Ania Lis
Biegacz amator

Test butów ASICS GEL-TRABUCO 11 - największa przyczepność w terenie.

30.03.2023

Pod koniec lutego otrzymałam model ASICS GEL-TRABUCO 11 na testy i nie ukrywam, że ucieszył mnie fakt, że będę miała możliwość sprawdzenia możliwości buta podczas dwóch pór roku i okresu przejściowego. CZADOWO! Wzięłam się więc od razu do roboty …

Te(k)st: Marta Dębska biegaczka górska, której specjalnością są biegi ultra, zwłaszcza pod postacią własnych kilkudniowych projektów. Na co dzień mieszka w Krynicy-Zdrój i najczęściej spotkać ją można na szlakach Beskidu Sądeckiego.

  • NAZWA: ASICS GEL-TRABUCO 11
  • RZECZYWISTA WAGA (dla rozmiaru 40 EU): 265g
  • DROP: 8 mm
  • SZEROKOŚĆ: średnia
  • NA JAKI DYSTANS: dowolny
  • NA JAKĄ NAWIERZCHNIĘ/TYP TERENU: leśne ścieżki, górskie szlaki (trail).

 

Różowa maszyna 

Pierwsze wrażenie - nie będę ukrywać, zakochałam się w przepięknie różowym kolorze. Estetyka modelu absolutnie przemawia do mojego gustu estetycznego. Ponadto, buty wydały mi się zaskakująco lekkie jak na ilość zastosowanych innowacyjnych rozwiązań, jak i dość agresywny bieżnik. Wzięłam buty do ręki i zaskoczyła mnie ich lekkość, a po zważeniu, okazało się, że każdy waży 265g. Niezły wynik! Z jednej strony but wygląda bardzo niewinnie, ale już po pierwszym treningu okazało się, że jest to tylko wrażenie… Nie zwlekając więc, na pierwszy test wybrałam się na leśne ścieżki Beskidu Makowskiego.

fot. Marta Dębska
fot. Marta Dębska

Lekkość i sprężystość kroku na szlaku, czyli amortyzacja na medal

Mówi się, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. No tak, ale czy na pewno, gdy w grę wchodzą biegi na ultra dystansie, gdzie spędzamy czasami po kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin. Ważnym jest, aby wybierając się na szlak (zwłaszcza na długich dystansach), zadbać o nasze bezpieczeństwo naszych stóp oraz stawów i wygodę biegu. Dzięki piance FlyteFoam Blast™ możemy być spokojni o wysoki poziom amortyzacji. Już od pierwszego kroku w ASICS GEL-TRABUCO 11 komfort biegu był naprawdę duży. Czułam również sprężystość kroku, właśnie dzięki zastosowanej piance w podeszwie środkowej. W dodatku, system amortyzacyjny marki ASICS, czyli GEL Technology™ w tylnej części stopy dodatkowo sprawiał, że czułam jak miękko mi się biega bez względu na to, czy nadepnęłam na wystający korzeń, czy kamień.for,.

fot. Marta Dębska
Fot. Marta Dębska

Stabilizacja i dynamika na leśnych ścieżkach

Zanim wiosna rozkręciła się na dobre, założyłam ASICS GEL-TRABUCO 11 na wycieczkę biegową w pasmo Jaworzyny Krynickiej, czyli w Beskid Sądecki. Przywitało mnie błoto i resztki śniegu. Niezbyt wygodne podłoże do biegania, ale na testy - idealne! W takich warunkach stabilizacja jest dla mnie niezwykle ważna - stopa “lata” na każdą stronę, starając się znaleźć na tyle oparcia w podłożu by poruszać się na przód.  Zbawienny okazał się rowkowany bieżnik, który pozwolił pewnie przemierzać kolejne kilometry bez niepotrzebnych poślizgnięć i wywrotek. Warto wspomnieć, że podeszwa zewnętrzna to rozwiązanie ASICSGRIP™, które daje bardzo dobrą przyczepność na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Nie można pominąć technologii Internal Heel Counter, zapewniający stabilizację tylnej części stopy. Dlatego też, biegnąć miałam poczucie, że moja stopa jest stabilna od palców aż po piętę - nie bałam się wrzucić wyższy bieg, bo czułam, że w tych butach dam radę podkręcić tempo i bezpiecznie biec.

W modelu ASICS Gel-Trabuco postanowiono odejść od systemu stabilizującego Duomax i zastosować innowacyjne rozwiązanie ASICS Gel-Trabuco, które zapewnia absorpcję wstrząsów podczas uderzenia pięty o podłoże. Warto też wspomnieć o REARFOOT GEL™ TECHNOLOGY, czyli o specjalnej płytce, pełniącej funkcję wzmocnienia podeszwy zewnętrznej celem dodatkowej ochrony stopu przed ostrymi elementami podłoża. 

Fot. Marta Dębska
Fot. Marta Dębska

Bezpieczeństwo i komfort biegu


Biegając w Beskidzie Niskim nie ma szans by nie kopnąć w jakiś luźny kamień, czy wystający korzeń, ukryty pod warstwą liści, czy śniegu. Klasyk. Ochrona przed urazami to podstawa i cieszę się, że ASICS zastosował dodatkowe wzmocnienie na cholewce z każdej ze stron wraz z technologią Stone Guard na czubkach buta, chroniąc przed uderzeniami o wystające korzenie, czy kamienie.Jeśli już o cholewce mowa, to nie sposób pominąć tematu Engineered Mesh, czyli siateczkowego materiału, który nadaje cholewce nie tylko bardzo dobry poziom oddachalności, ale przede wszystkim jest bardzo wytrzymały oraz elastyczny (podczas zginania). Tym samym, komfort biegu jest naprawdę na wysokim poziomie. Bardzo doceniam rozwiązanie z Lace Pocket/Garage, czyli specjalny element, zastosowany w przedniej części cholewki, który umożliwia “schowanie” zawiązanych sznurówek, co niweluje ich rozwiązanie, czy zaplątanie. Tym samym, zamiast frustracji z latających na wszystkie strony sznurówek, możemy skupić się na frajdzie z biegu. 

Fot. Marta Dębska
Fot. Marta Dębska

Na trening i na zawody 

Osobiście, uważam, że to jeden z najwygodniejszych butów trailowych, w których miałam okazję biegać. Pomijając już aspekt koloru, czyli strzału w dziesiątkę w kobiecą estetykę, model ASICS GEL-TRABUCO 11 to but naszpikowany technologiami, które niesamowicie ułatwiają bieganie w terenie. Bez wątpienia jest to model dla wszystkich tych osób, które szukają komfortu na szlaku od butów, które sprawdzą się bardzo dobrze na suchym, jak i grząskim podłożu. Z jednej strony, jest to but miękki, uniwersalny w kontekście szerokości (biegałam w o wiele węższych i szerszych), ale również - model ASICS GEL-TRABUCO 11 pozwala cieszyć się z biegu bez względu na to jak bardzo wymagającym terenie przyszło nam biegać. Według mnie, jest to but dla każdej osoby, która biega w terenie. Sprawdzi się na pierwszych treningach na szlaku, jak i na długich biegach ultra, dając poczucie lekkości i komfortu, nawet, kiedy zmęczeni długim biegiem bardziej dreptamy niż biegamy. Zaufałam ASICS GEL-TRABUCO 11 i jestem przekonana, że przede nami jeszcze niejeden bieg i niejedna przygoda ….

Ocena ogólna 9/10, Amortyzacja 10/10, Komfort 10/10, Stabilizacja 9/10, Przyczepność 9/10, Dynamika 8/10, Lekkość 9/10

Buty dostępne są na ASICS.com i ButyJana.pl.

Fot. Marta Dębska
Fot. Marta Dębska

Pozostałe artykuły