Redakcja KR

Polska kadra U18 wystartuje w Pucharze Świata we Francji

26.05.2023

Już w najbliższą sobotę (27 maja) odbędzie się kolejna edycja Pucharu Świata w biegach górskich dla zawodników poniżej 18 roku życia. We Francji wystartuje sześcioro reprezentantów Polski. Warto przyglądać się ich poczynaniom.

 

 

 

Już po raz szesnasty odbędą się zawody dla najlepszych młodych biegaczy na świecie organizowane przez World Mountain Running Association (WMRA). Nazwa może być myląca, bo Puchar Świata U18 nie jest cyklem zawodów, a pojedynczym biegiem. W tym roku odbędzie się w przepięknym Annecy w ramach dużego festiwalu biegowego MaXi-Race. Dla zawodników i zawodniczek przygotowano pętlę o długości 4,6 kilometrów i przewyższeniu 230 metrów, w górskim terenie z przepięknymi panoramami na wysokości 1700 metrów n.p.m. Wystartuje około setka uczestników z takich krajów jak: Francja, Hiszpania, Szkocja, Walia, Irlandia Północna, Szwajcaria, Irlandia, Włochy, Słowenia, Węgry, Anglia, Stany Zjednoczone oraz Sierra Leone.

Nasza reprezentacja składa się z czterech biegaczek i dwóch biegaczy. Są to: Aleksandra Sobolewska (LKS Zuza Running Team Opoczno), Aurelia Lachowska (KS Sprint Bielsko Biała), Amelia Tyczyńska (UKS Achilles Leszno), Karolina Tyman (UKS Diament Godów), Marcin Kusz (LKS Znicz Biłgoraj) i Mikołaj Urbaś (KS Sprint Bielsko Biała). Wszyscy uzyskali kwalifikacje w biegu Palenica Trail, który odbył się w ramach festiwalu Pieniny Ultra Trail w kwietniu tego roku.

Z ekipą do Francji pojechał trener Andrzej Orłowski - zapowiada walkę o najwyższe cele i zbieranie doświadczenia na poziomie międzynarodowym. Mimo obecności mocnych, alpejskich ekip, w takim gronie można wygrywć, co już przed rokiem pokazał Maciej Lachowski.

Początek zmagań w sobotę, 27 maja. O godzinie 11:00 wystartują dziewczyny, a wyścig mężczyzn rozpocznie się o 11:45. Link do śledzenia wyników na żywo: https://maxirace.livetrail.net/

Wyjazd oraz sprzęt kadrowy został sfinansowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.

tekst: Maciej Skiba

 

Pozostałe artykuły