PRZEGLĄD BUTÓW TERENOWYCH – JESIEŃ-ZIMA 2020

Cała Polska, 21.10.2020

Zawsze przychodzi taki czas – i dotyczy to nawet najbardziej wytrzymałych modeli butów – że trzeba odesłać je do biegowego lamusa. Przy wyborze nowych kierujemy się często przywiązaniem do marki lub konkretnego modelu. Niektórzy jednak szukają całkowitych nowości. Tym razem proponujemy szybki przegląd nowości na jesień-zimę 2020 od New Balance, Hoka One One, Altra i Brooks.

NEW BALANCE Fresh Foam More Trail v1

Cena: 549,99  

www.nbsklep.pl 

Fresh Foam More wreszcie doczekał się trailowej wersji. Mimo wspólnej nazwy, bez zmian pozostało tylko serce buta, czyli podeszwa środkowa. Reszta jest specjalnie przystosowana do biegania w terenie, z naciskiem na twarde podłoże. Wypustki na podeszwie zewnętrznej mają zapewniać przyczepność na podbiegach i zbiegach. Cholewkę wykonano z materiałów syntetycznych oraz siatki, wykorzystując technologię DWR. Charakteryzuje się ona zwiększoną odpornością na wodę. Materiał z przodu został wzmocniony, co zapobiega przetarciu i chroni palce przed uderzeniem w kamienie i korzenie. Sznurowadła przewleczono przez specjalne tasiemki, aby jeszcze bardziej dopasować cholewkę do stopy. Drop: 4 mm. 

NEW BALANCE Nitrel

Cena: 349,99 zł 

www.nbsklep.pl 

 
Buty przeznaczone do biegania w terenie. Podeszwa wykonana w technologii AT Tread ma zapewniać odpowiednią przyczepność na różnych nawierzchniach i dobrą trakcję na zbiegach i podbiegach. Istotnym elementem jest też specjalna osłona na przodzie buta (Toe Protect), chroniąca palce przed skutkami uderzenia w kamień lub korzeń. Odpowiednie dopasowanie do stóp zapewnia system sznurowania, a specjalnie ukształtowany język daje dodatkową ochronę. Do zapiętków przymocowano pętelki ułatwiające zakładanie. Komfort w czasie biegu w trudnym terenie zapewnia pianka Dynasoft. Drop8mm. 

NEW BALANCE Shando

Cena: 399,99 zł 

www.nbsklep.pl 

Shando w luźnym tłumaczeniu z języka chińskiego odnosi się do przebiegłości. To nieprzypadkowe określenie, ponieważ buty sprawdzą się w zróżnicowanym terenie. Modna stylistyka zrobi wrażenie nie tylko na szlaku. Wypustka pod piętą ma wspomagać przy lądowaniu na zbiegach. Przód cholewki jest wzmocniony, aby chronić palce przed uderzeniem w korzenie lub kamienie. Kołnierz zapiętka jest odchylony, żeby uniknąć ucisku na ścięgno Achillesa. Język jest zintegrowany z cholewką, co zapobiega dostawaniu się do buta piachu i drobnych kamieni. Za amortyzację odpowiada pianka Dynasoft. Podeszwa ma drop 8 mm.

"W SZCZĘKACH REKINA" - TEST

 

ALTRA Olympus 4 

Cena: 749 zł 

www.tricentre.pl 

Najbardziej amortyzowany model wśród trailowej oferty marki Altra. Uwagę zwraca duża amortyzacja (33mm) przy jednoczesnym zachowaniu lekkości (329g w rozmiarze 44,5). Podeszwa oraz bieżnik są pokryte mieszanką gumy Vibram MegaGrip dla zachowania przyczepności i stabilności nawet na mokrych skałach. Sam bieżnik jest bardziej agresywny, dzięki czemu buty biegowe lepiej zachowują się np. na błocie. Mocniej zabudowany przód chroni palce przed uderzeniami o kamienie lub nierówności terenu. Szeroki anatomicznie przód i drop zero, czyli sztandarowe rozwiązania marki, zostały wykorzystane także w nowej odsłonie modelu Olympus. 

 

HOKA ONE ONE Torrent 2

 

Cena: 559,99 zł 

www. sklepbiegacza.pl 

Zwinne i dynamiczne obuwie przeznaczone do biegania trailowego. W drugiej wersji model zyskał nową wzmocnioną cholewkę z przetworzonych włókien poliestrowych. Lżejsze od Speedgoatale również na niższej podeszwie (23mm). Podeszwa środkowa ProflyTM zapewnia dużą amortyzację w rejonie pięty, a pianka o zwiększonej sprężystości na śródstopiu zapewnia miękkie lądowanie oraz pełną energię podczas kolejnego wybicia z palców. Przeprojektowany bieżnik zapewnia jeszcze lepszą przyczepność do podłoża, również na mokrych skałach.  

 

BROOKS Cascadia 15

Cena: 549  

www.brooks-running.pl 

15.odsłona jużlegendarnego modelu Brooks do biegania w terenie. Wybierany na trasy ultra ze względu na miękką amortyzację (BioMoGo DNA), zapewniającą adaptację do powierzchni, niezależnie od terenu. Cascadia charakteryzuje się doskonałym systemem stabilizującym. Dzięki osłonieBalistic Rock Shield palce są zabezpieczone, nawet jak potkniesz się o kamienie czy  Przewiewność, dopasowanie i odprowadzenie wilgoci zapewnia technologia (3D Fit Print). Odświeżona cholewka względem poprzedniej wersji to znaczna poprawa wytrzymałości. Wprowadzono bardzo odporny na rozdarcia system Cordura Mud Guard, który chroni środek buta przed błotem oraz drobnymi kamykami. 

SALOMON WildCross 

Cena: 569  

www.salomon.com 

Buty WildCross wykorzystują najnowsze materiały i technologie zapewniające pewność w błotnistym terenie. Dobrze trzymanie zapewnia zwiększający przyczepność wielokierunkowy bieżnik i system SensiFit. Stopa jest opinana od podeszwy środkowej aż po sznurowanie, dzięki czemu but bezpiecznie, wygodnie się dopasowuje do użytkownika, by ten mógł skupić się tylko na szybkim biegu. Ponadto zoptymalizowano nachylenie i wysokość podeszwy, aby poprawić stabilizację. W pełni gumowa podeszwa zewnętrzna Contagrip® z wielokierunkowym bieżnikiem zwiększa przyczepność w błotnistym terenie.

"MIODZIOWY" TEST

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły