6. urodziny parkrun w Warszawie

Park Skaryszewski, 14.05.2019

W minioną sobotę parkrun w Parku Skaryszewskim obchodził swoje 6 urodziny. 309 edycja parkrun Warszawa-Praga zebrała blisko 150 uczestników. Nie obyło się bez niespodzianek, przygotowanych przez stałych bywalców.

Urodziny parkrunu z rapowym akcentem

W urodzinowej edycji biegu wzięło udział 124 biegaczy. Pierwszy na mecie pojawił się Jacek Kwieciński z Wejherowa, który przybiegł z czasem 18:27. Za nim na podium kolejno uplasowali się Zbigniew Podleś oraz Paweł Żukowski z klubu Vege Runners. W klasyfikacji pań pierwsze miejsce zajęła Marta Kazmierczak reprezentująca barwy Dream Run, która przebiegła dystans 5 km w 19:40, zostawiając daleko w tyle swoje koleżanki: Magdalenę Pomaską i Małgorzatę Zerek.

Po biegu na wszystkich uczestników czekał poczęstunek przygotowany przez wolontariuszy. Kiedy wszyscy dobiegli na metę jeden z uczestników biegu – Marcin Pietraszek – zarapował utwór na temat parkrunu. Zapytany o to przez nas, komentuje: "Moja przygoda z bieganiem na poważnie zaczęła się od startów w parkrunie. Ze wszystkich lokalizacji parkrun ta w Parku Skaryszewskim jest mi najbliższa, ponieważ urodziłem się na Pradze i od dziecka zwykłem tam przychodzić. W swoim utworze zachęcam słuchaczy do uprawiania sportu oraz brania udziału w parkrunie”.

Sześć lat parkrunu Warszawa-Praga

Parkrun w Parku Skaryszewskim był pierwszą lokalizacją parkrun otwartą na terenie stolicy. Uroczysta inauguracja lokalizacji miała miejsce 11 maja 2013 roku. Można śmiało powiedzieć, że parkrun Warszawa-Praga jest jedną z popularniejszych lokalizacji, wokół której zebrała się spora społeczność biegaczy. Z pewnością kluczową rolę odgrywa tutaj samo położenie parku, który jest dobrze skomunikowany z resztą miasta. Urokliwe alejki oraz pewna doza tajemniczości to coś, co wpływa na atrakcyjność Parku Skaryszewskiego, znajdującego się na liście rejestru zabytków.

Ponadto po wylaniu nowego asfaltu trasa parkrunu Warszawa-Praga należy do najszybszych w Warszawie. Niewątpliwie Skaryszak ma w sobie specyficzną aurę, która urzeka odwiedzających go biegaczy, jak i spacerowiczów – oby tak zostało. Marcin Urbaniak, koordynator parkrun Warszawa-Praga, komentuje: "Ludzie chętnie przychodzą na parkrun, ponieważ tak naprawdę parkrun daje im całkowitą dowolność, w jaki sposób chcą w nim brać udział. Jedyna stała to dystans – 5 km – a czy chcesz się ścigać, potruchtać ze znajomymi, czy przejść pieszo, zależy tylko od ciebie”.

Inicjatywa Parkrun Polska to cykliczne, bezpłatne biegi na dystansie 5 km z pomiarem czasu organizowane w każdą sobotę o 9.00 rano w różnych miastach Polski. Parkrun obecny jest w 39 miejscach w kraju i skupia łącznie ponad 45 tys. biegaczy.

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły