Szwajcarskie bezpieczeństwo

Tatry, 08.12.2019

ON RUNNING CLOUDVENTURE PEAK MAN
RZECZYWISTA WAGA: 260 g (rozm. 8,5 US)
DROP: 4 mm
SZEROKOŚĆ:średnia, cholewka elastyczna, bardzo delikatnie oplata stopę.
NA JAKI DYSTANS: but startowy na każdy dystans i rodzaj nawierzchni.
Te(k)st: Przemysław Sobczyk
Zdjęcie główne: Piotr Dymus / Bieg Ultra Granią Tatr

Oczekiwania: szybki i dynamiczny, jest typowym butem „do przodu”.

Konstrukcja: Cholewka przylega do stopy niczym skarpetka, jest tak delikatna, iż prawie jej nie czuć, ale jednocześnie świetnie trzyma stopę nad podeszwą. Amortyzacja w tym modelu opisywanym jako but startowy jest spora zarówno pod piętą, jak i palcami, ale nie zaburza to czucia gruntu. Sporo miejsca na palce to plus, jednak oddychalność na minus. Jestem zwolennikiem butów typu „łatwo wpłynęło, to łatwo wypłynie”, lubię czuć w stopie delikatny wiatr. Język nie przesuwa się w czasie biegu, praktycznie go nie czuć. System wiązania prosty, ale skuteczny.


Podeszwa: Trzyma na każdej nawierzchni. Choć nie jest to Vibram Mega Grip, to wiele mu nie ustępuje. W gorczańskich trawach i błocie sprawdziły się rewelacyjnie, natomiast na tatrzańskim granicie trzeba uważać na porostach i mokrej skale. Bieżnik nie jest za głęboki, co jest plusem na twardszych nawierzchniach, a jednocześnie wystarcza na błotnistą nawierzchnię. Tu mały kamyczek na minus – w podeszwę lubią się wczepiać małe kamyczki, które uwierają.

Przeznaczenie: na każdy teren, wszystkie góry, pola, łąki i lasy.


Warunki testowania: Buty testowałem w każdych możliwych warunkach poza zimowymi; startowałem w verticalach i ultra w Gorcach, treningowo biegałem w nich po łatwych szlakach Tatr Zachodnich, ale też trudnych w wyższych partiach np. Świnica, Kościelec czy Orla Perć. Łączny przebieg ok. 300 km.

Wytrzymałość: Niestety cholewka jest bardzo delikatna i łatwo ją rozerwać, zahaczając np. o korzeń, natomiast nie pęka wskutek normalnego użytkowania np. w rejonie palców, co się często zdarza w butach innych marek. Podeszwa po trzech stówkach nie ma śladów zużycia.

Ogólne wrażenia: Idealny but na wszystkie starty oraz średnie i krótkie biegi. Model raczej nie dla początkujących, bo trzeba mieć już trochę wyrobioną stabilizację w stopie, ale bardzo wygodny i bezpieczny dla stopy.

Podsumowanie: Jak but startowy jest rewelacyjny, gdyby poprawiono oddychalność i trwałość cholewki, mielibyśmy ideał, ale wiadomo, każdy ma inne preferencje i każda stopa ma „swojego” buta!

 

Zalety: lekkość, wygoda, bezpieczeństwo i to pchanie do przodu – mistrz!

Wady: oddychalność, wytrzymałość cholewki, łapanie kamyczków pod podeszwę.

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły