SALMING ISPIKE - test cz.1

Falenica, 25.02.2019

Tester: Mariusz „Miodzio” MIODUSZEWSKI.

Miejsce: wydma Falenica, wydma Wesoła, Kampinoski Park Narodowy – Truskaw i Opaleń.

Czas: styczeń – luty.

Kilometraż testowy: ok. 85 km.

Warunki: zimowe - zmrożony kopny śnieg, mokry śnieg tzw. chlapa i błoto, twardy i gruby lód, zmarznięte błoto, zmarznięty piasek.

Ochrona stopy: skarpeta narciarska z domieszką wełny, skarpeta wodoodporna Dexshell, skarpeta syntetyczna dwuwarstwowa Kalenji, w wariantach ze stup tutami INOV-8 i bez.

Zdjęcie główne: Jacek Deneka / UltraLovers / Zimowy Janosik

Buty bardzo lekkie i na pierwszy rzut oka dość delikatne jak na terenowe buty do „zadań specjalnych”. Pierwsze treningi w ISPIKE zrobiłem w leśnym falenickim crossie, w wolnym tempie ok. 5:30:545 min/km. Moja „kacza” stopa (z bardzo szerokim przednim śródstopiem) czuła  się bardzo komfortowo. Zazwyczaj to ta część mojej stopy w nowym obuwiu daje mi mocno znać jako pierwsza.

Kolce ISPIKE (8 sztuk) w przedniej części podeszwy usytuowane w nieco odmiennej konfiguracji niż w podeszwach „kolczastego brata” do zadań specjalnych czyli Icebug Pytho4 BUGrip (11 sztuk).  Pozostałe kolce rozmieszczone na podeszwach podobnie (1+4).

Właściwości trakcyjne bez zastrzeżeń, ale tylko na twardym podłożu. Buty wręcz wgryzają się w twardy lód, mocno ubity śnieg, zmrożone błoto czy wystające ponad piasek korzenie lub kamienie. Poślizg wręcz incydentalny, bo wsparty podeszwą z Vibramu. Buty natomiast słabo spisują się na grubej warstwie nieubitego i zmrożonego śniegu lub kopnym i sypkim piasku. Tu kolce po prostu nie sięgają twardego podłoża, wiec nie ma się co dziwić.

Szybko chłoną wodę po wdepnięciu w kilka kałuż lub gdy naszą stopę otacza mokry śniegu. Tu do pary z ISPIKE wskazana jest zatem skarpeta wodoodporna lub stup tuty zwłaszcza gdy zamierzamy w nich przebiec jakieś „zimowe” ultra. Ostateczną opinią i oceną (zwłaszcza w zakresie trwałości spoin i wytrzymałości użytych materiałów) podzielę się po przebiegnięciu w nich min. 300 km. 

Zalety – idealnie trzymają się twardej w tym śliskiej nawierzchni, bardzo lekkie, bardzo wygodne dla osób z szerokim przednim śródstopiem.

Wady – szybko chłoną wodę, cena (799 PLN).

LINK DO SKLEPU

Najbliższy planowany test długodystansowy ISPIKE w górskich, zmiennych warunkach terenowych w kwietniu br. podczas Sztafety Górskiej „SOLO 70+” w Kotlinie Kłodzkiej.

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły