Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich 2023 - zwycięzcy!

24.04.2023

Po raz pierwszy w naszym kraju w jednym miejscu rozegrano trzy dystanse Mistrzostw Polski w biegach górskich - Pieniny Ultra Trail w Szczawnicy - ta decyzja to był strzał w dziesiątkę! Poznajcie zwycięzców i to jak wyglądała rywalizacja.

Zdjęcie główne: Michał Buczyński Fotografia

I nie jest to tylko nasza opinia. Powtarzane było to wśród wielu uczestników, kibiców i ludzi związanych ze środowiskiem biegów górskich w Polsce. Zebranie szerokiej i bardzo mocnej ekipy biegaczy w jednym miejscu, wypłynęło na widowiskowość i mamy wrażenie dodatkowo zmotywowało zawodników do ścigania się na najwyższym poziomie. Zagrało wszystko - pogoda, orgranizacja i najważniejsze zawodnicy i kibice, którzy przez dwa dni dawali z siebie wszystko!

Vertical - Mistrzostwa Polski w Biegu Alpejskim

zdjęcie: Piotr Dymus Photography / Dawid Malina, Piotr Łobodziński i Dominik Tabor na mecie.

Pierwszego dnia (piątek) rozegrano wyścig w stylu Alpejskim, czyli tzw. Vertical. Trasa musiała spełniać wymogi kwalifikacyjne do tegorocznych MŚ w Austrii, wynosiła 6,5 km, z przewyższeniem +920m/-90m. Z czego pierwsze 600m up. zawodnicy osiągnęli już po 3,5 km! Nie było miękkiej gry. Ci którzy chcieli walczyć o przepustki na czerwcowe MŚ musili narzucić mocne tempo. W roli rozprowadzającego mogliśmy oglądać Marcina Kubicę, który nadał tempo całej stawce i chyba niestety sam padł jego ofiarą. Niestety starty w Wojskowych zawodach przełajowych, dwa dni wcześniej dały o sobie znać. Jednak jak to się mówi, kto nie ryzykuje, ten nie pije szapana. Tym razem Marcinowi nie udało się załapać nawet na jeden jego łyk. Zwyciężył Dawid Malina (40:13), 20 sekund przed Piotrem Łobodzińskim (40:33). Brąz przypadł Dominikowi Taborowi - (40:39). Dawid swoje złoto przypłacił niestety kontuzją. Życzyszmy szybkiego powrotu do zdrowia.

zdjęcie: Piotr Dymus Photography / Anna Celińska naszybsza na Verticalu.

W klasyfikacji kobiet z dużą prawie 2 minutową przewagą zwyciężyła Anna "Kolekcjonerka" Celińska (46:45), która w swoich gablotach ma już ok. 40 medali MP. Druga na mecie była Miśka Witowska (48:38), po której wiadać było trudy, dopiero co zakończonego sezozu skiturowego. Jako trzecia pojawiła się Beata Mazan (50:10). Beata zgarnęła swój pierwszy medal.

Tu znajdziesz pełne wyniki MP.

Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Długim Dystansie

Wielka Prehyba (44,1 km, +2060m/-2060m) kolejny rok z rzędu była areną do rozegrania MP na długim dystansie. W mocnej stawce jaka zameldowała się w Szczawnicy, brakowało chyba jedynie Barta Przedwojewskiego. 

zdjęcie: Michał Buczyński Fotografia / Andrzej Witek goni za złotym medalem MP.

Równo o 9.00 ponad 600 uczestników wystartowało na tę wymagającą trasę. Od startu mocne tempo narzucił wracający do biegania trailowego Rafał Matuszczak, były reprezentant Polski juniorów w tej dyscyplinie. Aktualnie mieszka w USA i chyba stęsknił się za taką rywalizacją. Na 30 km miał 4 minuty przewagi nad Andrzejem Witkiem, który po zeszłotygodniowej wygranej w biegu z serii UTMB w Chorwacji, gdzie linię mety przeciął wraz z aktualnym MŚ w biegach górskich - Norwegiem Stianem Angemundem, nie ma co ukrywać, wyglądał bardzo słabo. Ostateczny sukces na mecie w biegach górskich to jednak wiele wypadkowych. I tym razem wygrało doświadczenie na dłuższych dystansach. Rafał w szalonej ucieczce nie zabrał picia na ostatnim punkcie żywieniowym… Resztę dopełniło słońce, które tego dnia nad Pieninami operowało bardzo mocno. Przewaga Rafała zaczęła topnieć (warto dodać, że był to jego pierwszy tak długi bieg), by finalnie w okolicy 42 kilometra oddać prowadzenie Andrzejowi Witkowi, który z czasem 3:29:30 zgarnął swoje pierwsze złoto MP. Dwa lata wcześniej przegrał je z Marcinem Świercem, myląc trasę. 52 sekundy po Andrzeju na metę wpadł Rafał Matuszczak. Tu więcej przeczytacie o nim. Trzeci dobiegł Michał Rajca (3:34:52).

zdjęcie: Pietruszka Fotografia / Martyna Kantor biegnie po kolejne zwycięstwo w MP.

U kobiet rywalizacja wyglądała równie ciekawie. Trzy pierwsze zawodniczki biegły niemal całą trasę w zasięgu wzroku. Od startu prowadziła Martyna Kantor, która na całej trasie z wielką świeżością gnała sukcesywnie powiększając przewagę. Na mecie pojawiła się po 4 godzinach 03 minutach i 45 sekundach. Tym samym ustrzeliła hattricka - zdobywając swój trzeci z rzędu złoty medal MP w długim biegu górskim. Jako druga na mecie zameldowała się Katarzyna Solińska (4:11:51), a brąz zdobyła Katarzyna Wilk (4:16:49).

Tu znajdziecie pełne wyniki MP.

zdjęcie: UltraZajonc / Roman Ficek zwycięzca Niepokornego Mnicha.


A tu zapraszamy do obejrzenia naszej relacji ze zmagań Mistrzostw Polski i innych dystansów Pieniny Ultra Trail 2023 - zapisaną na naszym instagramie - są emocje - warto!

Mistrzostwa Polski w na Krótkim Dystansie

Bardzo dobrą decyzją organizatorów, było przesunięcie na później niż do tej pory startu dystansu Hardy Rolling na dystansie 10,8 km. i solidnym przewyższeniu  +530m/-660m. Zawodnicy wystartowali o godz. 17:00, czyli w momencie, gdy na mecie zawodów zebrały się tłumy - oczekujące na zawodników z najdłuższych dystansów Pieniny Ultra Trail. W całym festiwalu wzięło udział blisko 3 tyś. osób!

zdjęcie: Piotr Dymus Photography / Michał Olejnik biegnie po złoty medal MP.

Starto o 17.00 dawał też 25h odpoczynku po rozegranym dzień wcześniej biegu alpejskim, a przypomnijmy jest to konkurencja, której zawodnicy często walczą też w medale MP na dystansie krótkim. Tu rywalizacja była mega ciekawa. Wielu obserwujących miało okazje po raz pierwszy zobaczyć, takie tempo biegania po górach. Od pierwszego podbiegu uciekać zaczął Michał Olejnik, znany polski orientalista. Każdy metr w górę przybliżał go do medalu. Jednak każdy zbieg należał do Marcina Kubicy. Panowie kilka razy w ciągu biegu tasowali się. Końcówka trasy wydawała się świadczyć na korzyść Marcina, jednak zapasem prędkości na ostatnim prostym odcinku wykazał się Michał. Tempo odnotowane z zegarka ostatniego km wynosiło 2:43! I w ten sposób Michał Olejnik z czasem 42:11, jako pierszy przeciął linię mety. Fajnie, że po krótkiej przerwie od biegania po górach Michał wrócił na szlak. Marcin Kubica z 7 sek. stratą zdobył srebro (42:18). Jako trzeci na mecie zameldował się Piotr Łobodziński (42:46).

zdjęcie: Piotr Dymus Photography / Paulina Tracz w drodze po srebrny medal MP.

Wśród pań swoją dominację udowodniła Anna Celińska (52:00). Jako druga zameldowała się Paulina Tracz (52:43). Jak widać jest to bardzo wszechstronna zawodniczka. Równo tydzień temu zajęła drugie miejsce w biegu na 110 km w Istrii, gdzie stawka biegu była bardzo mocno obsadzona. Trzecią zawodniczką tego dnia i tym samym brązową medalistką MP została była wyczynowa kolarka Sylwia Kapusta-Szydłak (53:51)

Tu znajdziecie pełne wyniki MP.

Mistrzostwa Polski w biegu górskim U18 i U20

zdjęcie: Piotr Dymus Photography / Maciej Lachowski złoty medalista MP U20

W Szczawnicy rozegrano również MP w biegu górskim U18 i U20. Złoto w U20 wywalczyli: Maciej Lachowski i Monika Ogórek, srebro przypadło Cezaremu Suchorze i Zosi Teofilewskiej, brąz Dariuszowi Sikorze i Kindze Antolak. W kategorii U18 kolejność na mecie była następująca: 1. Marcin Kusz i Ola Sobolewska, 2. Mikołaj Urbaś i Aurelia Lachowska, 3. Bartłomiej Chlipała i Amelia Tyczyńska.

Pełne wyniki MP U18 i U20.

zdjęcie: UltraZajonc / Mini Pieniny Ultra Trail

Wszystkim zawodnikom gratulujemy. Organizatorom dziękujemy, za włożenie trudu w organizację MP na światowym poziomie.

Pozostałe artykuły