Ania Lis
Biegacz amator

E-bike - nie tylko dla emerytów

15.06.2023

Jadąc na zorganizowany dziennikaryski wypad na e-rowery, w głowie miałam - "ja aktywna, biegająca osoba, zanudzę się na tych rowerach dla emerytów". Teraz musze zwrócić honor. E-bike oferuje całe spektrum doznań od niespisznej lekkiej jazdy, do szaleństwa w górach, po którym przez trzy dni czułam nowe grupy mięśni. Ten wyjazd zmienił moje postrzeganie szeroko "elektryków".

Tekst: Ania Lis 
Zdjecia: Bartłomiej Pawlikowski @pawlikowski.media

Rowery w Polsce

Miejskie, szosy, MTB, enduro - z ostatnich badań GUS z 2021 roku wynika, że ponad 60% Polaków na co dzień wybiera rower. Większe miasta odpowiadając na potrzeby mieszkańców dostawiają co sezon nowe stacje, z których można wypożyczyć lub oddać rower miejski. Po za miastem, szczególnie w górach, coraz bardziej popularne są bike parki, single tracki i profesjonalnie przygotowane tory. Z roku na rok rośnie ilość zawodów rowerowych. Oznacza to, że dwa kółka są w naszym kraju coraz bardziej popularne. Wg. branży rowerowej w przeciągu 2 lat co drugi rower będzie wyposażony we wspomaganie elektryczne, a do 2027 ich liczba będzie większa niż tych analogowych? Popularność „elektryków” rośnie co widać głównie w górach. Dzięki rowerom z napędem można czerpać zupełnie inną, dla wielu nową, świeżą radość z jazdy na rowerze. Wejdźmy zatem głębiej w świat e-bików.

E-bike fakty i mity

Ze wzrostem popularności rowerów ze wspomaganiem rośnie ilość mitów na ich temat, które warto na poczatku przygody w ebikami wyjaśnić.

Rower jedzie sam.

Myli się ten co myśli, że wybierając rower z akumulatorem już nic nie musi robić, że rower jedzie sam. Rower ze wspomaganiem nie ma manetki gazu, bo jakby miał - byłby motorowerem. Jedzie on szybko, bo podwaja lub potraja siłę naszych mięśni, którą wkładamy w pedałowanie. Zastosowanie e-bika może być różne w zależności od ustawionego trybu wspomagajacego. Można wybrać się na relaksująca przejażdżkę włączając program ułatwiający kręcenie. Rower według obowiązujacych przepisów może utrzymać wspomaganie maksymalnie do 25 km/h.

Rower ze wspomaganiem to rower elektryczny

A czy na telefon komórkowy mówimy, że jest elektryczny? Błędem jest nazywanie roweru napędzanego - elektrykiem. Elektryk się rozładowuje, a rower ze wspomaganiem ma wbudowany akumulator, który by działał ładuje się jak zwykły smartfon. Dlatego „eBike” to przyjęty synonim roweru elektrycznego. W zależności od modelu ładowarka może ważyć od ok 0,5 kg. Można ją zawsze mieć przy sobie i gdy jest taka potrzeba, podładować rower podłączając się do kontaktu o napięciu 220-240 V. Niektóre modele w czasie 1 godziny ładują akumulator już w 50-ciu %. Rower z rozładowaną baterią to nadal rower analogowy, więc mimo braku wspomagania można jechać dalej. Trudniej, bo cięższy jest od nowoczsnych "analogów", ale da się. Rower działa nadal.

eBike nie męczy.

To zależy. Jeśli będziemy rower używać w mieście na płaskiej, prostej drodze z włączonym wspomaganiem, to prawdopodobnie nie zmęczymy się na nim tak mocno jakbyśmy jeździli w terenie, pod górę. Wszystko powyżej 25 km/h wymaga od nas dodatkowej siły, która kończy się przyśpieszonym oddechem i potem na czole.

To nie jest sport.

Odpowiednie dostosowanie trybu wspomagania stwarza możliwość wykonanie na ebiku każdego rodzaju jak np. treningu wytrzymałościowego czy anareobowego. W regularnych zawodach MTB istnieją już oddzielne klasyfikacje na e-MTB. 

Za drogo jak dla mnie.

Jak w każdym sporcie to zależy od przeznaczenia i wyposażenia takiego roweru. Półka cenowa jest bardzo zróżnicowana, a widełki zaczynają się już od 5 tys złotych do grubo ponad 100 tysięcy. Jak w każdym sporcie, gdzie pojawia się sprzęt - sky is the limit. Ceny sprzętu to jednak całkiem odrębna sprawa. Zanim zdecydujesz się na taki rower - warto wydać ok 200 zł i wypożyczyć taki rower na jedzen dzień, by nie kupować kota w worku. 

Od czego zacząć?

Rower wspomagany to dodanie prędkości nie tylko podczas wjazdów, to również prędkość na zjazdach. Tym bardziej zalecana jest rozwaga i bezpieczeństwo, a tego najlepiej nauczyć się na krótkich szkoleniach prowadzonych przez instruktorów. Oprócz posiadania obowiązkowego kasku dowiemy się jak bezpiecznie hamować. Jak technicznie wchodzić w zakręty. Jak prawidłowo ustawić pozycję na zjazdach i podjazdach. Jak wyczuć prędkość i ustawiać odpowiedni program. To wszystko w trakcie jazdy jest niezbędne, by szczęśliwie wrócić do bazy. Upadek na takim rowerze może okazać się bardzo nieprzyjemny. Podwójna waga takiego sprzętu to standard.

Bosch - moc, która pcha 

System Bosch Bike to sprawdzone połączenie czterech składowych tj. silnika, który daje napęd, popycha rower do przodu, akumulatora jako źródła energii, wyświetlacza monitorującego aktualne ustawienia oraz aplikacji, która jest centralnym element systemu. Inteligentny mechanizm daje możliwość wyboru pięciu różnych trybów jazdy. Dzięki takiemu zestawieniu można łatwo zaplanować trasę przed i kontrolować jej przebieg w trakcie. Po skończonej aktywności, jak w bieganiu, załadować aktywność na swoje media społecznościowe jak STRAVA czy Komoot. Bosch e-bike w ofercie posiada rowery miejskie, MTB, trekkingowe i cargo, więc wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki.

Czarna Góra - czas na offroad.

Kotlina Kłodzka to zagłębie aktywności. Oprócz raftingu, trekkingu, spływów kajakowych region ten zaprasza na profesjonalne ścieżki rowerowe. Jednym z takich miejsc jest Czarna Góra Resort, gdzie latem trasy narciarskie zamieniają się w rowerowe. Dowhhill, uphill, szlaki techniczne i rekreacyjne. W sumie jest aż 19 przygotowanych tras o różnym stopniu trudności, które można tak modyfikować, by kilometraż na koniec dnia wycieczki był satysfakcjonujący. Resortowy bike park zaprasza na zabawy na bandach i mostkach, sztucznych wzniesieniach, ale dopiero w trasie tj. na singletrackach czuje się prawdziwą przyjemność jaką daje jazda na MTB, szczególnie tym napędzanym. Warto więc zapoznać się ze wszystkimi możliwościami jakie proponuje ebike. 


Podsumowując

Rower ze wspomaganiem to dalej, szybciej, a nadal tak samo fajnie. W krótszym czasie docierasz do miejsc, które są poza zasięgiem roweru analogowego. Dostosowując wspomaganie możesz zrobić mocny trening lub luźne kręcenie. Spróbujcie. 

 

Materiał zrealizowany we współpracy z

Pozostałe artykuły