Redakcja KR

Mistrzostwa Świata 2023 w biegu 24H

01.12.2023

Pierwszego grudnia 2023 roku o godzinie 3:00 czasu polskiego, rozpoczęły się trwające do soboty mistrzostwa świata w biegu dwudziestoczterogodzinnym IHU. Tym razem International Association of Ultrarunners (Międzynarodowe Stowarzyszenie Ultramaratończyków) kolejną edycję swojej imprezy postanowiło zorganizować w Tajpej. Płaska dwukilometrowa trasa w stolicy Tajwanu na 24 godziny stała się areną zmagań światowej elity biegaczy ultra. Wśród uczestników wydarzenia pojawiły się takie sławy jak Aleksandr Sorokin, Camille Herron czy Andrzej "Meloniq" Piotrowski, co zwiastuje nie lada emocje i daje nadzieje na świetne wyniki.

tekst: Marcin Rakowski
foto: FB Andrzej Mazur

 

 

W tym roku na linii startu zameldowało się 262 zawodników i 41 federacji, w tym dziesięciu reprezentantów z Polski. W biało-czerwonej kadrze znajduje się 6 kobiet oraz 4 mężczyzn, a są to: Andrzej Piotrowski, Andrzej Mazur, Aleksandra Niwińska, Aneta Rajda, Anna Kapica, Mariusz Napiórkowski, Milena Grabska-Grzegorczyk, Monika Biegasiewicz, Patrycja Bereznowska i Tomasz Pawłowski. Reprezentacja Polski jest wyjątkowo silna, więc szanse na wysokie lokaty są bardzo wysokie, choć zawodnicy skarżą się na dość mocny wiatr i deszczowe warunki.

Przypomnijmy, że dotychczasowy rekord w biegu dwudziestoczterogodzinnym kobiet wynosi 270.116 km i został ustanowiony przez Camille Herron w 2019 roku, natomiast wśród panów obecnym rekordzistą jest Aleksandr Sorokin, który w roku 2022 w ciągu doby, utrzymując średnie tempo biegu na poziomie 4:30min/km, pokonał aż 319.614 kilometrów. Czy w tym roku uda się ustanowić nowy rekord? Pozostaje nam jedynie czekać i przez najbliższą dobę obserwować ich zmagania.

W biegu udział bierze również Andrii Tkachuk - bohater jednej z naszych okładek - Magazynu ULTRA nr 40. Ten super uzdolniony biegacz, odwiesił wówczas buty na kołku i wstąpił w szeregii ukraińskiej bronić swojego kraju przed rosyjskim wojskiem. Więcej o nim znajdziecie w jednym z naszych wcześniejszych tekstów.Śledzić wyniki live możecie tutaj

 

 

Pozostałe artykuły