Redakcja KR

Podsumowanie weekendu: Wings for life, MIUT, Golden Chiny i dużo więcej

06.05.2024

Przez ostatnie 2 tygodnie działo się bardzo dużo w biegach górskich w Polsce i na świecie. Jeśli chcesz być na bieżąco, zapraszamy na sok z żuka, czyli dużą dawkę informacji w pigułce. Miłej lektury. Chronologia wydarzeń tu nie istnieje.

Tekst:
Grzegorz Bieniek/w_ciągłym_biegu

 

fot. Facebook Dominika Stelmach

Dominika Stelmach wygra Wings For Life!Jedyny taki bieg na świecie, w którym to meta goni uczestników. 

W Polsce ponownie impreza odbywała się w okolicach Poznania i standardowo za kierownicą samochodu goniącego uczestników zasiadł Adam Małysz. 55,02 km dało Dominice zwycięstwo na świecie i 26. miejsce w klasyfikacji open. Brawo! Najlepszy w Poznaniu był Dariusz Nożyński, którego nabiegał dokładnie 63,22 km. Na świecie triumfował Japończyk Tomoya Watanabe z niesamowitym wynikiem 70,10 km. Była to 11 edycja tej przyciągającej tłumy imprezy.

Fot. Amazean Jungle Thai land by UTMB

Michał Leśniak na pudle w Tajlandii!

Amazean Jungle Thai land by UTMB, czyli kolejne ciekawe wydarzenie, które odbywa się w Azji. Przed startem Michał zapowiadał walkę o kwalifikację na festiwal UTMB i udało się! Triumfował dobrze znany w Polsce Litwin Gediminas Grinius, który na mecie okazał się lepszy od Michała o przeszło 4 godziny. Widać obaj panowie należą już do klubu „uzależnieni od UTMB”. A jak Michał wspomina ten bieg?

Wyniki

Tydzień temu odbyła się Madeira Island Ultra Trail. Kto z was, chociaż przez chwilę nie marzył, aby wziąć udział w tym biegu? Trudna technicznie trasa, niekorzystne warunki atmosferyczne i sporo ekspozycji tak było w tym roku. Na starcie między innymi Michał Jurek, który po bardzo dobrze taktycznie rozegranym biegu do mety dotarł na 9 miejscu.

Wyniki

W ten weekend również w Portugalii, a mianowicie na Ultra Blue Island by Azores Trail Run, Polacy też pokazali się z dobrej strony. Na najdłuższym dystansie 3 miejsce zajął Tomek Sadowski. Dodatkowo Michał Królewicz na dwukrotnie krótszym dystansie do mety dobiegł na 4 miejscu, a Jego żona Daria zajęła 5 miejsce (maraton). Oboje stanęli na podium w swoich kategoriach wiekowych.

Wyniki

Fot. Michał Królewicz

Kolejny niesamowity wyczyn Kujawińskiego

Zostajemy w Portugalskich klimatach. Zastanawialiście się kiedyś co można robić przez 218 godzin i 29 minut? Między innymi da się w tym czasie przebiec właśnie całą Portugalię z północy na południe. Łącznie wyszło Arturowi ok. 660 km, a średni dzienny dystans wynosił 73km. Ten wyczyn jest również nowym nieoficjalnym jeszcze rekordem Guinnessa. Brawo!

Foto: Facebook Artura Kujawińskiego

Królowa jest tylko jedna!

Courtney Dauwalter w imponującym stylu wygrała Ultra-Trail du Mont Fuji, czyli bieg z widokiem na czynny wulkan Fudżi w Japonii. 

Fot. Jordi Saragossa

Wybitna Amerykańska ultramaratonka nie tylko wygrała wśród kobiet, ale również zajęła 3 miejsce open, poprawiając swój czas sprzed 6 lat o 4,5 godziny! Był to jej 20 wygrany bieg z rzędu na dystansie 100 km+ O WSER w 2019 roku już ne pamiętamy.

 

Marcin Rzeszótko fot. Golden Trail Series Chiny    

Golden Trail World Series - Chin

Zostańmy jeszcze na chwilę w Azji, a dokładniej w Chinach, gdzie tydzień temu odbył się Four Sisters Mountain Trail. Przepiękna trasa, świetna organizacja i… ponownie bezkonkurencyjny Kenijczyk Patrick Kipngeno. Wśród kobiet triumfowała jego rodaczka Joyce Njeru. Dobre 13 miejsce zajął Marcin Rzeszótko, który bardzo zmęczony, ale zadowolony dotarł do mety. Dał z siebie wszystko. Warto podkreślić również dobrą formę Szwajcarki Maude Mathys, która wraca do biegania po bardzo poważnej kontuzji. Aktualnie to ona prowadzi w rakningu generalnym Goldena.

Golden Trail National Series Cze/Svk/Pl – odsłona1

W tym samym w okolicach Bratysławy odbył się pierwszy bieg GTNS, w którym na starcie mogliśmy zobaczyć sporo biegaczy z Polski. Na tej łatwej technicznie trasa z niewielką ilością przewyższenia najlepiej poradzili sobie Czeszka Barbora Macurova i Peter Šmahel. Świeżo upieczony Mistrz Polski ze Szczawnicy Rafał Matuszczak dobiegł do mety na 2 miejscu. Jego żona Weronika również uplasowała się na 2 pozycji. Warto jeszcze wspomnieć o 4 miejscu złotej medalistki ze Szczawnicy Patrycji Stanek.

Wyniki

Rafał Matuszczak przez startem fot. Karolina Krawczak

Przenieśmy się jeszcze za ocean do Stanów Zjednoczonych, gdzie odbyło się kolejne wydarzenie z rodziny „by UTMB”, a mianowicie The Canyons Endurance Runs. Na dystansie 100 km wysokie 8 miejsce zajęła Marta Wenta, która nie kryła zadowolenia z tego wyniku w swoich mediach społecznościowych. Wygrała Amerykanka Katie Schide i Rod Farvard z USA.

Wyniki

Garmin Ultra Racie Myślenice – powrót do biegania.

Na starcie w Myślenicach mogliśmy zobaczyć również ekipę magazynu Ultra. Jednak tym razem wcielili się w role biegaczy, choć rączki świeżbiły i kilka storisków się w trakcie pojawiło. Jesteście ciekawi jak im poszło? Jędrek dostojnym krokiem dotarł do mety na 159 miejscu – oznajmiając, że pamięć mięśniowa nie istnieje – "trzeba coś trenować, a nie żyć wspomnieniami jak to się kiedyś biegało". Natomiast Ania Lis zajęła 125 lokatę open. (18 kobieta). W Radkowie we wrześniu wystawimy inną redakcyjną parę. Tam Ola Niemasz skopie tyłek, Maćkowi Skibie!

Wszystkie wyniki

GUR Myślenice start dystansu 27 km fot. Tomasz Markowski PIKCZERS

Pozostałe artykuły