Redakcja KR

Wygoda i komfort ‒ dlaczego biustonosz sportowy jest tak ważny w garderobie biegaczki?

24.06.2024

Około 30% biegających po górach to kobiety. Potwierdził to nasz Wielki Spis Biegaczy Górskich, gdzie dokładnie 30,1% odpowiadających stanowiły dziewczyny. Ten artykuł jest właśnie dla nich. A może nie tylko dla nich, bo z kolei panom uzmysłowi on, jak ważnym elementem w garderobie biegaczki jest odpowiednio dobrany stanik biegowy. Ta część kobiecej garderoby sportowej jest bardzo istotna, by zapewnić odpowiedni komfort podczas ruchu. Oto podstawowa, często niedoceniana wiedza, jeśli chodzi o znaczenie biustonoszy biegowych.

Podczas każdej aktywności nasze ciało jest poddawane wielu obciążeniom. Biust kobiecy jest tą sferą, która może przemieszczać się nawet od 4 do 14 cm w pionie, zależnie od wielkości. Według danych, 72% kobiet przyznało, że podczas treningu odczuwa dyskomfort spowodowany ruchem biustu.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar stanika biegowego?

Co musisz przygotować? Centymetr krawiecki, nieusztywniany stanik, lustro, by przyjrzeć się, czy centymetr się nie zawija i leży na równej wysokości.

POMIAR OBWODU POD BIUSTEM: załóż nieusztywniany stanik i stań prosto. Zmierz obwód piersiowy pod ramionami, tuż nad biustem. Jeśli wynik będzie niepełny, zaokrąglij go do najbliższej liczby całkowitej np. 85,5 = 86 cm

POMIAR OBWODU BIUSTU: zmierz obwód biustu w najszerszym punkcie, nie ściskając miarki zbyt mocno, wyniki zaokrąglij jak wyżej. Np. 88,6 cm = 89 cm

ROZMIAR MISECZKI: odejmij od obwodu biustu obwód nad biustem. Np 89-86 = 3 cm = A

Wsparcie czy bez wsparcia?

Tak jak na co dzień zdarza się, że kobiety nie noszą stanika, tak nie znam ani jednej dziewczyny z mojego otoczenia, która nie założyłaby go na trening. Pytanie tylko, jak bardzo ma on usztywniać biust, by zapewnić pełny komfort. Dlatego w modelach biustonoszy sportowych mowa jest o poziomie wsparcia, który może być różny w zależności od wykonywanej aktywności.

niskie wsparcie ‒ ćwiczenia o niskim stopniu intensywności tj. cardio, pilates

średnie wsparcie ‒ ćwiczenia o średnim stopniu intensywności tj. kolarstwo, trening siłowy, zajęcia taneczne

wysokie wsparcie ‒ ćwiczenia o wysokim stopniu intensywności tj. bieganie, crossfit 

Uzupełnieniem tego artykułu jest rozmowa Jędrka Maćkowskiego z Pawłem Prucnalem, ekspertem UA (kod qr do podcastu), która pojawi się odcinku podcastu podsumowującym GTWS Zegama i mistrzostwa Europy w biegach górskich. Partnerem nagrania jest Under Armour

 

UA INFINITY HIGH BRA 2.0 Twój biustonosz właśnie stał się lepszy 

Nowa odświeżona kolekcja biustonoszy sportowych UA to wsparcie naturalnego ruchu podczas ćwiczeń. Świetną cechą tych staników, o której warto wspomnieć, jest znak nieskończoności na wyściółce, który odwzorowuje naturalny ruch biustu podczas aktywności fizycznej (tzw. ruch ósemkowy).W każdym modelu z kolekcji zastosowano szybkoschnące materiały, które gwarantują komfort termiczny w trakcie aktywności i odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Do produkcji użyto tkanin, które nie oddają zapachów, a przy tym mają właściwości antybakteryjne. Pod biustem umieszczono taśmę pochłaniającą pot. Modele z kolekcji Infinity idealnie podkreślają budowę sylwetki poprzez dopasowany fason. Biustonosz ma ergonomiczny sposób zamiany ułożenia pasków i ich regulacji. Tradycyjny sposób zakładania i zdejmowania biustonosza ułatwiają zapięcia na haftki, które znajdują się w tylnej jego części.

Cała kolekcja dostępna jest na stronie sportstylestory.com

Tekst: Ania Lis

Materiał prasowy: OTCF oficjalny dystrybutor marki Under Armour w Polsce

/Współpraca/

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe artykuły