Rozpocznij sezon w Niemczech i Austrii

19.03.2022

Wielu z nas nie wie, że tuż za naszą zachodnią granicą znajduje się bardzo wiele ciekawych tras, na których każdego roku odbywają się zawody biegowe. Bieganie i trail to w Niemczech już od wielu lat sport masowy. Przyjęło się, że południe Niemiec biega trail, a w północnych landach króluje asfalt. Nie do końca jest to prawdą i ta granica już od dawna się zaciera.


Tekst: Mateusz Weber, zdjęcia: materiały organizatorów 

Mieszkam i biegam w Niemczech od wielu lat. Założyłem tutaj rodzinę, zamieszkałem niemal w lesie i zapuściłem korzenie. Do Polski przyjeżdżam dość często i chętnie, czasami biorę również udział w zawodach. Chciałbym was dzisiaj zaprosić na kilka sprawdzonych biegów w Niemczech i północno-zachodniej części Austrii. To biegi, na które z łatwością dojedziecie z Polski, bez potrzeby noclegu po drodze. Perfekcyjnie zorganizowane, z bardzo dobrą atmosferą i propozycją tras dla każdego biegacza górskiego od debiutanta, przez ambitnego amatora, aż po elitę. Wyjazd na zawody do Niemiec czy Austrii możecie śmiało połączyć z odwiedzeniem po drodze kilku ciekawych miejsc. Na uwagę z pewnością zasługują: Norymberga, Bamberg, Monachium, Salzburg czy alpejskie perełki: Garmisch-Partenkirchen czy Berchtesgaden. 

Zapraszam więc na zawody odbywające się w pierwszej połowie 2022 roku, dzięki temu przy planowaniu kolejnego sezonu startów, być może znajdziecie inspirację w tym artykule.

Innsbruck Alpine Trailrun Festival 

Innsbruck jest znany polskim biegaczom nie tylko z powodu olimpiady zimowej, która się tam odbyła aż dwa razy (1964, 1976). To również miasto, przez które trzeba przejechać, jadąc w Dolomity, na popularne i piękne Lavaredo Ultra Trail. Właśnie w tym austriackim mieście od kilku lat z wielkim sukcesem odbywa się festiwal biegowy, w trakcie którego rozgrywane są pierwsze duże zawody ultra w alpejskim sezonie. IATF oferuje dystanse dla biegacza na każdym poziomie. Jest świetnie zorganizowany, a trasy poprowadzone są naprawdę bardzo widokowo. To bardzo dobre zawody, żeby powiedzieć sprawdzam!” i zobaczyć, co z naszą formą zrobił zimowo-wiosenny trening.

Informacje praktyczne: 

Termin: 57 maja 2022 Miejsce: Innsbruck, Alpy, Austria Trasy: 7 km (373 m+), 15 km (350 m+), 25 km (450 m+), 35 km (1800 m+), 42 km (1600 m+), 65 km (1700 m+), 85 km (3000 m+), 110 km (4400 m+). Dojazd z Polski: przez Wrocław i dalej Monachium lub przez Katowice, Czechy i Austrię Noclegi: Innsbruck jest stosunkowo drogi i nie ma w sensownym miejscu żadnego pola namiotowego. Pozostają hotele i pensjonaty. Wczesna rezerwacja daje możliwość znalezienia czegoś w rozsądnej cenie. 

Zugspitz Ultratrail

To znany i lubiany przez Polaków bieg. Co rok lista Zugspitz Ultratrail szybko zapełnia się biegaczami z Polski. Nie jest to dziwne. Bardzo fajna i, według mnie, logiczna trasa dookoła najwyższego szczytu Niemiec Zugspitz, łatwy i szybki dojazd, fantastyczna atmosfera, przy zachowaniu wzorowej organizacji, za którą odpowiada monachijska firma PlanB. ZUT to dość duży festiwal biegowy z bazą w urokliwym Grainau, nieopodal dużego alpejskiego kurortu Garmisch-Partenkirchen, który sam w sobie jest sporą atrakcją.Zawody uważane są za najważniejsze i najbardziej prestiżowe w Niemczech. Wygrana w ZUT jest zwykle przepustką dla zawodników do dalszej kariery sportowej.

Informacje praktyczne: 

Termin: 1719 czerwca 2022 Miejsce: Grainau, Alpy, NiemcyTrasy: 25km (1600m+), 39 km (1890 m+), 64 km (2830 m+), 82 km (4100 m+), 103 km (5340 m+Dojazd z Polski: najwygodniej przez Wrocław, Drezno i Monachium.Noclegi: Pensjonaty i hotele w Grainau i Garmisch-Partenkirchen. Między GA-PA i Grainau jest również bardzo wygodny camping z supermarketami po drugiej stronie ulicy. Zatrzymuje się na nim bardzo wielu biegaczy, w tym z Polski. 

Sachsen Trail

Przenosimy się na północ od Alp, do Saksonii. Tam od kilku lat, z wielkim sukcesem, odbywają się ciekawe zawody Sachsen Trail. Impreza jest godna polecenia biegaczom, którzy lubią biegowe trasy, bez długich, alpejskich podejść. Świetnie tutaj odnajdą się zawodnicy lubiący beskidzkie bieganie. To również świetna propozycja na rodzinny wyjazd. Zawody odbywają się na słabo jeszcze znanym, niemiecko-czeskim pograniczu, w dość dzikich Rudawach (nie tych w Sudetach).

Informacje praktyczne: 

Termin: 2426 czerwca 2022 Miejsce: Rabenberg, Rudawy (Erzgebirge), NiemcyTrasy: 3,5 km (250 m+), 10,5 km (300 m+), 20 km (530 m+), 35,5 km (980 m+), 74,5 km (2120 m+) i biegi dla dzieci (1 km i 4 km) Dojazd z Polski: przez Wrocław i Drezno.Noclegi: Hotele i pensjonaty. Można również zarezerwować sobie pokój w centrum sportowym, w którym baza i meta zawodów.  

Stubai Ultratrail

Na koniec propozycji na pierwszą połowę roku zostawiłem perełkę. Zawody ultra w nieco innej koncepcji.Organizatorzy Stubai Ultratrail promują ten bieg hasłem city 2 glacier”. I w tym tkwi wyjątkowość trasy tych zawodów. Startuje się w centrum austriackiego Innsbrucka, żeby po opuszczeniu miasta wbiec w piękną alpejską dolinę Stubai, od której pochodzi nazwa zawodów. Trasa prowadzi do samego końca doliny, aby powitać nas metą na lodowcu, na wysokości 3150 m n.p.m. To bardzo fajna propozycja dla tych, którzy szukają czegoś nowego w bieganiu, chcą przeżyć fajną, biegową przygodę i lubią wymagające podejścia. W nagrodę po osiągnięciu mety każdy zawodnik może zjechać w dolinę kolejką linową, na którą bilet jest w pakiecie startowym. 

 

Informacje praktyczne: 

Termin: 2 lipca 2022 Miejsce: Innsbruck, dolina Stubai, Alpy, AustriaTrasa: 5,1 km (926 m+), 9 km (1446 m+), 20 km (2138 m+), 32 km (3100 m+), 68 km (5356 m+Dojazd z Polski: przez Wrocław i dalej przez Monachium lub przez Katowice, Czechy i Austrię.Noclegi: Hotele i pensjonaty. Warto rezerwować z wyprzedzeniem, gdyż Innsbruck nie jest najtańszy. Alternatywnie można szukać noclegu w dolinie Stubai, gdzie jest sporo pensjonatów. Na start, do Innsbrucka możecie dodatkowo wykupić u organizatorów opcję transportu. 

 

Mariusz WeberPrzez całe dorosłe życie związany z górami. Finiszer Transalpine Run, Lavaredo Ultra Trail, Zugspitz Ultratrail oraz wielu górskich maratonów i ultramaratonów w Europie. Prowadzi profil na Facebooku MountainRun.info. Mąż i ojciec. Mieszka na stałe w Niemczech

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły