Redakcja KR

Inny wymiar ultra biegania

07.02.2023

Gdy zwykłe „ultrasowanie” lub liniowe pokonywanie szlaków w górach się nam nudzi, a może dla odmiany chcemy spróbować czegoś nowego? Wyobraźnia organizatorów, którzy tak samo jak my, też biegają lub lubią ekstremalne zabawy, nie jest niczym ograniczona, no może odrobiną zdrowego rozsądku lub zapisami regulaminu.

Podrzucamy kilka „innych”, mniej klasycznych biegów, może któraś z zabaw przypadnie wam do gustu.

Zdjęcie główne: BackYard Ultra Polska / Aneta Mikulska

 

zdjęcie: Aneta Mikulska / BackYard Ultra Jabłonna

BACKYARD ULTRA

To dość świeży koncept na bieganie w naszym kraju, choć na świecie ultrasi ścigają się w tej formule już od ponad 12 lat. Obecnie trwają eliminacje, dwuletnie, do kadry narodowej na Mistrzostwa Świata.  A o co w tym chodzi? Mogliście to przeczytać w tekście Pawła Żuka w ULTRA#43, okraszonego zdjęciami od Anety Mikulskiej. „Zasady są proste. O każdej równej godzinie uderzenie w dzwon daje sygnał zawodnikom do startu. Wyruszają na niewielką pętlę o długości 6706 m o zróżnicowanym podłożu. Trochę lasu, szutru, jakaś łąka i ciut asfaltu. Jeżeli pokonają ją w np. 45 min, pozostały kwadrans mają na odpoczynek. I tak do czasu aż na starcie pojawi się tylko jedna osoba. Samotna pętla zwycięzcy wyłania mistrza…”.

BACKYARD ULTRA WARMIA 17.03.2023.

SOWI BACKYARD ULTRA 25.05.2023.

BACKYARD ULTRA POLSKA JABŁONNA 21.07.2023.

zdjęcie: Robert Zabel / Eliminator

ELIMINATOR

Jak sama nazwa wskazuje, do mety nie dobiegną wszyscy którzy staną na linii startu. Zobaczmy co na to regulamin. „Zawody składają się z 4 biegów/etapów. W pierwszym etapie startują wszyscy zgłoszeni zawodnicy. W drugim etapie startuje 75% początkowej liczby startujących kobiet z najlepszymi czasami i 75% początkowej liczby startujących mężczyzn z najlepszymi czasami (zaokrąglając w górę do pełnej jedności). W trzecim i czwartym etapie startuje odpowiednio 50% i 25% początkowej liczby startujących kobiet i mężczyzn, najszybszych w poprzedniej serii.” „Celem zawodów jest jak najszybsze, czterokrotne dotarcie po niezwykle stromym zboczu do mety.”

ELIMINATOR LAWORTA 29.04.2023.

zdjęcie: www.ultraswir.pl

ULTRA ŚWIR

Mimo, że bieganie po pętli przez 6, 12 czy 24 godziny nie jest nowością, to górskie biegi w takiej oto formule nie były do niedawna bardzo popularne a zyskują coraz to nowszych zwolenników. Organizatorzy min. Ultra Miles of Beskid Wyspowy, czy Przehyba Trail zapraszają na początku września do Chatki Włóczykija na całodobowe, choć nie tylko, bieganie na 16km pętli Pogórza Ciężkowickiego. Tak wiemy, że jest Zamieć 24h czy Duch Pogórza, ale nie jest to jeszcze norma na polskich szlakach.

ULTRA ŚWIR 24h 2.09.2023.

RAJDY I BIEGI NA ORIENTACJĘ

Ekstremalny Rajd na Orientację „Harpagan” jest największą imprezą na orientację w Polsce. Odbywa się dwa razy w roku, nieprzerwanie od 1989 roku. Ponad 1200 uczestników mierzy się z dystansem, mapą i własnymi słabościami bez względu na pogodę. Baza imprezy jest za każdym razem inna, ale zawsze zlokalizowana w województwie pomorskim. Większość rywalizacji odbywa się na terenach leśnych, a wszystkie punkty kontrolne są potwierdzane przy użyciu chipów Sport Ident. Na najdłuższych trasach uczestnicy, którzy ukończą je w całości w limicie czasowym, nagradzani są „Certyfikatem Harpagana”, a wśród obecnych na zakończeniu losowane są nagrody. W tym roku odbędzie. Jak was zaciekawiła taka formuła, to zapraszamy do odwiedzenia strony https://www.orienteering.waw.pl/ gdzie więcej tego typu zabaw znajdziecie.

HARPAGAN-63 13-16.04.2023.

 

SEGMENT ULTRA – Rudawy Zimowy Festiwal Biegowy, ULTRABIES Biegi Górskie

Pojeździliśmy troszkę po świecie, podpatrzyliśmy jak to robią najlepsi i wpadliśmy na pomysł, którym udało się nam już zarazić organizatorów Rudaw i ULTRABIES czyli „SEGMENT ULTRA”, więcej o zasadach, jak zgarnąć 500 zł w gotówce, po przebiegnięciu 1km w Rudawach czy 10km w Bieszczadach przeczytacie w najnowszym Magazynie ULTRA#45.

zdjęcie: pasjabiegania.pl / Setka Komandosa

SETKA KOMANDOSA

A gdyby tak do wyposażenia obowiązkowego dodać, że zawodnicy aby byli dopuszczeni do startu „Wystartują w pełnym umundurowaniu polowym (mundur z długim rękawem, buty taktyczne z cholewką powyżej kostki) z plecakiem (min. wymiary 45x30cm) w kolorze odpowiadającym umundurowaniu o wadze 10 kg na pierwszym okrążeniu biegu (20 km). Zezwala się na zastosowanie dodatkowych cywilnych przedmiotów tylko, jeśli ich kształt i kolor są typu wojskowego. Zezwala się na start w sortach mundurowych wojsk innych państw. O dopuszczeniu decyduje sędzia zawodów.” Jak myślicie, ile może wynosić czas zwycięzcy na klasycznej „setce”?

SETKA KOMANDOSA 17.03.2023.

zdjęcie: Idea Photography / Ultramaraton Babia Góra

10XBABIA GÓRA

40 śmiałków będzie się starało przez 17 godzin zdobyć 10 razy szczyt Babiej Góry, trasa, hmm,  łatwizna: Pierwsze wbiegnięcie na Babią Górę: zielonym szlakiem…, Drugie wbiegnięcie na Babią Górę, a potem zbieg: czerwonym szlakiem…, Trzecie wbiegnięcie na Babią Górę: niebieskim szlakiem turystycznym…, Czwarte wbiegnięcie na Babią Górę: żółtym szlakiem turystycznym…, Piąte wbiegnięcie na Babią Górę, a potem zbieg: czerwonym szlakiem…, Szóste wbiegnięcie na Babią Górę: przez Małą Babią Górę i Przełęcz Brona…, Siódme wbiegnięcie na Babią Górę: zielonym szlakiem turystycznym…, Ósme wbiegnięcie na Babią Górę, a potem zbieg: czerwonym szlakiem…, Ósme wbiegnięcie na Babią Górę, a potem zbieg: czerwonym szlakiem…, Dziesiąte wbiegnięcie na Babią Górę: czerwonym szlakiem turystycznym przez Przełęcz Brona, zbieg do mety zielonym szlakiem turystycznym do Stańcowej. Czyli jakieś 100km i 7700m przewyższenia.

ULTRAMARATON 10 X BABIA GÓRA 3.06.2023.

 

Pozostałe artykuły