Redakcja KR

Podsumowanie weekendu: Ultra Bies, Festiwal Górski Jedlina-Zdrój, MP w biegu 24h i dużo więcej

14.05.2024

Snowdonia, La Palma, Bieszczady, najdłuższy tunel kolejowy w Polsce, Witek i Dombrowski wraca do biegania, poseł na sejm przebiega 277 km, a Bereznowska kręci kółka jak szalona - to tylko niektóre ciekawe miejsca i fakty jakie odnotowaliśmy z biegowych wydarzeń minionego tygodnia. Zapraszamy do lektury.

Grzegorz Bieniek/W_ciągłym_biegu
Jędrek Maćkowski
zdjęcia: Michał Loska, Karol Czajka, Marek Janiak, Sebastian Mamaj, Marek Urbanowicz,

Ultra Bies – Ponoć w Bieszczady jedzie się raz, potem już tylko wraca.

Niby wyświechtany frazes, ale coś w tym jest. Patrząc, bowiem po wynikach, widać, że te same nazwiska już od pierwszej edycji kręcą się wokół podium. A była to trzecie edycja. Pięć dystansów, start każdego biegu zlokalizowany w innym miejscu, meta jak zawsze w Dołżycy. Kilkaset osób łącznie stanęło na starcie, a wśród nich Maciek Dombrowski, który wygląda na to, że wrócił do formy po problemach zdrowotnych, wygrywając bieg „Niestrudzony San” na dystansie ok. 30 km. „Zwodnicza Rusałka”, czyli „około maraton” pada, natomiast rodzinnie łupem Karoliny Obstój i Jacka Sobasa, zaś na najdłuższym dystansie, czyli Mitycznym Biesie najlepsi okazali się Marta Dębska i Łukasz Adler. Ten dystans dodany do imprezy został po raz pierwszy i kolejny raz ścigać na nim będziemy mogli się dopiero za trzy lata. Tak wspomina ten wyścig zwycięzca:

„18 godzin gonitwy za prowadzącą dwójka chłopaków i dopiero na trzy kilometry przed metą udało mi się wyjść na prowadzenie. Praktycznie cały dystans pokonałem w samotności i ciągłym strachu z możliwym spotkaniem niedźwiedzia na trasie.”.

Pełne wyniki

Mistrzostwa Polski w biegu 24h – Patrycja Berezowska kręci kółka jak szalona.

W Pabianicach w ramach UltraPark Weekend odbywały się Mistrzostwa Polski w biegu 24-godzinnym. Uczestnicy mieli do pokonania pętlę o długości 1725,51 Na tej samej pętli ścigali się też zawodnicy w biegu na dwie doby, zaś dla biegaczy na dystansie 50 km wytyczono pętlę o długości 1535,78 m. Patrycja Berezowska wykręciła 263 km i tym samym zdobyła kolejny złoty medal. Jakby tego było mało zajęła też 2. miejsce w klasyfikacji open. Srebrny medal po 232 km wędruje do Ani Kapicy, zaś brąz wywalczyła Milena Grabska – Grzegorczyk – 223 km. Wśród panów najlepszy okazał się Mariusz Napiórkowski, który przebiegł 276 km. Srebrny medal zgarnął Leszek Małyszek (252 km), a brąz Jakub Śleziak (244 km). Jeśli chodzi o bieg 48-godzinny najlepsi wśród panów okazali się biegacze z Litwy, którzy zajęli cztery pierwsze miejsca. By wygrać trzeba był pokonać 317 km! Wśród pań najlepsza okazała się Anna Bodzioch z dystansem na mecie 240 km. Ciekawostka – najdalej biegający poseł RP – przewodniczący komisji ds. promocji biegania – Marcin Józefaciuk na koncie zebrał 277 km, co dało mu szóste miejsce. Dawać go na nam ministra sportu!

Pozostałe wyniki

Festiwal Górski Jedlina-Zdrój – Witek wraca do biegania po kontuzji.

Wróćmy jednak w góry, gdzie czujemy się swobodniej. Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce, najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich i rycerze na Górze Zamkowej. Co łączy te trzy rzeczy? Czytelnicy Magazynu Ultra, powiedzą pewnie bez zastanowienia, że chodzi o pochodzenie naszego autora Maćka Skibę. I zaiste tak jest. Ponadto to bardzo ciekawa impreza, gdzie na starcie stanęli między innymi mocarze Kamil Leśniak i Andrzej Witek. Jak im poszło? Nie dali szans konkurencji. Kamil okazał się najlepszy na dystansie maratonu, pobijając przy tym poprzedni, zresztą swój rekord trasy. Podobnie na połowę krótszym dystansie wygrywa Andrzej i też poprawia dotychczasowy rekord trasy. Jak myślicie Czy Andrzej jest na prostej drodze, aby wrócić do dobrej formy?

„Zawody w Jedlinie miały dla mnie symboliczny charakter, ponieważ po przerwie spowodowanej kontuzją wróciłem na biegowe ścieżki. Start pokazał, że trening podtrzymujący dał efekt i dyspozycja jest przyzwoita. Do pełnej dyspozycji potrzebne jest jednak jeszcze sporo pracy i cierpliwości. Na jedno i drugie jestem gotowy, więc myśli są pozytywne i z optymizmem patrzę na resztę sezonu.”.A co do wspomnianego Macieja. Na zbiegu zgubił jedynki. Udało mu się jednak finalnie złamać dwie godziny na dystansie 21 km, co dało mu 9 miejsce, co system data sport odczytał jako super progres. Na dyszkę startowała Ola Niemasz, zajmując drugie miejsce, tracąc dwie minuty do pierwszego. Chwalimy się, bo aktualnie są to nasze redakcyjne najszybciej biegające konie.

Wszystkie wyniki

Ultra – Trail Snowidowa by UTMB – Świetne występy naszych!

W Walii w Parku Narodowym Snowidowa odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu „by UTMB”. Na tych jakże malowniczych trasach najlepsza okazała się Aleksandra Narkowicz, która trasę o długości 100 km pokonała w niespełna 16 godzin. Michał Rajca na 60 km poddaje wyścig. Jak mówi ciało po zrehabilitowanej kontuzji jeszcze nie jest gotowe na tak długie ściganie. Natomiast Kamila Feret zajęła drugie miejsce, a Sebastian Duda czwarte w biegu na dystansie 25 km. Jakby tego było mało na dwukrotnie dłuższym dystansie 4. miejsce przypadło Claudii Chmielowskiej. Jak ten bieg wspomina Kamila Feret?

„Gdybym miała opisać ten bieg w dwóch słowach, powiedziałabym „brutalnie piękne”. Podczas wolontariatu, rozmawiając z uczestnikami pokonującymi dystanse 100 mil i 100 km, pytałam o ich wrażenia, a oni odpowiadali tylko jednym słowem: „brutal”.

Często niedoceniane „niewielkie” góry szybko pokazują biegaczom swój surowy i ostry charakter. Techniczny teren pełen luźnych, ostrych kamieni, podbiegi z poziomu morza na ponad 1000 metrów oraz głębokie torfowiska to tylko niektóre z wyzwań, którymi organizatorzy przyciągają biegaczy do Llanberis. To wszystko połączone z niesamowitą życzliwością Walijczyków sprawia, że jest to impreza, którą warto rozważyć w swoim kalendarzu startowym.

Pełne wyniki

Transvulcania – jedna z najbardziej prestiżowych imprez biegowych w Europie w tym roku bez polskich nazwisk na podium.

Baronian, Nam Berger, Albon, Evans, Ruth Croft, Ida Nilsson i wiele innych mocnych nazwisk widniało na liście startowej. Organizator przygotował cztery biegi, aczkolwiek ten najbardziej prestiżowy, to dystans 73 km. Wśród mężczyzn triumfował Jonathan Albon z Wielkiej Brytanii, który na co dzień mieszka i trenuje w Norwegii, zaś Ruth Croft z Nowej Zelandii wygrała w klasyfikacji kobiet. Wydarzenie odbywało się na wyspie La Palma należącej do Hiszpanii, a trasa na najdłuższym dystansie prowadziła między innymi główną granią wyspy.

Wszystkie wyniki

Lake Como Ultra Trail – drugie miejsce Adriana Bednarka!

Zapewne większość z was pierwszy raz słyszy o tym wydarzeniu biegowy? Jeśli tak to nie jestem sam w takim razie. Trasa jak sama nazwa wskazuje prowadzi w okolicach przepięknie położonego jeziora Como we Włoszech. Do wyboru były biegi na dystansie 250, 60 i 30 km. Na najkrótszym z nich bardzo dobrze zaprezentował się Adrian Bednarek, który ukończył zmagania na drugim miejscu! Triumfował Włoch Dion Igi Gianola. Łapcie kilka słów od Adriana:

„Na start trasy UTLAC30 można dotrzeć zorganizowanym transportem – promem płynącym po jeziorze COMO, co jest dodatkową atrakcją dla biegaczy. Trasa dość szybka, jedynie momentami bardzo techniczna, większość trasy jest osłonięta drzewami lub przecina zabudowania, ale kiedy jesteśmy na otwartej przestrzeni kilkukrotnie ukazuje się w całości wcześniej wspomniane jezioro Como, którego widok zapada w pamięci na długo.”.

Pełne wyniki

Ogólnopolski Górski Bieg Magurki – Zwycięstwo Ani Celińskiej i Marcina Kubicy.

Wydawać by się mogło, że to mały lokalny bieg? Nic z tych rzeczy! W ramach tego biegu rozgrywane kiedyś były między innymi:

Dwa razy Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich w stylu Anglosaskim.
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich w stylu Alpejskim.
Dwa razy eliminacje do Mistrzostw Europy

Bieg odbywa się na dystansie 8,5 km. Biegacze startują z Bielska-Białej, a meta znajduje się na Magurce (909 m n.p.m.). Najlepsza wśród pań okazała się wielokrotna mistrzyni Polski Ania Celińska. Wśród mężczyzn najszybszy jest Marcin Kubica. Nie chcemy nic mówić, ale oba te starty mamy nadzieję, są super zwiastunem nadchodzącej Zegamy i ME w biegach terenowych. W Hiszpanii ścigać będzie się Marcin, we Francji Ania. Tyle tego po tym tygodniu. Tak wiemy nie wszystkich udało się dopieścić.

Wyniki

 

Pozostałe artykuły