Redakcja KR

Podsumowanie weekendu: Sancti Spiritu, Jezioro Ochrydzkie, Ślęża, Zamek Drakuli, Beskid...

Cały Świat, 27.05.2024

Sancti Spiritu, Jezioro Ochrydzkie, Ślęża, Zamek Drakuli, Beskid Morawsko-Śląski, Puszcza Kampinoska… Jak połączymy te wszystkie elementy w całość mamy gotową układankę, pełną niesamowitych biegowych emocji w całej Europie. Jesteście ciekawi co działo się w ten weekend? Zapraszamy na podsumowanie minionego weekendu.

Tekst: Grzegorz Bieniek

Zegama is Zegama kropka!

Pewnie cały biegowy świat huczy po tym w jakim stylu triumfował wracający do ścigania Kilian Jornet. Było to jego 11 zwycięstwo w tej imprezie. Musicie przyznać, że warunki na trasie były zbliżone do tych jakie na co dzień ma Kilian u siebie w Norwegii? Po pasjonującej rywalizacji o drugą lokatę z Elhousin Elazzaoui trzecie miejsce zajął Bartek Przedwojewski, a 7 miejsce wywalczył Marcin Kubica. Marcin Rzeszótko niestety nie dotarł do mety. Wśród kobiet najlepsza okazała się Norweżka Sylwia Nordskar. Jedyna biegaczka z Polski Kasia Szkoda zajęła 52 miejsce. Swoją drogą też mieliście ciary na całym ciele widząc dziesiątki tysięcy kibiców na całej trasie?

zdjęcie: Leo Roussel / GTWS

Wyniki: https://www.kronoak.com/live/2024/zegamaaizkorri

Sowi BackYard Ultra -czyli kolejna odsłona BackYard’u

zdjęcie: Aneta Mikulska / Patrzę Kadrami

Przenieśmy się do Bielawy, miasta położonego u podnóża Gór Sowich, gdzie  obyła się kolejna edycja „Sowi BackYard Ultra”. Przeważnie zawody wyrywa  ten kto pierwszy dobiegnie do mety, ale w przypadku BackYard’u jest zupełnie inaczej. Uczestnicy mieli do pokonania pętlę o długości 6706m. Najlepszy okazał się Przemysław Wojciechowski który nakręcił 41 kółek, czyli 275km. Drugi był Damian Falandysz (40 kółek), a trzeci Dawid Cieplik (37 okrążeń) . Wśród kobiet zwyciężyła Karolina Grzybowska, pokonując 16 kółek, co łącznie Jej dało 107 km. Kamila Żeromska była druga (12 kołek), zaś trzecia lokata przypadła w udziale Małgorzacie Kurcab (10 okrążeń). W tej formule nagradzany jest tylko zwycięzca, ale warto wspomnieć o pierwszej trójce.

Wszystkie wyniki: http://tiny.pl/dftxc

Transylvania – Zwycięstwo Barbary Karolewskiej

zdjęcie: FB Transylvania100

Dla wielu ludzi Rumunia kojarzy się głównie z Drakulą. I to właśnie  okolicach „Jego” zamku organizatorzy  ulokowali całą bazę zawodów. Jednak dla nas biegaczy zamek ma zapewne drugorzędne znaczenie, a dużo bardziej liczą się, piękne góry i ciekawe zawody jakimi niewątpliwie jest Transylvania. Na najkrótszym dystansie (22km) wygrała Barbara Karolewska! Wśród panów wygrał Cristian Mosoiu z Rumuni. Bardzo dobrze również poradził sobie Mariusz Kwaśniewski który na dystansie 80km zajął trzecią lokatę. Triumfowali Marian Disor i Eniko Bartok z Rumunii.

Pozostałe wyniki znajdziecie tutaj: https://transylvania100k.livetrail.run/teteCourse.php

Valassky HRB – Świetne występy  naszych biegaczy!

zdjęcie dzięki uprzejmości Gabriela Kuropatwy

W Beskidzie Morawsko-Śląskim odbyło się kolejne wydarzenie które wchodzi w skład cyklu Golden Trail National Series. Nasi południowi sąsiedzi bez wątpienia potrafią stworzyć bardzo fajny klimat na zawodach, a przy tym skonstruować dość „specyficzne” trasy. Bieg na dystansie 30km wygrali Weronika Matuszczak i Adrian Bednarek! Jakby tego było mało drugi do mety dotarł Gabriel Kuropatwa, a 5 lokatę zajęła Kinga Gomołysek. Jeśli chodzi o Weronikę to było to dla niej drugie podium w biegach z cyklu GTNS w tym roku. Jeśli utrzyma obecną formą, to może powoli zacząć przygotowania do biegu finałowego Goldena który odbędzie się w Szwajcarii.

Jak udział w tym biegu wspomina Gabriel Kuropatwa? O którym więcej mogliście przeczytać w najnowszym magazynie ultra:

„Po niekoniecznie udanym biegu na Słowacji, cieszy powrót na podium biegu z cyklu GTNS. Zostawiłem kawał serducha, aby finalnie dobiec na drugiej lokacie. Tego dnia było wszystko- był luz, było flow i moc pod nogą, były kryzysy, skurcze i cierpienie, istna mieszanka emocji. Bieg pozostawił niedosyt, ale czas skupić się teraz na kolejnych celach tego sezonu, więc trzymajcie kciuki.”

Wszystkie wyniki: https://valasskyhrb.cz/vysledky/2024

Szybkie bieganie po masywie Ślęży.

zdjęcie: Tomasz Hajdamowicz

Schemat tych zawodów jest banalnie prosty. Wygrywa ta osoba która z Sobótki wbiegnie jako pierwsza na Ślęże po oznaczonej trasie. Do pokonania było 5km, a najlepsi okazali się Wojciech Kowalski i Katarzyna Krupicka (na zdjęciu). W formie ciekawostki dodam, że nie tak dawno w ramach Biegu na Ślężę były rozgrywane Mistrzostwa Polski. Jak udział w tym biegu wspomina drug na mecie Mikołaj Klimczak: „Start wyszedł nieźle, mogę być zadowolony, choć zakładałem, że połamię 27 minut. Niestety zabrakło około 15 sekund. „Od początku wyszedłem na prowadzenie, mimo że nie taki był plan. Jednak nikt nie kwapił się do narzucenia tempa, więc padło na mnie. Po lekkim zbiegu z Wieżycy zostaliśmy z Wojtkiem już we dwóch, że sporą przewagą. Wojtek biegł przyklejony do mnie przez większą część dystansu i zaatakował na około 500m do mety. Niestety, mi tego dnia zabrakło tego czegoś i po prostu nie miałem z czego ruszyć. Myślę, że dobiegłem na metę w tempie niewiele szybszym niż tempo całego podbiegu, a Wojtek udowodnił tylko, że zawodnicy z BnO super czują się w biegach górskich na krótkich dystansach”

Wyniki: https://wyniki.datasport.pl/results5004/indexnew.php

Ultra Trail Małopolska – Rekord trasy Artura Barana

zdjęcie: UltraZajonc

Bardzo ciekawe wydarzenie odbyło się w Małopolsce. Z bardzo dobrej strony pokazał się Artur Baran, który ustanowił nowy rekord trasy na dystansie 105 km, który od teraz wynosi 13:00:35, Tych kilka sekund… Na tym samym dystansie triumfowała Kaja Milanowska-Zabel. Łapcie jeszcze ciekawsze wyniki. Na najdłuższym dystansie, czyli 240 km triumfował Bartosz Gorczyca, a wśród kobiet najlepsza okazała się Dominika Cieślak. Nieco krótszy dystans, bo 170 km padł łupem Justyny i Adriana Witek.
Pozostałe wyniki: https://utm.run/pl/2024/05/25/wyniki-utm-2024/

Ohrid Ultra Trail – podium Magdaleny Wysockiej.

zdjęcie: ohridultratrail.com

Ponownie przenieśmy się na Bałkany, a dokładniej do Macedonii Północnej, gdzie odbyło się być może największe biegowe wydarzenie w tym kraju. Trasa tego biegu z widokiem na pięknie położone przyciągnęła biegaczy z całej Europy! Na dystansie 40 km trzecie miejsce zajęła Magdalena Wysocka. Triumfowała Nikoleta Popovic z Serbii i Dimitar Ilev z Macedonii. W formie ciekawostki dodam, że Jest to drugie podium w tym roku na zawodach rozgrywanych w Macedonii. Wcześniej wygrała Vodno-Matka Trail Marathon na dystansie 27km.

Wszystkie wyniki: https://ohrid.ultratrail.mk/out-2024/dashboard

Cross Kampinos – Zwycięstwo Kuby Gorzelańczyka

zdjęcie: Mała Gośka Photography

Nie tylko górami żyjemy! W puszczy Kampinowskiej, w której możemy spotkać między innymi Łosia odbyła się trzecia edycja Cross Kampinos. Z takich ciekawszych wyników to między innymi: Brązowy medalista ze Szczawnicy Jakub Gorzelańczyk wygrał bieg rozgrywany na dystansie 42 km, Justyna Kostrzewska była najlepsza na dystansie 72 km, zajmując przy tym drugą lokatę w klasyfikacji open.

Pozostałe wyniki: https://wyniki.b4sport.pl/cross-kampinos-ultra-72km/e5409.html

Patryk Świętochowski wygrywa Heyday Road

zdjęcie: FB Patryk Świętochowski

Zapewne wielu z was pierwszy raz usłyszy o biegu Heyday Road, który jest rozgrywany w Gracji. Na dystansie 166 km i przewyższeniem 3000 m jako pierwszy do mety wspólnie z Włochem Francesco Peri dotarł Patryk Świętochowski. Od teraz są Oni również nowymi rekordzistami tej trasy (16:10). Patryk obecnie przygotowuje się do Authentic Phidippides Run na dystansie 490 km.

Grzegorz Bieniek - @w_ciągłym_biegu

Pozostałe artykuły