Redakcja KR

Podkarpacki Puchar Biegowy

Podkarpackie, 30.01.2024

Podkarpacki Puchar Biegowy (PPB) to impreza adresowana przede wszystkim do biegaczy z Podkarpacia ale nie tylko. To cykl składający się z 12 wydarzeń biegowych rozgrywanych na Podkarpaciu, oraz cyklu Gold PPB składającego się z 5 wyznaczonych biegów. Pomysł narodził się kilka lat temu i dojrzewał, aby łącząc zawody stworzyć warunki do rywalizacji, a jednocześnie promować lokalne biegi.

Zdjęcie główne: Biegi Górskie Sanok, Kacper Porada

W projekcie Podkarpacki Puchar Biegowy w obecnej edycji uczestniczą:

Bieg Hrabiego, zdjęcie: Kacper Porada

Do cyklu  GOLD PPB zaliczamy start w następujących biegach: 

  • Galop Hrabiny 36 km na Biegach Hrabiego, 
  • Maraton Kurier na Ultramaraton Jaga - Kora, 
  • Podium 20 km, 
  • LoveLas 25 km, 
  • Półmaraton Kamionka na Zimowej Poniewierce.
Ultramaraton Jaga-Kora, zdjęcie: Michał Buczyński

Puchar zaczyna się stratami w Biegach Hrabiego 2024, a kończy zawodami Zimowej Poniewierki 2025.

Startujący w PPB uczestniczą w cyklu 12 zawodach wyznaczonych  przez PPB i gromadzą punkty według algorytmu: dystans (km) x przewyższenie (km) x miejsce (za zwycięstwo 200 punktów – kolejne miejsca 200 minus miejsce) – minus miejsce w zawodach. 

Bieg Love Las, zdjęcie Michał Loska

Za nie wystartowanie w danych zawodach zawodnikom dopisane zostanie 0 punktów. Zsumujemy punkty z 12 startów i zwycięzcą PPS będzie ten zawodnik, który zgromadzi ich najwięcej. 

Oczywiście jest klasyfikacja OPEN mężczyzn i OPEN kobiet oraz klasyfikacja w kategoriach dystansów do 25 km, 26-50 km oraz powyżej 50 km. Każdy uczestnik poza dobrą zabawą otrzyma koszulkę oraz pamiątkowy medal za ukończenie cyklu startów. Podsumowanie oraz dekoracja zwycięzców odbędzie się podczas Biegów Hrabiego 2025.

Duch Pogórza, zdjęcie: Ultra Zajonc

Organizatorzy PPB mają nadzieję, że cykl ten stanie się doskonałą formą rywalizacji między biegaczami, którzy startują w ich biegach, promować biegi trailowe oraz Podkarpacie.

PPB ma potencjał, żeby stać się wspaniałą wizytówką biegowego Podkarpacia. Zawody, które wchodzą w jego skład, odbywają się w pięknych i malowniczych miejscach, takich jak: Łańcut, Dubiecko, Rymanów Zdrój, Strzyżów, Rzeszów, Sanok, Brzóza Królewska czy okolice Mielca. Trasy biegów są zróżnicowane, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Duch Lasu, zdjęcie Kacper Porada

PPB to także szansa dla biegaczy na sprawdzenie swoich umiejętności i rywalizację z innymi zawodnikami. Cykl obejmuje biegi na różne dystanse, więc każdy może znaleźć odpowiednią formułę dla siebie.

Podkarpacki Puchar Biegowy to nowa impreza, która ma szansę stać się popularnym wydarzeniem w biegowym kalendarzu Podkarpacia. Organizatorzy mają ambitne plany, a pomysł na cykl jest ciekawy i obiecujący. Warto śledzić rozwój PPB i wziąć udział w tym wydarzeniu.

Pogórze Ultra Trail, zdjęcie: Robert Skalski Photography

Jak mówią pomysłodawcy - Będziemy rozwijać ten projekt i dostosowywać tak, aby cykl 12 biegów był doskonałą formą rywalizacji między biegaczami, którzy startują w naszych biegach. Mamy świadomość, że w naszej części Polski jest jeszcze wiele świetnych wydarzeń biegowych i pozostajemy otwarci na zmiany i przetasowania. Chcemy promować lokalne biegi trailowe oraz Podkarpacie. Ten projekt ma ogromny potencjał, żeby stać się wspaniałą wizytówką biegowego naszego województwa.

Pozostałe artykuły