Test Merrell Moab Speed

Cały świat, 09.06.2021

Merrell Moab Speed to but biegowy, wywodzący się z rodziny butów hikingowych Moab. Według producenta połączenie buta biegowego i hikera powinno dawać poczucie pewności na każdym rodzaju szlaku. Dzięki zewnętrznej podeszwie Vibram Ecodura Merrell rzeczywiście świetnie trzyma się zarówno błota, skały, piasku, jak i trudnych leśnych zbiegów. Ciekawostka - podeszwę dodatkowo wykonano w 30% z gumy pozyskanej z recyklingu. Oto pierwsze wrażenia z testów.

 

NAZWA: Merrell Moab Speed
RZECZYWISTA WAGA (dla rozmiaru 40) 280g 
DROP: 10 mm
SZEROKOŚĆ (STOPA WĄSKA/SZEROKA): standardowa
NA JAKI DYSTANS: dowolny 
NA JAKĄ NAWIERZCHNIĘ/TYP TERENU: każdy rodzaj szlaku
CENA: 579 zł

Co wyróżnia Moab Speed spośród innych butów trailowych?

Moab Speed to kolejny but trailowy, który trafia do mnie w ostatnim półroczu. Mocno różni się od testowanych wcześniej modeli, przede wszystkim za sprawą konstrukcji jak i mocnej, twardej podeszwy. 

Moab Speed to but biegowy, wywodzący się z rodziny butów hikingowych Moab. Według producenta połączenie buta biegowego i hikera powinno dawać poczucie pewności na każdym rodzaju szlaku. Dzięki zewnętrznej podeszwie Vibram Ecodura Merrell rzeczywiście świetnie trzyma się zarówno błota, skały, piasku, jak i trudnych leśnych zbiegów. Ciekawostka - podeszwę dodatkowo wykonano w 30% z gumy pozyskanej z recyklingu, a sznurówki są 100% z odzysku. Takie działania producenta należy chwalić.

Przyczepność buta jest bardzo dobra, powiedziałabym, że zaskoczyła mnie bardzo na plus, nawet na ostrych błotnistych zbiegach. Cały bieżnik ma jakby kształt fali, nie jest bardzo agresywny (kołki maja średnią wysokość), ale mieszanka gumy na podeszwie ma dobra przyczepność.

Wygoda buta

Podeszwa wewnętrzna jest miękka i wygodna, wykonana została z pianki FloatPro. Czuć, że wkładka jest wyprofilowana i znacząco podpiera wewnętrzny łuk stopy.

To co różni ten model od dotychczasowych, w których biegałam (np. NB More Trail), a co może spodobać się osobom biegającym po kamienistej nawierzchni lub najeżonej wystającymi korzeniami, to wkładka Rock Plate, umiejscowiona pomiędzy podeszwą wewnętrzną i zewnętrzną. Ta sztywna płytka chroni stopy przed ostrymi elementami podłoża: skałami i kamieniami. Podeszwa nie ugina się i nie pozwala na punktowe uderzenia czy zranienie stopy.

Model Moab Speed, aby ochronić palce ma ogumowanyy nosek, który dobrze się sprawdza w trudnym terenie i moim zdaniem dodatkowo chroni but przed szybkim przetarciem. Cholewka jest miękka, dobrze trzyma stopę, nie przepuszcza wilgoci, podczas treningów w upalne dni. Może jednak powodować pocenie się stopy. Na zimę i chłodniejsze dni będzie w sam raz. Zapiętek jest miękki, daje poczucie komfortu, dobrze trzyma piętę.

Na jaki teren?

Ten model polecam na naturalne, leśne, górskie, trailowe nawierzchnie. Odcinki po betonie czy asfalcie biega się dosyć ciężko. Twarda podeszwa i mocny bieżnik spowalniają na gładkich i twardych nawierzchniach. Z jednej strony chronią przed kamieniami oraz urazami związanymi z nadepnięciem na ostre krawędzie, ale z drugiej strony odbierają czucie „terenu”, po którym biegniemy. Dla niektórych osób twarda podeszwa może też być problemem w odpowiednim przetoczeniu stopy oraz przy kontuzjach rozcięgna podeszwowego.

Merrell Moab Speed to zdecydowanie but stabilny, daje duże poczucie bezpieczeństwa zarówno w łatwym jak i trudnym terenie. Dodatkowym atutem jest mieszanka Vibram na podeszwie zewnętrznej, która świetnie się sprawdzi w śliskich i trudnych warunkach. Bardzo dobrze trzyma na mokrych kamieniach.

Dla kogo Merrel Moab Speed?

Merrell jest propozycją dla osób, które potrzebują pewnego i stabilnego buta. Sprawdzi się w trudnych warunkach na górskich i leśnych szlakach. Jego konstrukcja i wygoda pozwoli pokonać długie dystanse. Nie będą z niego zadowoleni Ci, którzy lubią naturalne bieganie w miękkich butach z niższa podeszwą, która daje możliwość lepszego czucia podłoża. 

 

Model ten dostępny jest na www.merrell.pl

Testowała:  Agnieszka Kruszewska-Senk

 

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły