynik w konkretnym biegu może zbliżać się do minimum kwalifikacyjnego, dajcie nam znać (redakcja@kingrunner.com)
Ponadto w oficjalnych zasadach kwalifikacji widnieje zapis, że “ostateczną decyzję o powołaniu do reprezentacji na 3. Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich i Terenowych podejmuje Zarząd PZLA na wniosek Zespołu Szkoleniowego PZLA.” Na dniach powinni zostać wyłonieni nowi trenerzy bloków gółwnych, w tym wytrzymałości. Wierzymy, że w świetle nieoczekiwanego konfliktu w światowym trailu, nasze władze staną przede wszystkim po stronie zawodników, szukając rozwiązania, które doceni ich dyspozycje do zbliżających się MŚ. PZLA potwierdza chęć wysłania pełnych składów do Hiszpanii. W naszej opini zawodnicy starający się o kwalifikacje na dystans ultra, powinni skoncentrować się na mocnym starcie, zgodnie z planowanym wcześniej kalendarzem i wytycznymi kwalifikacyjnymi. Nawet jeśli w wyliczaniu wyniku ITRA, za starty w biegach z cyklu UTMB są opóźnienia. To jest rzecz na którą zawodnicy nie mają wpływu. W interesie ITRA współpracującej z World Athletics współorganizatorem mistrzostw świata jest również rozwiązanie tej sytuacji z korzyścią dla zawodników.
W międzyczasie dalej czekamy na wyceny z Pieniny Ultra-Trail®. Wyniki zostały już wysłane, więc punkty i kwalifikacje wlecą lada moment! Czy będą jakieś 900?