Redakcja KR

Zapowiedź europejskiego weekendu

30.06.2023

Weekend za pasem, zatem wrzucamy krótką ściągawkę, co śledzić w przerwach pomiędzy własnym treningiem, rodzinnym obiadem, grillem ze znajomymi i kolejną porcją serniczka.

Zdjecie główne: Bård Basberg Photography / Xreid Norway

Tekst: Maciej Skiba

Na trasie są już zawodnicy Beskidy Ultra Trail Challenge, o którym pisaliśmy szerzej wczoraj. Po 39 godzinach na trasie kropka Daniela Stroińskiego jest najbliżej Szczyrku, za nim Dominika Cieślak, Tomek Wieczorek i Michał Sitarek. Dzisiaj o 22 startuje dystans 104km +6256. Na liście 23 zawodników, których również będzie można śledzić na mapie. Pozostałe dystanse festiwalu ruszają w sobotęo 8:00.

https://www.poltrax.live/but-challenge

zdjęcie: UltraZajonc / Beskidy Ultra Trail

Na norweskie bezdroża wyruszli właśnie zawodnicy ostatniej edycji kultowego Xreid Norawy. Co edycja, to inna trasa, w innym zakątku tego pięknego kraju. W 2017 roku bieg zasłynął w Polsce za sprawą Kamila Leśniaka, który na mecie był drugi, ale jak sam przyznał: nie są to zawody, a bardziej przygoda po bajecznej krainie. Organizatorzy zapowiedzieli, że planują tylko dziesięc edycji, więc kawał historii ultra biegów właśnie dobiega końca. W związku z tym zaproponowali 135 kilometrów nieoznakowanej trasy z 5300 metrami przewyższenia po ciężkim terenie pasma Trollheimen. Na starcie 250 śmiałków w tym trzech Polaków: Przemysław Morawski, Rafał Woś i Black Hat Ultra Kamil Dąbkowski. Na pierwszą grań wspina się też Sebastian Mamaj, który sfotogafuje emocje ostatniej edycji zawodów. Podglądać biegaczy możecie pod tym linkiem. https://map.racetracker.no/?race=xreid_2023

zdjęcie: Joakim Dokka Nordstad / Xreid Norawy

Niektórzy spać nie pójdą wcale, inni wstaną zaraz po północy, by trzy godziny później wystartować z deptaku w Krynicy Zdroju w ramach Europejskiej Setki na Europejskim Festiwalu Biegowym - Dwa Beskidy. Zawody towarzyszą rozgrywanym w Polsce Igrzyskom Europejskim, miały być promocją biegania po górach na tyle dużą, by przybliżyć trail do tradycyjnych igrzysk. Trochę ciężko zrozumieć decyzję, że padło akurat na tak długi dystans, a nie krótsze, bardziej dynamiczne ściganie. Na szczęście organizatorzy wymyślili jak tu skusić czołówkę do startu. Najlepsza kobieta i mężczyzna na dystansie 100km +4570m wyjadą z uzdrowiska bogatsi o 50 tysięcy złotych! Kogo magia pieniędzy skłoniła do startu?

zdjęcie: Wiktor Bubniak / Europejski Festiwal Biegowy

Fotis Zisimopoulos – ultras z Grecji z 884 punktami ITRA, uczestnik MŚ w Innsbrucku, wygrał przed rokiem EFB ex aequo,

Jose Angel Fernandez Jimenez – Hiszpan zaprawiony z ultra z rankingiem 897 ITRA, czwarty na MŚ w Tajlandii, w Innsbrucku zszedł z trasy. Przed rokiem podzielił czek z Grekiem za zwycięstwo w Krynicy,

Tomasz Skupień – świeżo upieczony MP Skyrunning ULTRA sprzed tygodnia, kadrowicz z Innsbrucka i Tajlandii. Tomek może być trochę zmęczony, ale na pewno nie odpuści ścigangania. 849 pkt ITRA.

- Kamil Leśniak – właśnie wrócił z Dolomitów, gdzie po pięknej walce wbiegł jako 3. zawodnik dystanu 80km Lavaredo Ultra Trail. Najbardziej doświadczony kadrowicz. 849 pkt ITRA.

Piotr Łobodziński – wielokrotny mistrz Polski i świata, zwycięzca Pucharu Świata w biegach po schodach, stały bywalec polskiej kadry w imprezach mistrzowskich. Zwykle oglądamy Piotrka na krótszych dystansach, ale już wszystkich ultrasów zaskoczył dwa lata temu, kiedy w Krynicy był drugi. ITRA 848.

Marek Causidis – zawodnik czeskiego Salomona, trzeci w Krynicy w 2021 roku. ITRA 836.

zdjęcie: Wiktor Bubniak / Europejski Festiwal Biegowy

Robert Faron – świetnie wszystkim znany ultras, zwycięzca wielu prestiżowych biegów w Polsce – ITRA 790.

Bartosz Gorczyca – ku zadowoleniu wszystkich ostatnio wrócił do ścigania. Wielokotny Mistrz Polski w biegach górskich. ITRA 774.

Andrzej ‘meloniq’ Piotrowski – z niemałym zaskoczeniem zobaczyłem nazwisko Andrzeja na liście i odrazu do niego napisałem. Ultras, biegający po płaskim. Trzeci zawodnik w historii, który pokonał barierę 300 kilometrów w biegu 24-godzinny. Mistrz Polski i medalista kilku różnych dystansów. Wicemistrz Europy w biegu dobowym, mistrz Europy drużynowo. Andrzej podzielił się kilkoma zdaniami na temat jutrzejszego biegu:

„Samopoczucie dobre, jestem pozytywnie nastawiony. Mam nadzieję na fajne bieganie. Sam start traktuję bardzie jako przetarcie przed dalszymi przygotowainiami, podchodzę poważnie, ale bez wielkiej spiny. Biegi górskienie są moją specjalizacją, na obecnym etapie przygotowań ciężko mówić o formie, będę jednak walczył o to, by znaleźć się w dziesiątce najlepszych. Lubię biegać dla idei i wyników, chociaż medale IE z tych zawodów są poza zasięgiem, to jednak rozpala to moją wyobraźnię  i nadaje sens. Kolejny start, gdzie będę chciał powalczyć o wynik (Ultravasan 90 w Szwecji – przyp. red. ) również będzie w terenie, co prawda znacznie szybszy, to przygotowanie z Krynicy na pewno zaprocentuje”

zdjęcie: Michał Buczyński / Europejski Festiwal Biegowy

Paulina Tracz – druga zawodniczka prestiżowego biegu Istria 100, najlepsza Polka na ultradystansie podczas MŚ w Innsbrucku, trzykrotna wicemistrzyni Polski w biegach ultra, 759 ITRA,

- Dominika Stelmach – wielokrotna Mistrzyni Polski i rekordzistka Europy i świata w biegach ultra po płaskim, ostatnio czwarta w prestiżowym Comrades Marathon -  najwyższy ranking ITRA wśród Polek – 773.

- Kasia Wilk – reprezentowała Polskę na dwóch ostatnich MŚ w biegach górskich ze świetnym 17 miejscem w Tajlandii, multimedalistka MP w biegach górskich i skyrunningu – ITRA 743.

- Ewa Majer – zwyciężczyni wielu biegów ultra w Polsce i zagranicą, wielokrotna Mistrzyni Polski w biegach górskich – ITRA 670.

Martyna Młynarczyk – panieńskie nazwisko Kantor – uczestniczka ostatnich MŚ, Mistrzyni Polski w biegach górskich z trzech ostatnich lat, debiutuje na tak długim dystansie – 732 ITRA

Urszula Parocka – mocna krajowa biegaczka, druga na maratonie Lavaredo UT oraz Madera UT – jej profil ITRA nie pokazuje startów w tak długim biegu – 697 ITRA.

Edyta Lewandowska – uczestniczka MŚ w biegach górskich, wicemistrzyni MŚ weternów w biegach górskich, Mistrzyni Polski i medalistka MP w biegach górskich i skyrunning – 707 ITRA.

Trudno wskazać jakiegokolwiek faworyta jutrzejszych zawodów – niektórzy startują na dużym zmęczeniu, inni specjalnie przygotowywali się pod „Krynicę”. Ze względu na duże zmęczenie nie wystartuje Andrzej Witek, a przez ciągnące się problemy z kostką nie pobiegnie Michał Rajca.

zdjęcie: Walusza Fotografia / Europejski Festiwal Biegowy

Oczywiście EFB to nie tylko „setka” a cały festiwal. W sobotę rano wystartują krótsze dystanse: 60km/43km/20km/10km/5km/marsz seniora oraz biegi dla dzieci. Pogoda ma być całkiem niezła, szlaki w Krynicy miejscami błotniste, potoki wezbrane, a stoki strome, więc z pewnością będzie dobra zabawa. Rywalizację „setki” można podglądać na mapie https://www.poltrax.live/efb , a resztę wynikach on-line. "Link do wyników online zamieścimy w sobotę na naszym profilu na Facebooku" To informacja od organizatora.

zdjęcie: Dariusz Boroń / Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem

Ostatnim dużym wydarzeniem w ten weekend to klasyczny Bieg Marduły. Zwykle odbywał się w ramach trzydniowego festiwalu biegowego, ale w tym roku jest jedynym wydarzeniem. Do dzisiejszego popołudnia prognozy były obiecujące i wyścig miał rozegrać się na pełnym dystansie. W ramach wyścigu 33km +2200m odbędą się tradycyjnie Mistrzostwa Polski w Skyrunningu Classic. Start ostry zaplanowano na godzinę 7:00. Wśród faworytów znajdziemy: Michała Dudczaka, Floriana Pyszela, Piotra Gutta, Piotra Biernawskiego czy Cezarego Baligę. Wśród kobiet wystartują między innymi: Agnieszka Tatarek-Konik, Olga Łyjak, Katarzyna Frączysta czy Sylwia Góralik. Każdy zawodnik otrzyma tracker, który umożliwia śledzenie live. https://www.poltrax.live/mardula

Pozostałe artykuły