Maciek Skiba

Znamy kadrę na Mistrzostwa Europy w biegach offroad Annecy 2024

Annency, 29.04.2024

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy mistrzów Polski w biegach górskich wyłonionych na trasach festiwalu Pieniny Ultra Trail. Teraz po wycenie ITRA wiemy, kto będzie mógł reprezentować Polskę na 2. Mistrzostwach Europy w biegach offroad Annecy 2024.

Zdjęcie: Paweł Zając UltraZajonc

Przypomnijmy zasady kwalifikacji ustalone przez PZLA. Maksymalnie do Francji może pojechać 32 zawodniczek i zawodników, po osiem na dany dystans równo podzielonych między kobiety i mężczyzn. Biegacze będą tam rywalizować w verticalu, biegu mountain classic oraz trail. Dodatkowo pojedzie młodzież do 20 roku życia na vertical i bieg mountain classic.

Z automatu kwalifikację uzyskali mistrzowie kraju, czyli zwycięzcy Verticalu na Lubań, Chyżej Durbaszki oraz Wielkiej Prehyby. Dodatkowo kadrę mają prawo zasilić zawodnicy z miejsc kolejnych, których wynik ITRA wyceni powyżej 850 punktów dla mężczyzn i 700 dla kobiet. Młodzież rywalizowała tydzień wcześniej na trasach Goniackiej - tam liczyło się zwycięstwo oraz wycena RateMyTrail - 700 punktów dla chłopaków i dziewczyn. To zasady, które wszyscy znamy. Ostateczna decyzja o tym, kto jeszcze znajdzie się dodatkowo na listach należy do PZLA.

 

Elita na PUT 2024 - fot. Michał Loska 

Vertical

Pewniakami i jak się okazało jedynymi reprezentantami Polski na tym dystansie będą zwycięzcy ze Szczawnicy: Dominik Tabor oraz Anna Celińska. Dominik już zapowiedział, że wystartuje na obu trasach we Francji, natomiast Anna jeszcze się waha. W tamtym roku ogłosiła, że kończy z zawodowym bieganiem, ale jak przyznała w Pieninach, bardziej była to decyzja głowy niż nóg i serca. Trenuje jej się bardzo dobrze i zdrowie dopisuje, dlatego być może zobaczymy Anię jeszcze raz na mistrzowskiej imprezie. 

 1. Dominik Tabor - 850
 2. Michał Olejnik - 848
 3. Sylwester Lepiarz - 837
 4. Maciej Lachowski - 778
 1. Anna Celińska - 729
 2. Martyna Masłowska - 681
 3. Anna Ficner - 680
 4. Beata Mazan- 658
Aniu, jedź do Francji! - fot. Paweł Zając UltraZajonc

Chyża Durbaszka

Na dystansie 20km +900 up w typowym biegu anglosaskim, który międzynarodowo nazywa się mountain classic wygrali Dominik Tabor oraz Patrycja Stanek. Po wycenie ITRA okazało się, że będą to nasi jedyni biegacze na tym dystansie. 

 1. Dominik Tabor - 852
 2. Sylwester Lepiarz - 816
 3. Jakub Gorzelańczyk - 815
 4. Gabriel Kuropatwa - 813
 1. Patrycja Stanek - 711
 2. Aleksandra Bazułka - 671
 3. Karolina Dul - 656
 4. Wioletta Marchuk - 638
Dominik Tabor czekał 16 lat na tytuł mistrza Polski, a w ubiegłym tygodniu zdobył dwa. Potwierdził, że we Francji wystartuje w veticalu i mountain classicu i wiemy, że da z siebie wszystko - fot. Michał Buczyński

Wielka Prehyba

Oj tutaj działo się. Piekielnie szybkie ściganie, pobite rekordy tras i wielkie emocje. Wygrał Rafał Matuszczak z wynikiem, za który spodziewaliśmy się kolejnego Polaka w panteonie ITRA900. Wśród pań po raz czwarty z rzędu mistrzynią Polski została Martyna Młynarczyk. 

Zdecydowanie był to najmocniej obsadzony dystans w Szczawnicy przez naszą elitę i widać to po wycenie ITRA. Do Francji pojedzie trójka mężczyzn i komplet kobiet, co oznacza, że będziemy rywalizować też w klasyfikacji drużynowej! 

 1. Rafał Matuszczak - 918
 2. Dawid Malina - 901
 3. Marcel Fabian - 856
 4. Miłosz Szcześniewski - 835
 1. Martyna Młynarczyk - 765
 2. Katarzyna Wilk - 751
 3. Katarzyna Solińska - 740
 4. Urszula Paprocka - 723
Wielka Prehyba kobiet jako jedyna wypełniła wszystkie możliwe miejsca w kwalifikacji na ME. Ula Paprocka (4msc) teraz uśmiecha się bardziej! - fot. Karolina Krawczyk

 Przewidywania się sprawdziły, jako piąty Polak do klubu ITRA900 dołącza Rafał Matuszczak. (dołączył do Marcina Świerca, Barta Przedwojewskiego, Andrzeja Witka i Dawida Maliny). A Dawid dorzuca swój drugi wynik powyżej tej granicy! Dla kobiet ta granica to 775 punktów.

Bardzo mocne bieganie całej trójki: od lewej Dawid Malina, Rafał Matuszczak, Marcel Fabian - fot. Karolina Krawczyk

Młodzież U20

Mistrzów Polski oraz reprezentantów na nadchodzącą imprezę wyłoniła Goniacka. Rywalizowano na trasie 7km +550m. Wśród chłopaków wygrał Maciej Lachowski, zwycięzca Pucharu Świata w biegach górskich U18 z 2022 roku i pamiętany również ze swojej walki na mistrzostwach świata z poprzedniego roku. Do reprezentacji weszli również Jakub Florek.  Wśród dziewczyn zwyciężyła Karolina Tyman i najprawdopodobniej tylko ona pojedzie do Francji. Najprawdopodobniej, bo serwis RateMyTrail podaje, że wycena tego biegu może nie być optymalna, więc niewykluczone, że nastąpi korekta w punktacji.

 

Maciek Lachowski zdobył kolejny złoty medal młodzieżowych MP i zyskał prawo do reprezentowania kraju na dwóch dystanstach podczas ME - fot. Paweł Zając UltraZajonc

Już teraz wszystkim gratulujemy i klepiemy po plecach. Pierwsza część roboty zrobiona, czekamy na zatwierdzenie kadry przez PZLA i czas przycisnąć, bo pierwsze starty we Francji już pod koniec maja. My też tam będziemy dla kibiców i naszych czytelników!

Pozostałe artykuły