Redakcja KR

BIESZCZADZKIE (R)EWOLUCJE – ULTRABIES BIEGI GÓRSKIE 2025

06.05.2025

"Witaj w Bieszczadach”. Zapraszamy was do krótkiej, wirtualnej wizyty w siedzibie imprezy, aby dowiedzieć się, co nowego słychać pod połoninami i czego spodziewać się w czasie nadchodzącej edycji.

Tekst: Bartek Nowak – biegacz, rowerzysta, narciarz. Jest w ciągłym ruchu. Kocha Jurę Krakowsko-Częstochowską (skąd pochodzi) i Tatry (gdzie bywa nałogowo). Pasjonat uważnego i intencjonalnego życia.

PO PIERWSZE, LUDZIE

To oni są rdzeniem tej imprezy i od nich wszystko się zaczyna. Twórcą, pomysłodawcą i dobrym duchem imprezy od pierwszego dnia jest znany w środowisku biegowym Darek Wethacz – bieszczaders z dziada pradziada. To on, wraz z Gangiem UltraBiesa – w znakomitej większości złożonym również z mieszkańców Cisnej i okolicy – stworzył od podstaw całkowicie nową imprezę w miejscu dotychczas biegowo zmonopolizowanym przez Bieg Rzeźnika. Imprezę, która w trudnych, pocovidowych, czasach zgromadziła na starcie ponad 500 biegaczek i biegaczy. Rozwój i zmiana to coś, co stale napędza Darka do działania. W maju 2024 objął on funkcję wójta gminy Cisna, co w naturalny sposób wymusiło zmianę na stanowisku dyrektora UltraBies Biegi Górskie. Nowym liderem imprezy został Janek Koza – goprowiec, przewodnik beskidzki, zawodnik skiturowy, biegacz, a przede wszystkim współtwórca imprezy obecny w jej strukturach od samego początku. Janek doskonale zna zarówno Bieszczady, jak i UltraBiesa, co czyni go naturalnym kandydatem do przewodzenia organizacji kolejnych edycji tej imprezy. Janku – gratulujemy i życzymy ci dużo mocy w ultrabiesowych działaniach!

PO DRUGIE, MIEJSCA

Ludzie wymyślają, tworzą i organizują imprezę, lecz robią to wyłącznie dzięki istnieniu miejsc, w których mogą urzeczywistniać swoje plany i marzenia. Dla UltraBiesa areną zmagań pierwszych trzech edycji był bieszczadzki obszar ciągnący się od Jeziora Solińskiego po Połoninę Wetlińską i to nie zmienia się w czwartej edycji. W dalszym ciągu pozostajemy w tej samej strefie, modyfikując nieco trasy i dostosowując je do nowej mety. Po trzech latach żegnamy się z karczmą Skup Runa Leśnego w Dołżycy, dziękując jednocześnie jej gospodarzom za wsparcie i obecność. W 2025 przenosimy się nieco niżej na południe, a nową bazą i jednocześnie metą wszystkich dystansów będzie bacówka PTTK Jaworzec. Bacówka znana jest wszystkim, którzy w dotychczasowych edycjach zmagali się z Przebiegłym Leszym, który startował w bacówce, Dziarskim Czadem bądź Mitycznym Biesem, które gościły tam na ostatnim punkcie kontrolnym przed metą. Gazda Jaworca, Waldemar Ochodek, zagwarantuje niezapomniany, bieszczadzki klimat w chacie na końcu świata. Obiecuje także liczne udogodnienia w czasie trwania imprezy dla zawodniczek i zawodników oraz ich towarzystwa: planowane jest m.in. działanie przedszkola, w którym będzie można ulokować swoje pociechy.

PO TRZECIE, SPORT

To w końcu aktywność fizyczna sprowadza nas na UltraBiesa. Jest pretekstem, by spotkać podobnych sobie zapaleńców i odwiedzić urokliwe górskie zakątki. UltraBies oferuje dystanse od 10 do 100 km. Główne tegoroczne zmiany w stosunku do poprzednich edycji to szybka, sportowa dyszka z sumą podbiegów 240 m (będzie szybko!) i nowe poprowadzenie końcowych odcinków tras w taki sposób, aby swój finał znalazły w bacówce PTTK Jaworzec. A klasyki? Bez zmian! Będzie Przełęcz Orłowicza, będzie Łopiennik, będzie „restauracja” w PK Nadleśnictwo Cisna, będą pakiety startowe oparte przede wszystkim na lokalnych produktach.

Walorem i limitowaną atrakcją UltraBiesa jest 130-kilometrowy Mityczny Bies organizowany tylko raz na trzy lata. Kolejna odsłona zmagań na tym dystansie w 2027 roku!

ULTRABIES BIEGI GÓRSKIE – najważniejsze informacje:

  • Pięć dystansów: Przebiegły Leszy 10+, Niestrudzony San 30+, Zwodnicza Rusałka 55+, Niezniszczalny Raróg 75+, Dziarski Czad 100+. 
  • IV edycja: 9‒10 maja 2025. Zapisy: ultrabies.pl/zapisy.
  • Szczegóły na www.ultrabies.pl, FB: UltraBies Biegi Górskie, IG: @ultrabies_biegigorskie