KIJE DO BIEGANIA

Cały Świat, 02.05.2021

Kije to częsty element wyposażenia biegaczy w terenie, zwłaszcza na dłuższych i bardziej technicznych trasach biegów górskich. Kiedy potrafisz z nich właściwie korzystać, mogą być dobrym wsparciem, zwłaszcza na ultradługich dystansach. Ale mogą też przeszkadzać Tobie lub innym osobom na trasie. Jakie wybrać, na co zwrócić uwagę, jak mocować, żeby się nie potykać o własne nogi i nie trzeba było omijać dużym łukiem takiego włóczykija?

Tekst: Katarzyna Marczyńska, zdjęcia: materiały prasowe

DLACZEGO WARTO BIEGAĆ Z KIJAMI? 

Kije do biegania używane w efektywny sposób mogą być prawdziwą siłą napędową, która pozwoli nam szybciej pokonywać nawet krótkie, ale trudne technicznie górskie trasyBędą też nieocenioną pomocą na biegach ultra, zwłaszcza w drugiej części biegu wraz z narastającym zmęczeniem i sumą przewyższeń.  Mogą nawet być decydującym czynnikiem, czy uda się ukończyć długi bieg.  

Dzięki użyciu kijów zyskujemy też  lepszą stabilizację na nierównym podłożu. Mając cztery punkty oparcia, będziemy zdecydowanie bardziej stabilni.  Zredukuje to ryzyko kontuzji czy upadków, zwłaszcza wśród początkujących, słabszych kondycyjnie biegaczy. Rozkładając obciążenie na cztery punkty podparcia, zmniejszamy przeciążenia dolnej partii ciała. 

Dobre przygotowanie do biegów ultra to nie tylko wybiegane kilometry, lecz także wzmocnienie całego ciała, mocny brzuch i mięśnie kręgosłupa. Często zaniedbywane, a mają szalenie istotne znaczenie podczas biegania po górach.  Należy pamiętać, że efektywne bieganie z kijami po górach wymaga czasu i wytrenowania. Trzeba opanować technikę, przyzwyczaić ręce do wzmożonej pracy i wzmocnić górne partie ciała. Zajmie to trochę czasu, ale zdecydowanie nie będzie to czas zmarnowany!  Na pewno zaprocentuje na zawodach. 
JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIE KIJE DO BIEGANIA? 

Dobre kije do biegania po górach to takie, które są  lekkie, wytrzymałe, dają łatwo się złożyć/rozłożyć i nie przeszkadzają wtedy, kiedy nie są nam potrzebne. Z czasem dla wprawionych biegaczy staną się niemalże przedłużeniem rąk i nóg. Przyjrzyjmy się bliżej najistotniejszym parametrom kijów do biegania. 

WAGA oczywiście jak najniższa. Zdecydowana większość biegaczy ostatecznie najbardziej zadowolona będzie z kijów bardzo lekkich, ale też  wytrzymałych i wygodnych w użyciu. Ultralekkie kije mogą być mniej stabilne lub się łatwo wyginaćTe kilkanaście gramów nie zrobi ci różnicy, a w użytkowaniu mogą okazać się o wiele wygodniejsze. Warto sprawdzić opinie użytkowników. 

 

MATERIAŁ – najpopularniejsze są dwa rodzaje materiałów: aluminium oraz karbon. Najlżejsze kije do biegania robi się z karbonu, ale każdy z materiałów ma swoje plusy i minusy. Pierwsza różnica to cena. Aluminiowe są tańsze, a wagowo mogą być bardzo zbliżone do karbonowych. Karbon jest niezwykle wytrzymałym i sztywnym materiałem. Dobrej jakości kije z karbonu nie gną się i doskonale oddają energię włożoną w odbicie. Z drugiej strony, karbon doskonale przewodzi prąd (pamiętajcie, aby w czasie burzy nie trzymać kijków!) oraz jest mniej odporny na uderzenia. Aluminiowy kijek jest bardziej miękki, ale w długiej trasie i wymagających warunkach może okazać się bardziej odporny, bo raczej się zegnie niż złamie podczas przypadkowego kopnięcia. 

KONSTRUKCJA KIJÓW –czyli sposób, w jaki się składają i rozkładająDla biegaczy lepiej sprawdzą się modele składane na trzy lub cztery elementy. Im więcej elementów, tym całość po złożeniu zajmuje mniej miejsca i zwykle łatwiej je schować do plecaka czy przytroczyć do pasa biegowego.  Szalenie istotny jest sam mechanizm składania na części. W trakcie biegu nie mamy czasu na szarpanie się z kijkami, system musi działać szybko i niezawodnie. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest ten z linką w środku kijka. W takim wypadku wystarczy pociągnąć za kijek, naciągnąć linkę aż do zablokowania zatrzasku – dosłownie w jednej chwili możemy rozłożyć i złożyć kije wyposażone w ten system. Znajdziemy również kije łamanelub teleskopowe.

Rozkładanie:Składanie:

RĘKOJEŚĆ czyli coś, z czym w przypadku biegu ultra będziemy mieli długotrwały kontakt.  Istotny będzie materiał, z którego ją wykonano, a także sam sposób trzymania kija. W przypadku rękojeści najczęściej spotykanymi materiałami są: guma, pianka oraz korek.  Gumę zwykle stosuje się w tańszych modelach i przy długotrwałym użytkowaniu może powodować otarcia. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się rękojeści wykonane z korka oraz pianki. Pianka wchłania wilgoć ze spoconych dłoni, jest miękka i przyjemna w dotyku, natomiast korek jest odporny na wilgoć, zmniejsza wibracje i amortyzuje chwyt 

UCHWYT NA DŁOŃ najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest pętla z materiału, którą oplatamy dłoń, kładąc ją na paskach i opierając w ten sposób chwyt. Długość możemy dowolnie dopasować do wymiarów naszej ręki.  Chwyt musi być pewny, dzięki temu łatwiej nam mocno odbić się kijkiem od podłoża. Szalenie wygodnym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnej rękawiczki zintegrowanej z rękojeścią. Taką opcję oferuje marka Leki. Rękawiczka posiada dedykowany uchwyt, który pozwala w jednej chwili wpiąć i wypiąć się z kija. Takie rozwiązanie docenimy zwłaszcza przy zmianie nachylenia terenu, kiedy chcemy zluzować uchwyt. 

 

JAK DOBRAĆ ROZMIAR KIJÓW DO BIEGANIA PO GÓRACH? 

Zdecydowanie  najłatwiejszy jest „domowy” sposób doboru rozmiaru kijów: 

załóż buty biegowe, stań wyprostowany i wyciągnij ręce zgięte w kąt 90% (tak jakbyś chwytał kije i miał je przed sobą). Zmierz odległość od rąk do podłogi. Jeśli jesteś gdzieś na granicy rozmiarów, to poleca się wziąć większy rozmiar. Ważne, żeby ten kąt prosty podczas chwytania kijów utrzymywał się zarówno wtedy, gdy kije mamy przed sobą, jak i podczas ruchu nieco z tyłu. Jeśli kij będzie za krótki, to nie skorzystamy w pełni z tego tylnego wybicia. Zbyt krótkie kije powodować będą też garbienie się sylwetki. Warto, żeby kij na podejściach był krótszy (510cm), a na zejściach odpowiednio dłuższyW przypadku kijów o stałej długości ten efekt krótszego/dłuższego kija osiągnąć będzie można jedynie poprzez niższy chwyt w modelach z przedłużaną rękojeścią.

Regulacja wysokości:

 

GDZIE CHOWAĆ KIJKI DO BIEGANIA? 

Miejsce przechowywania kijków w trakcie biegu  na pierwszy rzut oka wydaje się mało istotną kwestią, ale w praktyce to detal, który może zupełnie zmienić nasze nastawieniedo używania kijów!  Na krótkich odcinkach całkiem nieźle może sprawdzić się trzymanie ich w rękach. Kije do biegania ważą niewiele, więc podczas takich krótkich tzw. przenosek ich waga nie będzie odczuwalna. W dłuższej perspektywie jest to jednak rozwiązanie mało wygodne i mało bezpieczne. W górach zawsze warto mieć obie ręce wolne. Istotna jest też łatwość mocowania i wyczepiania kijów z uchwytów w plecaku lub pasie. W ostatnim czasie szalenie popularne stało się to drugie rozwiązanie. Mowa tutaj o pasach, które ściśle przylegają do naszego ciała, tzw. pasach biodrowych.Taki pas wyposażony jest w specjalne silikonowe pętle, którymi możemy przypiąć kije. Zwykle kijki troczy się w tylnej części pasa, co nie zawsze się sprawdza. Pas ma tendencję do bujania i kije podskakują, zwłaszcza na zbiegach. Warto spróbować je umieścić z przodu, są wtedy lepiej wyważone.Innym pomysłem jest mocowanie kijów w plecaku. Tu najpopularniejszymi miejscami są: przód plecaka i umiejscowienie kijów wzdłuż szelektył plecaka i pętle po bokach lub wykorzystanie specjalnego kołczanu na kije. 

Tekst powstał we współpracy z Natural-born-runners.pl a instrukcje na wideo zaprezentował Leon Troć ;-)

CENA: 759,90 zł dynafit.com

WAGA: 198 g

MATERIAŁ: włókno węglowe (karbon)

RĘKOJEŚĆ: pianka EVA, przedłużona

SYSTEM SKŁADANIA: elastyczna linka / teleskop z zaciskiem

LICZNA CZĘŚCI: 3

DŁUGOŚĆ PO ZŁOŻENIU: 42 cm

ZAKRES REGULACJI DŁUGOŚCI: 115 - 135 cm

Lekkie i sztywne. Pętla nadgarstkowa jest miła w dotyku i nie powoduje otarć nawet w trakcie bardzo długiego wysiłku, a rączka kijka wykonana z pianki EVA odpowiednio odprowadza wilgoć dłoni i jest wyjątkowo komfortowa.

 

 

CENA: 679,90 zł dynafit.com

WAGA: 152 g

MATERIAŁ: włókno węglowe (karbon)

RĘKOJEŚĆ: pianka EVA, przedłużona

SYSTEM SKŁADANIA: elastyczna linka / teleskop z zaciskiem

LICZNA CZĘŚCI: 3

DŁUGOŚĆ PO ZŁOŻENIU: 39 cm

DOSTĘPNE DŁUGOŚCI: 115 - 135 cm (co 5 cm)

Nie posiada regulacji długości, dzięki czemu możliwe było obniżenie jego wagi do zaledwie 152g. Pętla nadgarstkowa jest miła w dotyku i nie powoduje otarć, a rączka kijka z pianki EVA odpowiednio odprowadza wilgoć dłoni i jest komfortowa. 

CENA: 719,00 zł taternik-sklep.pl

WAGA: 166, 180, 192 g

MATERIAŁ: włókno węglowe (karbon)

RĘKOJEŚĆ: pianka EVA, przedłużona

SYSTEM SKŁADANIA: Z-Pole / teleskop

LICZNA CZĘŚCI: 3

DŁUGOŚĆ PO ZŁOŻENIU: 34, 37, 40 cm

DOSTĘPNE DŁUGOŚCI: 95-110 / 105-125 / 120-140 cm

Ultralekkie i sztywne. Przedłużona, antypoślizgowa rękojeść z pianki EVA i odprowadzający wilgoć pasek o regulowanej długości. System regulacji długości FlickLock®Gumowe i widiowe końcówki Tech Tips w komplecie.

CENA: 679,00 zł leki.com/pl

WAGA: 175 g ( dł. 120 cm)

MATERIAŁ: włókno węglowe (karbon)

RĘKOJEŚĆ: naturalny korek

SYSTEM SKŁADANIA: elastyczna linka z zaciskiem

LICZNA CZĘŚCI: 3

DŁUGOŚĆ PO ZŁOŻENIU: 37 cm

DOSTĘPNE DŁUGOŚCI: 110-135 cm ( co 5 cm )

Wybierane przez profesjonalnych zawodników, m.in. Pau Capella. Niska waga, sztywny karbonWygodny system wpinania/wypinania Trigger Shark 2.0 składania / rozkładania kijków. Dolna końcówka daje pewność trzymania pod każdym kątem.

CENA: 679,00 zł leki.com/pl

WAGA: 158 g ( dł. 120 cm)

MATERIAŁ: włókno węglowe (karbon)

RĘKOJEŚĆ: piankowa imitacja korka, przedłużona

SYSTEM SKŁADANIA: elastyczna linka z zaciskiem

LICZNA CZĘŚCI: 3

DŁUGOŚĆ PO ZŁOŻENIU: 38 cm

DOSTĘPNE DŁUGOŚCI: 105-130 cm ( co 5 cm )

Najlżejszy model z kolekcji Cross Trail. Uchwyt Cross Shark łączy w sobie szybki system wpinania/wypinania z wygodą ergonomicznego uchwytu trekkingowego. Wklęsły kształt dolnej końcówki kija zapewnia dobre trzymanie pod każdym kątem.

CENA: 629,90 zł dynafit.com

WAGA: 260 g

MATERIAŁ: aluminium

RĘKOJEŚĆ: pianka EVA, przedłużona

SYSTEM SKŁADANIA: elastyczna linka / teleskop z zaciskiem

LICZNA CZĘŚCI: 3

DŁUGOŚĆ PO ZŁOŻENIU: 42 cm

ZAKRES REGULACJI DŁUGOŚCI: 115-135 cm

Jednym przyciskiem możemy dopasować długość do swoich potrzeb lub złożyć kije. Przedłużona rączka z pianki EVA zapewnia dobre trzymanie i odprowadzanie wilgoci, a oddychająca pętla nadgarstkowa jest bardzo wygodna i miła w dotyku.

CENA: 499,00 zł taternik-sklep.pl

WAGA: 171 / 177 / 185 / 201 g

MATERIAŁ: aluminium

RĘKOJEŚĆ: pianka EVA, przedłużona

SYSTEM SKŁADANIA: Z-Pole z użyciem stożkowych łączników

LICZNA CZĘŚCI: 3

DŁUGOŚĆ PO ZŁOŻENIU: 33 / 36 / 40 / 43 cm

ZAKRES REGULACJI DŁUGOŚCI: 115-135 cm

Lekka, aluminiowej konstrukcjaTechnologia Black Diamond SlideLock zwiększa trwałość połączeń. Oddychające, dobrze odprowadzające wilgoć paski. Możliwość zamontowania specjalnych talerzyków Black Diamond Z-Pole Snow Baskets (dostępne osobno).

CENA: 459,00 zł grivel.com

WAGA: 232 g

MATERIAŁ: aluminium 7075

RĘKOJEŚĆ: pianka EVA, długa

SYSTEM SKŁADANIA: Knee System/zacisk

LICZNA CZĘŚCI: 2

DŁUGOŚĆ PO ZŁOŻENIU: 54 cm

ZAKRES REGULACJI DŁUGOŚCI: 112-130 cm

Regulowane, dwusegmentowe kije trekkingowo-biegowe. W górnej części regulacja wysokości z możliwością blokady w każdej pozycji. Rękojeść jest długa, wykończona zapewniającą komfort użytkowania pianką EVA. W zestawie zimowe i letnie talerzyki.

CENA: 409,00 zł grivel.com

WAGA: 201 g (dla dł. 122 cm)

MATERIAŁ: aluminium 7075

RĘKOJEŚĆ: pianka EVA, przedłużona

SYSTEM SKŁADANIA: Knee System

LICZNA CZĘŚCI: 3

DŁUGOŚĆ PO ZŁOŻENIU: 42 cm (dla dł. 122 cm)

DOSTĘPNE DŁUGOŚCI: 112-122-130 cm

Aluminiowe, trwałe kije trekkingowe, którew porównaniu do modelu Vario są lżejsze i po złożeniu zajmują mniej miejsca. Długa, karbowana rękojeść z pianki pozwala na pewny chwyt. W zestawie zimowe i letnie talerzyki.

CENA: 179,00 zł tricentre.pl

Lekki i stabilny pas biegowy w postaci dużej kieszeni okalającej tułów, do przechowania niezbędnych akcesoriów. Dwie elastyczne pętelki do zamocowania kijków. Anatomiczny krój dopasowany do ciała zapobiega przesuwaniu się i obijaniu przenoszonych kijów oraz zawartości kieszeni. Hydrofobowy materiał nienasiąkający wodą.
Miejsce do zamocowania numeru startowego. Waga: 50 g

CENA: 219,00 zł dynafit.com

Pas biegowy, który ściśle przylega do ciała, nie krępując ruchów i nie przeszkadzając podczas treningu oraz zawodów. Wyposażony w elastyczny i bardzo wygodny
ściągacz pozwalający na przytroczenie kijów. Zmieści: żele, klucze, dokumenty i bidony typu softflask. Materiał przylegający do ciała, z którego wykonany został pas, jest wytrzymały i znakomicie odprowadza wilgoć.

CENA: 329,00 zł grivel.com

Kompaktowa 5-litrowa kamizelka. Główna komora zapinana na zamek pomieści najważniejsze drobiazgi. Szlufki po bokach umożliwiają przytroczenie kijków.
Liczne kieszenie na wygodne rozmieszczenie bagażu. Elastyczna gumka pozwala na dopasowanie do pleców oraz przytroczenie na zewnątrz dodatkowych przedmiotów takich jak np. bluza lub kurtka przeciwdeszczowa.

CENA: 599,00 zł blackdiamondequipment.com

Hybrydowa konstrukcja, połączenie kamizelki biegowej i klasycznego plecaka (8 l). Stworzony z myślą o osobach, które szybko poruszają się w terenie górskim. System
zamykania głównej komory plecaka jedną ręką, która jest w pełni wodoszczelna. Niezwykle mocny materiał korpusu Dynex Ripstop. Możliwość przypięcia kijów po bokach oraz system do troczenia czekana. Waga: 355 g

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły