Biegacz amator

Test najnowszych butów trailowych z kolekcji Kalenji

Warszawa, 05.11.2017

Kiprun MT to trailówki przeznaczone na skalisty teren i kamieniste ścieżki. Wyróżniają je wydatna amortyzacja, agresywny bieżnik i solidna cholewka, chroniąca stopy przed kontaktem z surowym, górskim terenem. James zaprasza na spotkanie na szlaku z Kalenji Kiprun MT!

Oczekiwania: Biorąc do ręki nowe terenówki Kalenji, spodziewałem się – zgodnie z zapewnieniami producenta – porządnego buta na skały. W cenie 279 zł, nie oszukujmy się, nie otrzymamy buta z całą masą zawansowanych technologicznie nowinek. Ma to być solidna i trwała konstrukcja.

Konstrukcja: System wiązania dobrze opina stopę. Raz zaciśnięte sznurowadła dobrze trzymają przez cały czas biegu, dodatkowa kieszonka w języku na sznurówki pozwala je schować tak, aby nie przeszkadzały podczas terenowego biegu. Nie grozi nam zahaczenie o wystające korzenie i gałęzie luźną sznurówką.

Cholewka to dość solidna konstrukcja. Gumowe elementy na przedniej i bocznej części chronią palce przed uderzeniami o skały, ale od prawdziwych górskich trailówek oczekiwałbym większej ochrony newralgicznych części stopy biegacza. Niestety po 200 km jeden z gumowych paneli w miejscu zgięcia zaczyna się odklejać…

Sztywny i rozbudowany zapiętek gwarantuje dobre trzymanie i ochronę achillesów.

But przeznaczony na skaliste ścieżki powinien oferować dobrą amortyzację, tak aby nawet 20–30 km górskiego ścigania nadal sprawiało nam radość. Kiprun MT i system amortyzacji K-RING gwarantują, że stopy zaprzyjaźnią się ze skalistą nawierzchnią, a kamienie i skały nie będą przeszkadzać w szybkich zbiegach i soczystych podejściach.

Podeszwa i bieżnik: Agresywny bieżnik (5 mm) zapewnia doskonałą przyczepność na twardej nawierzchni. Odporna i mocna guma podeszwy nie boi się kamienistych i skalnych szlaków. Dzięki rozbudowanemu systemowi gumowych korków podeszwa oferuje dużą powierzchnię nacisku na podłoże.

Za amortyzację odpowiada system K-RING czyli opatentowane rozwiązanie z krążkiem z pianki umieszczonym pod piętą.

Przeznaczenie: W mojej ocenie Kiprun MT bardzo dobrze sprawdzi się na kamienistym szlaku. Na szybsze biegi po szutrach i leśnych ścieżkach trzeba zabrać inne buty, który będą ważył przynajmniej o kilkadziesiąt gramów mniej.

Warunki testowania: Ponad 200 km testów w terenie. Falenickie ścieżki biegowe to głównie piaszczyste i szutrowe nawierzchnie. Góry Świętokrzyskie obfitują w skały. Tereny Gór Sowich dają możliwość testowania na różnorodnej nawierzchni. Począwszy od szutrowych podejść, przez miękkie i błotniste ścieżki, a kończąc na skalistych szybkich zbiegach. Kultowe już błoto Łemkowyna Ultra Trail.

Wytrzymałość: Po ponad 200 km testowania buty wyglądają na prawie nieużywane. Na dość mocno wystających gumowych korkach na podeszwie skaliste wycieczki po górskich szlakach gór Sowich i Świętokrzyskich nie zrobiły wrażenia. Jeden tylko element – boczny gumowy otok na palce, zaczyna się odklejać, poza tym innych śladów testowania nie widać.

Ogólne wrażenia: Mam ten feler, że moje stopy to dość spore wiosła. Nie jest łatwo znaleźć terenowe buty na takie szerokie stopy. Opis Kiprun MT zawiera informację, że konstrukcja buta dzięki koncepcji K-ONLY dopasowuje się do każdego rodzaju stopy. W moim przypadku zadziałało to połowicznie, o ile przy krótszych przebieżkach stopa czuje się w bucie bardzo dobrze, o tyle przy dłuższych wybieganiach, tak powyżej 20 km, boczne elementy podeszwy dają się we znaki szerokiemu śródstopiu. Opięcie stopy i stabilna pozycja w bucie jeszcze raz utwierdzają mnie w przekonaniu, że to dobry wybór na trudny teren.

Czarne i szare elementy buta wzbogacone o jaskrawe pomarańczowe mogą się podobać, to kwestia gustu. Dla mnie stylistyka jest na dobrym poziomie, naprawdę Decathlon nie ma się czego wstydzić.

Podsumowanie: Najnowsza trailówka ze stajni Kalenji – Kiprun MT, to bardzo dobry but na skaliste i twarde trudne podłoże. Nie spotkałem jeszcze tak solidnie wykonanego buta w tak atrakcyjnej cenie. Stosunek jakości do ceny wręcz rewelacyjny. Jak szukacie solidnego buta na skały, a w budżecie domowym zakup butów jest na szarym końcu listy priorytetów, to polecam Kiprun MT. Za 279,99 zł otrzymacie kawał terenowego buta.

Zalety:
– cena
– dobra amortyzacja
– solidna konstrukcja

Wady:
– waga (blisko 400 g dla rozmiaru 45)
– czas schnięcia

NAZWA: Kalenji Kiprun Trail MT

RZECZYWISTA WAGA (dla rozmiaru 45): 398 g

DROP: 10 mm

SZEROKOŚĆ: każdy rodzaj stopy

NA JAKI DYSTANS: dowolny

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły