Test butów Merrell NOVA 2 - Moje nowe jesieniary

Cały świat, 03.11.2021

Ostatnie kilka sezonów po leśnych ścieżkach biegałem w butach z niskim dropem i minimalną amortyzacją. Po letnim mocniejszym bieganiu potrzebowałem zmiany na coś z większą amortyzacją. Na początku września w ręce (a w zasadzie na nogi) wpadły mi Merrell Nova 2 – reklamowane przez producenta, jako model „komfortowy jak najwygodniejsze sneakersy”.

Merrell NOVA 2
RZECZYWISTA WAGA (dla rozmiaru 43 ): 320 g
DROP: 8 mm
SZEROKOŚĆ: standardowa, ale pasują też na szerszą stopę
NA JAKI DYSTANS: dowolny (idealne do dłuższych rozbiegań / wędrówek)
Cena 549 zł

Warunki testowania
Testy przypadły na mój ulubiony wczesnojesienny okres, na dłuższe leśne rozbiegania po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Przebiegłem w nich ok. 170 km, w tym 2-3 treningi 20km+ w różnych warunkach pogodowych, a koniec testów zwieńczyłem startem w Pomerania Trail 25 km.

Wentylacja i ochrona
Buty zrobiły na mnie dobre pierwsze wrażenie pewnej konstrukcji. Siateczkowa cholewka wzbogacona jest termoplastycznymi poliuretanowymi elementami, które wyglądają jak dodatkowy egzoszkielet nadający solidności. Jednocześnie zastosowanie takiego rozwiązania powoduje, że but nie stracił na przewiewności.
Uwagę zwraca nieco bardziej zabudowana przednia część (nad dość wysokim gumowym noskiem zintegrowanym z podeszwą), co faktycznie pełni rolę ochronną dla palców stóp przy kopnięciu w korzeń drzewa lub kamień.Wygoda

Zgodnie z opisem producenta, szerokość cholewki jest wskazana jako standardowa, ale sam posiadam szeroką stopę i nie czułem żadnego dyskomfortu po włożeniu nogi do buta, jak również podczas biegania.
Merrell Nova 2 mają wyjmowaną wkładkę z pianki EVA, jednak istotniejsze jest to, co kryje się pod nią. W śródpodeszwie, dla większego komfortu i wygody, jest umieszczona powietrzna poduszka pod piętą – Merrell Air Cushion. Dodatkowo zgodnie z opisem producenta w przedniej części podeszwy znajduje się wstawka Rock Plate, która ma chronić stopę podczas biegu po kamienistych szlakach. Oba rozwiązania spisały się na medal – fajna amortyzacja przy jednoczesnym zachowaniu „czucia” podłoża. Porównując odczucia do Inov-8 X-Talon G 210 (w których czuję pod nogą każdy większy kamyk) i Inov-8 Mudclaw 300, w których przebiegłem już kilka setek kilometrów w ciężkich warunkach, jest ogromna różnica pod względem komfortu na plus Merrell Nova 2.

Przyczepność
Marka Merrell kojarzyła mi się zawsze z podeszwami Vibram - w modelu Nova 2 wykorzystano gumę Vibram TC5+. Bieżnik określiłbym jako średnio-agresywny z dużą ilością wypustek rozmieszczonych w dwóch obszarach: dookoła obrysu podeszwy i w środku. Robił robotę podczas podbiegów, a dodatkowo sprawdził się też w lekkim błocie i podczas kilkukilometrowej przebieżki wzdłuż morza po plaży. W każdych warunkach zapewniał przyczepność i trakcję.

Wytrzymałość
Po ok. 1,5 miesiąca i 170km przebiegu buty całościowo nie wyglądają na zużyte. Jedyny mankament jaki się pojawił to lekkie rozerwanie wewnętrznej części tekstylnej wyściółki w jednym z butów. Nie odczuwałem żadnego dyskomfortu, czy przecierania podczas biegu, dlatego mogło to być spowodowane mechanicznym uszkodzeniem, np. zahaczeniem ostrej gałęzi w lesie.

Estetyka
Z wyglądu są dość klasyczne i uniwersalne. Spokojnie można w nich poza treningiem, pójść do kina czy na spacer w parku. Widać, że producent postawił na stylistykę „sneakersów” i faktycznie nie odstają mocno od moich używanych na co dzień New Balance.

Oczekiwania kontra rzeczywistość
Od tego modelu oczekiwałem przede wszystkim wygody i obietnica producenta została spełniła się w 100%. Rozwiązania wykorzystane w konstrukcji podeszwy (w szczególności poduszka powietrzna w pięcie) pozwalają na fajny komfort, a bieżnik sprawdził się w bardzo zróżnicowanym terenie. Nie są to buty dynamiczne, w których będziemy bić rekordy szybkości, ale doskonale sprawdzą się na dłuższych leśnych wybieganiach i górskich wędrówkach. Dodatkowo widziałem, że jest dostępny ten model membraną GoreTex. W takiej wersji powinny stać się niezłym rozwiązaniem na jesienne pluchy i zimowe treningi po śniegu.

Zalety:

- dobra amortyzacja przy jednoczesnym czuciu podłoża
- zabudowana przednia część buta, chroniąca palce
- solidna, zaawansowana technologicznie podeszwa
- przewiewna cholewka

Wady:

- mała dynamika

Test i zdjęcia: Maciek Wróblewski
zdjęcie ze startu Pomerania Trail 2021
Buty do testów dostarczył Merrell.pl

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły