Ultrawydajność, czyli nowa seria fēnix 6

Cała Polska, 15.10.2019

Liczby mówią same za siebie – z roku na rok rośnie rzesza biegaczy ultra. Wystarczy sprawdzić statystyki najpopularniejszego festiwalu biegowego na świecie – w ciągu ostatnich trzech lat, liczba zgłoszeń np. na UTMB wzrosła aż o 68%! Wraz ze wzrostem zainteresowania długimi dystansami, wzrasta zapotrzebowanie na rozwiązania technologiczne, które sprostają nawet najtrudniejszym zadaniom.

Zdjęcia: materiały producenta

Od lat Garmin dostarcza biegaczom niezbędnych technologii. Zaczęło się już w 2003 roku, kiedy firma wprowadziła na rynek pierwszy w historii zegarek z GPS. Jak się później okazało, technologia ta stała się niemal podstawowym rozwiązaniem treningowym dla biegaczy startujących na wszystkich dystansach. Wraz z ewolucyjnym rozwojem biegów górskich, zegarki zyskiwały nowe funkcje – nawigację po kursie, wysokościomierz, nadgarstkowy pomiar tętna, mapy czy łączność z wifi. Wszystkie te funkcje oferowały zegarki z serii fēnix, nic więc dziwnego, że szybko stały się wzorem zegarka dla ultrasów.


Kultowa seria ma wszystko, co ultrasi lubią najbardziej: wytrzymałą konstrukcję, baterię, która wystarczy na wiele godzin biegu i funkcje, które pomagają dowiedzieć się więcej o własnym zdrowiu, technice biegowej i formie. Z każdą odsłoną serii, Garmin stawia poprzeczkę coraz wyżej i nie inaczej mogło być w przypadku 6 odsłony serii. Tę zaprezentowano w mekkce biegów górskich – Chamonix – podczas festiwalu UTMB.
Najnowszy fēnix 6, to nie tylko odświeżony design i większy wyświetlacz. To także lżejsza koperta, udoskonalony transreflektywny, czytelny pod kątem i w ostrym słońcu ekran, nowy optyczny czujnik tętna, który działa także pod wodą i pulsoksymetr w standardzie. To też pełna gama innowacji, które przydadzą się podczas długich startów:

Dynamic PaceProTM – ręka w górę, komu nigdy nie zdarzyło się „spuchnąć” po zbyt szybko pokonanych podbiegach. Pace Pro to funkcja, która pomaga rozplanować właściwe tempo na każdym odcinku trasy i zrealizować założoną strategię. Jak to działa? Po wgraniu zaplanowanej trasy i podaniu w aplikacji planowanego średniego tempa lub czasu biegu, aplikacja pobiera informacje o profilu wysokości trasy i dostosowuje wskazówki tempa chwilowego do nachylenia ścieżki. Można także ustawić, którą część dystansu chcemy pobiec mocniej. Korzystając z danych GPS, zegarek lokalizuje położenie zawodnika na trasie, aktualizuje sugerowane tempo biegu i pokazuje różnicę czasową wobec sugerowanego tempa. Dodatkową pomocą na podbiegach będzie funkcja ClimbProTM, która wskazuje profil aktualnie pokonywanego fragmentu trasy wraz z informacjami o % nachylenia i dystansie pozostałym do końca wzniesienia.


Power Manager – żywotność baterii to jeden z podstawowych parametrów, które bierzemy pod uwagę przy wyborze zegarka. W najnowszych zegarkach z serii fenix, oprócz znacznie zwiększonej wydajności baterii, zainstalowana jest funkcja, która pozwala na zarządzanie zużyciem baterii. Na czas pracy zegarka
mają wpływ czynniki takie jak: częstość odświeżania ekranu, podświetlenie, wykorzystanie zintegrowanych i zewnętrznych czujników, tryb GPS czy połączenie z telefonem. Wykorzystując własne lub predefiniowane profile można zarządzać poborem energii przez zegarek – wybieramy, które dane potrzebne będą nam przy wybranej aktywności, a także z których informacji chcemy zrezygnować, by wydłużyć pracę zegarka. Dodatkowo, zegarek pokazuje, ile czasu pracy „zaoszczędzimy” dzięki wyłączeniu konkretnej funkcji i prognozuje pozostały czas pracy. Co więcej, ustawienia te można zmieniać podczas aktywności, dzięki czemu można uniknąć wpadki na trasie, nawet gdy zapomnimy podładować zegarek przed treningiem.


Tytan pracy - jeśli szukasz zegarka, który razem z Tobą podoła najtrudniejszym wyzwaniom, fēnix 6X Pro Solar, będzie naturalnym wyborem. To jedyny na rynku smartwatch GPS z zasilaniem solarnym, które pozwala na znaczne wydłużenie czasu pracy zegarka. Specjalna soczewka PowerGlassTM pobiera energię zawsze, gdy zegarek wystawiony jest na bezpośrednie działanie promieni słonecznych*. W standardowym trybie GPS, zegarek pracuje 60 godzin, a wykorzystanie energii słonecznej pozwala na wydłużenie czasu o 6h. Używając trybu oszczędnościowego GPS, podstawowy czas pracy (120h) można rozciągnąć aż o 28h! Choć większa bateria wymaga zwiększenia rozmiarów koperty, dzięki zastosowaniu tytanowej obudowy, zegarek waży tylko 82g, czyli mniej niż dotychczasowe, mniejsze modele.


Zegarków z serii fēnix, w biegowym świecie nie trzeba przedstawiać nikomu. Tym co niewątpliwie zdecydowało o ich popularności, jest przede wszystkim ich wszechstronność – biorąc pod uwagę zarówno mnogość funkcji sportowych, jak i personalizację ustawień - sprawdzą się w praktycznie każdej dyscyplinie. Nowa seria zegarków zyskała funkcje, które są szczególnie przydatne dla biegaczy górskich. Oprócz tego, Garmin nieustannie wzbogaca swoje zegarki o funkcje smart, czyniąc je jeszcze bardziej uniwersalnymi – na szlaku i na co dzień.


Smartwatche Garmin z serii fēnix 6 dostępne na euro.com.pl.


*Przy oświetleniu 50 000 luksów

https://www.garmin.com/pl-PL/

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły