Redakcja KR

Jak wrócić do biegania po przerwie?

28.02.2024

Powrót do biegania może być nie lada wyzwaniem. Bez względu na to czy wracamy po kontuzji, chorobie czy zwyczajnie byliśmy zawaleni obowiązkami, wiąże się to z ponownym wdrażaniem w trening biegowy. Jedni tego nie lubią inni uwielbiają.

Tekst: Jacek Śliwiński Jacek Śliwiński biegacz, pływak. Wcześniej zawodowo trener i zawodnik pięcioboju morskiego, w którym wraz z wojskowym zespołem sportowym dwa razy stawał na najwyższym podium mistrzostw świata w tej dyscyplinie. Uczestnik MŚ w swimrun.

Dla mnie osobiście jest to bardzo przyjemny czas, gdzie bez presji prędkości mogę cieszyć się treningiem bez nadmiernego przeciążania organizmu. Odpowiednie nastawienie oraz plan może sprawić, że powrót do biegania będzie satysfakcjonujący i efektywny. Oto kilka kroków, które pomogą Ci wrócić na biegowe ścieżki.

Oceń swój aktualny stan zdrowia. Upewnij się, że nie masz żadnych urazów, nie chorujesz, zrób badania krwi aby wykluczyć niedobory,  skonsultuj się z lekarzem sportowym a nawet zrób badania wydolnościowe. Zobacz w jakim miejscu jesteś z formą. Odpowiednie podejście do tego okresu pozwoli zminimalizować Ci ewentualne problemy zdrowotne w kolejnych fazach treningu.
Wyznacz cele. Przed rozpoczęciem treningów jasno określ cele, jakie chciałbyś osiągnąć. Czy zależy Ci na poprawie kondycji, utracie wagi, czy może przygotowujesz się do udziału w zawodach. Wyznaczenie celów pomoże Ci skupić się na treningach i utrzymać motywację. Tutaj znajdziesz aktulany kalendarz biegów. Nie rób nic na siłę. Pamiętaj organizm musi się zaadaptować do wysiłku fizycznego. Zastosuj metodę małych kroków. Zacznij od łagodnych treningów (szybki spacer, marszobieg, biegi ciągłe w niskich zakresach tętna). Stopniowo zwiększaj intensywność i czas trwania treningów. To pozwoli uniknąć kontuzji.

Sprawdź swój sprzęt. Jeśli nie mamy odpowiedniego obuwia lub nasze buty są już zużyte, to może czas wybrać się na zakupy. Wygodne i odpowiednio dobrane obuwie to kluczowy element prewencji kontuzji. Ponadto, upewnij się, że masz odpowiednie ubranie dostosowane do aktualnych warunków pogodowych.Stwórz plan treningowy. Zaplanuj swoje treningi, uwzględniając zarówno dni biegowe, jak i dni odpoczynku. Nie zapominaj, że regeneracja jest równie ważna, jak sam trening. Jeżeli nie masz doświadczenia w układaniu planu treningowego, podglądaj innych biegaczy na mediach społecznościowych, czytaj magazyny, blogi i oglądaj kanały o tematyce biegowej, dzisiaj nie ma problemu aby znaleźć informacje na temat treningu. Jeśli to za mało zawsze możesz wykupić plan treningowy u doświadczonego trenera.

Dołącz do grupy biegowej, znajdź partnera. Bieganie w grupie może dostarczyć dodatkowej motywacji. Wspólne treningi nie tylko sprawią, że będziecie się wzajemnie motywować, ale także uczynią całą przygodę bardziej przyjemną.

Zadbaj o mental i paliwo. Bieganie ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Ciesz się każdym biegiem. Skoncentruj się na przyjemności z ruchu i naucz się słuchać swojego ciała. Zadbaj o zrównoważoną dietę, która dostarczy Ci energii do pracy. Pamiętaj o nawodnieniu, szczególnie przed i po treningu.

Monitoruj postępy. Zapisuj treningi, śledź postępy i bądź świadomy swoich osiągnięć. To może być dodatkową motywacją do regularnego treningu i poprawy wyników. Wracanie do biegania po przerwie wymaga cierpliwości i systematyczności. Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał od początku, a kluczem do sukcesu jest regularność i stopniowe zwiększanie trudności treningów. Ciesz się procesem powrotu do formy i pozwól sobie na radość z każdego przebiegniętego kilometra.

Pozostałe artykuły