Redakcja KR

Całoroczny but trailowy - ALTRA OLYMPUS 3.0

Cała Polska, 16.09.2019

Oczekiwania

Nie ukrywam, że oczekiwania miałem bardzo wysokie. Liczyłem nie tylko na wygodę i ochronę stopy, lecz także na stabilność i przyczepność. Ponieważ buty konkurencji zajechałem bardzo szybko, moje obawy budziła wytrzymałość obuwia. Bardzo ciekawiły mnie też zerowy drop (zwykle biegam w obuwiu ze spadkiem pięta–palce od 4 mm wzwyż) oraz przełożenie minimalistycznego podejścia do biegania do maksymalnej amortyzacji. Dlatego z niecierpliwością czekałem na przesyłkę i od razu po wizycie kuriera pognałem prosto w las.

Te(k)st: Kuba Nowak

Zdjęcia: Maciek Ners

Konstrukcja

Bardzo szeroka cholewka w technologii Foot Shape jest idealnie dopasowana do kształtu ludzkiej stopy. Przód jest bardzo obszerny, a kształt buta pozwala na ułożenie palców w środku w naturalnej pozycji, tak jak bez obuwia. Charakterystyczną cechą, która wyróżnia markę Altra, jest zerowy drop we wszystkich modelach obuwia tej firmy. Stopa w bucie leży idealnie płasko, przez co łatwo o prawidłową technikę biegu. Ruch jest bardziej naturalny i wymusza lądowanie na śródstopiu. Zintegrowany z cholewką język nie tylko zapobiega wpadaniu drobinek do środka buta, lecz przede wszystkim doskonale dociska stopę, dzięki czemu nie musimy mocno zawiązywać sznurówek.

Podeszwa i bieżnik

Olympus 3.0 to model z największą amortyzacją w kolekcji Altry. Został przeprojektowany w celu zapewnienia większego wsparcia, stabilności i trakcji. Podeszwa naprawdę robi wrażenie, jest olbrzymia i ma aż 33 milimetry wysokości! Technologia Vibram Megagrip ma zapewniać jej długowieczność i sprawiać, że będzie odporna na ścieranie, a także zapewniać przyczepność na mokrych i suchych nawierzchniach. Środkowa część podeszwy jest jednak wykonana z dosyć miękkiej pianki EVA, która zapewnia amortyzację oraz ma pomóc w „czuciu” powierzchni na szlaku. Pytanie czy będzie tak samo odporna jak pozostałe zewnętrzne, twarde elementy? Bieżnik buta przypomina ludzką stopę – jest dosyć uniwersalny, nie za bardzo agresywny jak na buty terenowe. Idealny na trail, skały czy kamienie, jednak w większym błocie może być już ciężko.

Przeznaczenie

Olympus to typowy całoroczny but trailowy. Idealny na leśne ścieżki czy górskie skalisto-kamienne szlaki. Na krótkich odcinkach asfaltowych też nieźle sobie radzi np. idealnie sprawdził się zimą w mieście. Należy jednak pamiętać, że bieżnik nie jest zbyt agresywny i nie są to typowe błotne tzw. glebogryzarki.

 

Warunki testowania

Buty testowałem zimą oraz wczesną wiosną w podwarszawskich lasach. Prawdziwą szkołę przetrwania przeszły w zimowych Tatrach. Pokonywane dystanse mieściły się w granicach od 15 do 30 km. Biegałem w nich praktycznie w każdych warunkach terenowych – zarówno po suchych leśnych ścieżkach, jak i po błocie w trakcie deszczu. W każdym rodzaju śniegu, po lodzie i kamieniach. Głównie w terenie, ale też odcinki asfaltowe.

Wytrzymałość

Podczas testu przebiegłem w Altra Olympus 3.0 ok. 200 km. Moim największym zaskoczeniem było to, że po butach praktycznie nie widać śladów użytkowania.

Ogólne wrażenia

Kolorystyka to kwestia gustu. Moim zdaniem buty prezentują się bardzo dobrze, bez żadnych widocznych jaskrawych fajerwerków. Mają stonowane szaro-czerwone kolory i dosyć prostą budowę. Wszystkie patenty są dyskretnie pochowane i na pierwszy rzut oka niewidoczne. Olympusy są bardzo wygodne, mimo ogromnej ilości miejsca z przodu (wyglądem trochę przypominają płetwy) stopa leży w środku bardzo stabilnie, a przy tym nie przemieszcza się w żadną stronę. Technologia Foot Shape zapewnia pewny, komfortowy bieg i sprawia, że mamy stuprocentowe zaufanie do obuwia. Już po kilku kilometrach i pierwszym podbiegu poczułem łydki i aktywujące się achillesy. Jednak po kilku kolejnych treningach bieganie w olympusach stało się bardzo komfortowe.

Buty zapewniają bardzo dobre czucie terenu i nawet kawał „słoniny” (33 mm) pod stopą nie jest w stanie zaburzyć pewności i stabilizacji. Część cholewki wykonana jest z grubo tkanej, solidnej siateczki, zabezpieczonej dodatkowo przeszyciami w newralgicznych miejscach. Zapewnia to przewiewność i bardzo dobre usuwanie wilgoci. Buty schną błyskawicznie. Wystarczyło kilka minut po wizycie w kałuży czy głębokim śniegu, żeby uczucie komfortu wróciło.

 

Podsumowanie

W butach tych zakochałem się od pierwszego treningu. Pełna satysfakcja. Dużo miejsca na stopy, wygoda, miękkość i pełnia amortyzacji, przy jednoczesnym czuciu podłoża i pewnym poczuciu stabilizacji. To wszystko daje ogromny komfort, dlatego z pełnym przekonaniem polecę je każdemu ultrasowi.

Z ciekawostek buty posiadają system mocowania stuptutów Gaiter Trap, niestety nie miałem okazji go przetestować.

Zalety:

– duża amortyzacja

– system Foot Shape (szerokość i stabilizacja)

– solidność wykonania

Wady:

– naprawdę poza wysoką ceną ciężko jest mi wymienić jakieś wady. Mój niepokój budzi piankowa część podeszwy, która wydaje się dosyć delikatna, jednak po 200 km nie widzę śladów zużycia

– być może szary kolor dla wielu będzie mało atrakcyjny, dla mnie jednak jest to atut.

Kupisz je np. tu: https://tricentre.pl/product-pol-1756-ALTRA-buty-biegowe-trailowe-meskie-OLYMPUS-3-0-szare.html