Redakcja KR

Podsumowanie weekendu Sudety, Tatry, Stany Zjednoczone, Norwegia, Góry Stołowe, Podkarpacie...

25.06.2024

Sudety, Tatry, Stany Zjednoczone, Norwegia, Góry Stołowe, Podkarpacie to tylko kilka z ciekawych miejsc, które gościły u siebie interesujące wydarzenia biegowe. Usiądźcie wygodnie w fotelu i łapcie krótkie podsumowanie minionego weekendu.

Sudecka Setka – Zawody odwołane.

W piątek punktualnie o 22:00 w Boguszowie miała odbyć się kolejna edycja najstarszego górskiego nocnego ultramaratonu w Polsce. Niestety ze względu na trudne warunki atmosferyczne organizator postanowił odwołać wydarzenie. Zdrowie i bezpieczeństwo uczestników jest najważniejsze.

Harda Suka – Czyli triathlon ekstremalny

W tym roku pogoda mocno pokrzyżowała plany zawodnikom i organizatorom, choć w zasadzie dzieje się to niemal co roku. Oryginalną trasę udało się zawodnikom pokonać tylko trzy razy. W tym roku w zależności od tego o której godzinie zawodnik wyruszał na sekcję biegową, biegł po innym „burzowym wariancie trasy”. Wyłaniając zatem zwycięzców trzeba było patrzeć na to, która z nich była najbliższa oryginałowi. Wygrał Łukasz Bunsch i zrobił to z uśmiechem na ustach. To on jako otrzymał śliczną statuetkę artystki Idy Karkoszki, przedstawiającą wilcze kły. Taka sama trafiła do Izabeli Żmudy. Iza jednak ze złością i łzami w oczach biegła przez większość trasy, a nabiegała z powodu burzy i cofania jej z grani Tatr Zachodnich w bezpieczne miejsce ponad 70 km. - o 15 więcej niż oryginalną trasa. Cała trasa w braku świadomości, jak zostaną odczytane wyniki i czy zmieści się w limicie na kolejnym punkcie kontrolnym. Te na Hardej nigdy nie podlegały dyskusji, w myśl zasady - nie zmieściłeś się - oddajesz numer.

Wniki

Fot. Jędrek Maćkowski 

Supermaraton Gór Stołowych – Bryl wygrywa po raz eNty

Błędne Skały, schronisko Pasterka, meta na Szczelińcu Wielkim, to tylko niektóre urokliwe miejsce czekające na uczestników Supermaratonu Gór Stołowych. Niewątpliwie patent na wygrywanie tych zawodów ma bardzo dobrze znany w Polsce Czech Pavel Bryd. Tym razem ustrzelił dublet. W piątek wygrał Labirynt Run, zaś w sobotę półmaraton. Na najdłuższym dystansie triumfował Jakub Gorzelańczyk. Jeśli chodzi o panie, to półmaraton padł łupem Karoliny Góral, a 50kę wygrała Jana Mikesova z Czech. Z ciekawostek - było to prawdopodobnie 11 zwycięstwo Pavla Brydla w tej imprezie. Warto odnotować również, że Florian Pyszel, przeprosił się zbiegami górskimi i uplasował się na drugim miejscu (54 km).

Wszystkie wyniki

Fot. Rafał Bielawa

Six Days in the Dome – Zwycięstwo & rekordy Polski Pawła Żuka.

Impreza odbywa się w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w Milwaukee. Uczestnicy musieli kręcić kółka na hali, gdzie jedno okrążenie miało dokładnie 443 m metry. Brzmi abstrakcyjnie nieprawdaż? Niemniej Paweł Żuk w biegu dziesięcio dobowym, ustanowił przy tym, aż trzy rekordy Polski w biegach ultra na hali:

3 doby: 390,675 km
6 dób: 712,632 km
1000 km: 8 dni 23:03:53h

Ostatecznie Paweł uzyskał wynik 1059,414 km, co jest również halowym rekordem świata.

Wszystkie wyniki

Fot. Fb Instagram Paweł Żuk

Hiszpania - Puchar Świata U18 w biegach górskich.

Park Narodowy Montaña Palentina był areną zmagań juniorów w biegach górskich. Organizator przygotował trasę o długości 5.07 i 224 m przewyższenia. Na starcie mogliśmy zobaczyć kilkoro naszych reprezentantów. Jak im poszło? Dostali mocno po zębach, ale tak czasem trzeba, by nauczyć się wygrywać. Zatem zapamiętajcie te nazwiska, by wrócić do nich za czas jakiś, a może nawet już za 10 dni, bo nie ma też co ukrywać, że w Lublinie na MP na stadionie, będzie ich start docelowy. Czy ktoś z nich kiedyś zdecyduje się zostać pełnoprawnym góralem? Czas pokaże.

Amelia Tyczyńska: 26 miejsce
Pola Kowalewska: 38 miejsce
Szymon Simlat: 44 miejsce
Bartłomiej Strzygocki: 47 miejsce.
Olgierd Mendrak 52 miejsce.

Fot. Andrzej Orłowski

Isfjorden Skyrace – triumf Jorneta i Forsberg

W Norweskim miasteczku Isfjorden miała miejsca kolejna edycja ciekawego biegu z bardzo trudną technicznie trasą. Jeśli na starcie widzimy Kiliana Jorneta to musi oznaczać jedno – zwycięstwo. Dokładnie tak było tym razem! Najlepsza wśród kobiet okazała się Jego partnerka Emelie Forsberg, której na ostatnich ME nie poszło najlepiej. Techniczne trasy, to jednak jej świat. Z ciekawostek - oboje nie poprawili rekordy trasy które sami ustanowili.

Wszystkie wyniki

Fot. Sebastian Mamaj
Fot. Sebastian Mamaj

 The Broken Arrow Skyrace – kolejna odsłona Pucharu Świata Skyrunning.

Jesteście ciekawi co słychać u dwóch wybitnych biegaczy górskich? Jakimi niewątpliwie są Patric Kipngeno i Jim Wamsley? W Amerykańskim stanie Kalifornia odbyło się kolejne bardzo ciekawe wydarzenie, a mianowicie The Broken Arrow Skyrace, które nie tylko wchodzi w skład Pucharu Świata Skyrunning, ale również przynależy do cyklu Golden Trail National Siries. Vertical padł Łupem Kenijczyków. Triumfował Patrick Kipngeno i Joyce Muthoni. Jim Wamsley zajął 2 lokatę. Z ciekawostek - Patrick i Joyce pokazali moc! Nie tylko wygrali Vertical, ale również bieg na dystansie 23 km.

Wszystkie wyniki

Fot. The Broken Arrow
Fot. The Broken Arrow

Ultra Turnicki

Na koniec wróćmy na momencik do Polski i przenieśmy się do województwa Podkarpackiego. 3 biegi o ciekawych nazwach „Reliktowe Źródła”, „Przełom Wiaru” i „Dziki Obycz” . Najlepsi na najdłuższym dystansie okazali się Robert Wróblewski i Anna Szwajka. Po resztę wyników zapraszamy do linku poniżej. Mamy wrażenie, że nie chodzi w tym biegu jednak o wyniki, tylko o całkiem inną wrażliwość na otaczającą nas przyrodę. Warto śledzić zatem media społecznościowe tego biegu.

Pozostałe wyniki

Podsumowanie przygotował: Grzegorz Bieniek - @wciągłym_biegu

Pozostałe artykuły