SALMING ISPIKE - test cz.2

Cała Polska, 01.03.2020

Termin: od godz. 13:00 25 stycznia do godz. 13:00 26 stycznia 2020 (24h).
Miejsce: Szczyrk.
Trasa: pętla 13,5 km / 950 m przewyższenia Amfiteatr w Szczyrku – Schronisko na Skrzycznem.
Warunki: temperatura od +2 st. C w ciągu dnia do -8 st. C w nocy, bezwietrznie, bez opadów, pokrywa śnieżna tylko miejscami do 15 cm, większość trasy jedynie lekko ośnieżona i oblodzona.

Te(k)st: Mariusz „Miodzio” MIODUSZEWSKI, Zdjęcia: Karolina Krawczyk

Wracamy po niemal roku do kolejnego testu butów SALMING S2 w warunkach zimowych, choć o zimowe warunki w tym roku na trasach biegowych wcale nie było łatwo. Zima się jeszcze nie skończyła, a za chwilę kolejny ZUK w Karkonoszach i być może „kolczasty” SALMING S2 będzie miał jeszcze okazję w tym roku  zmierzyć z nieprzyjaznym biegaczom podłożem.

„ZAMIEĆ” to był doskonały ultra maraton do testów butów z kolcami. Tam zawsze jest ekstremalnie (w poprzednich trzech edycjach ZAMIECI, które ukończyłem był śnieg po pas, błoto po kolana i lód jak na torach bobslejowych). Ostatni test SALMING-ów S2, który zrobiłem na trasie Sztafety Górskiej w Kudowie był w dość ograniczonych warunkach zimowych. Tym razem na „ZAMIECI” warunki były idealne do sprawdzianów kolczastej podeszwy S2. Kopny śnieg występował tylko na wybranych, górnych odcinkach trasy. Dominował głównie lód, zmarznięte błoto, często biegło się wręcz po suchym i twardym gruncie. Podczas całego biegu nie było potrzeby uzbrajania butów w raczki, S2 doskonale radziły sobie z niestabilną nawierzchnią. Potwierdzam po raz kolejny bardzo dobrą przyczepność butów do śliskiego podłoża, kolce S2 wręcz wgryzają się w śliską często stromą nawierzchnię oraz doskonale radzą sobie na śliskich konarach powalonych drzew oraz na skalistych suchych nawierzchniach, których odcinkami też nie brakowało.

Ponieważ but dość szybko chłonie wodę stopy standardowo zabezpieczyłem wodoodpornymi skarpetami Dexshell. Ten duet sprawdza się rewelacyjnie. S2 to idealny protektor dla biegacza mierzącego się ze śliską i twardą nawierzchnią na dystansach ponad maratońskich. Jest lekki i bardzo wygodny, daje wspaniały komfort dla stopy nawet kilkanaście godzin biegu. Tu czas na przykrą wiadomość, bowiem S2 nie przeszły kolejnej próby wytrzymałości. Zarówno lewy jak i prawy but nie wytrzymały na skojarzeniu (łączeniu) podeszwy z materiałem wierzchnim na wysokości wewnętrznej części śródstopia. Ponadto materiał wierzchni obydwu butów w ich czołowej części może już nie przetrwać kolejnej próby, jest bowiem mocno poprzecierany i zniszczony, a to za sprawą destrukcyjnego wpływu twardej pokrywy śnieżno-lodowej oraz mocno podszytego szlaku leśnego.

Reasumując trakcyjność i wygoda S2 jest rewelacyjna.

Trwałość materiałów i wytrzymałość na przeciążenia znacznie poniżej oczekiwań, mając na względzie przebiegnięty w nich kilometraż (ok. 250 km) oraz wysoką cenę rynkową.

Aktualna cena 599,00 [red.]

Mariusz „Miodzio” MIODUSZEWSKI

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły