Biegacz amator

Czym jest Golden Trail Series? Kibicuj w finale Polakom!

Warszawa, 24.10.2022

Wielki Finał Golden Trail Series na Maderze, ściąga na tę magiczną wyspę najszybszych biegaczy górskich świata oraz tych pretendujących do tego miana, a na zasadzie dzikich kart zostali wyłonieni w cyklach narodowych GTNS, do tego startu. W tym roku kibicować będziemy aż trzem Polakom - Bartowi Przedwojewskiemu, Andrzejowi Witkowi i Florianowi Pyszelowi. Zanim jednak zaciśniemy kciuki. Zobaczcie czym jest cała seria i jak widowiskowo rozgrywany jest jej finał.

Czym jest Golden Trail Series?

Golden Trail Series skupia aktualnie wokół swoich wyścigów najmocniejszych zawodników biegów górskich na świecie. To elita biegaczy, którzy są najlepszą wizytówką trailu jako sportu zawodowego, rozgrywanego przepięknych okolicznościach przyrody. Zawodnicy w ramach cyklu mogą wystartować w sześciu epickich wyścigach: hiszpańskiej Zagamie, francuskim Marathon du Mont Blanc, norweskiej Strandzie, szwajcarskim Sierre Zinal, czy amerykańskich Pikes Peak i Flagstaf Sky Peaks. W każdym ze startów walczą o punkty. Na koniec sezonu liczone są trzy najmocniejsze starty. To one decydują o ilości punktów jaką posiada zawodnik w rankingu. 30 najlepszych mężczyzn i 30 najlepszych pań dostaje zaproszenie na Wielki Finał na Maderę. Tu pula nagród to 178 500 EUR! Można więc śmiało powiedzieć, że to są swoiste mistrzostwa świata w tej dyscyplinie. Każdy zawodowiec chce tu być. Dodatkowo finał rozgrywany jest w bardzo ciekawej formule, która sprawia, że bieganie górskie wkracza na całkiem inny poziom, zarówno jako samo ściganie jak i widowisko sportowe.

Co czeka zawodników na Maderze?

Oprócz nieprzewidywalnej pogody, pewne jest jedno. Organizatorzy przygotowali dla nich wyzwanie składające się z 5 etapów - rozgrywanych dzień po dniu. Każdego dnia, oprócz punktów do rankingu z pojedynczego startu, zawodnicy będą też walczyli o najlepsze czasy na kilku segmentach. One wyłonią najlepiej podbiegających, zbiegających i najszybszych sprinterów. Dzięki temu na koniec zawodów wyłonieni zostaną też biegacze, którzy w trakcie całej rywalizacji na ustanowionych segmentach byli najszybsi.

Golden Trail Series - siła, szybkość i taktyka 

Ciekawostką jest to, że w trakcie pięciodniowych zmagań, nie każdy etap jest obowiązkowy. (sic!) To zawodnik decyduje, czy któryś lub któreś z etapów odpuszcza. Liczyć jednak musi się z tym, że każdy etap daje możliwość zdobycia do 100 punktów. Jedynym wyjątkiem jest próba czasowa na trzecim etapie, w której rozdzielona zostanie tylko połowa punktów. Łatwo zatem można policzyć, że w trakcie finału można zgarnąć aż 450 punktów, co gdyby się to komuś udało może postawić na głowę całą klasyfikację generalną cyklu GTWS. Zatem zawodnicy dobrze muszą oceniać swoje aktualne miejsce w rankingu i siły na kolejny start.

Aktualne wyniki cyklu znajdziesz tutaj.

 

Czym są ligi narodowe Golden Trail Series?

Ligi narodowe GTS to lokalne starty, rozgrywane w 21 państwach na świecie w ramach 14 lig. Wystartować może w nich każdy biegacz. Jest to zatem świetnie miejsce, by zwrócić na siebie oczy trailowego świata. Krótko mówiąc, by się wybić i zostać zawodowcem. Polska przynależy do ligi wraz ze Słowakami i Czechami. Jako Polak możesz jednak startować w każdej z narodowych lig. W ramach naszej rozegrano w 2022 roku sześć startów. Trzy w Czechach, dwa w Polsce i jeden na Słowacji. Marzy Ci się start na Maderze? - zobacz gdzie najbliżej można powalczyć o kwalifikacje

Tak więc na „wyspie wiecznej wiosny” jak określa się Maderę, będą też ścigać się najlepsi zawodnicy wyłonieni z tych edycji. Trzech najlepszych mężczyzn i trzy najlepsze kobiety, którzy otrzymają poza nagrodami pieniężnymi „Złote Bilety”. Te bilety umożliwią im udział w trzech wyścigach GTWS 2023. W ten oto sposób można dołączyć do najlepszych!

Kto reprezentuje Polskę na Golden Trail Series w 2022 roku?

W tym roku właśnie z kwalifikacji narodowych na Maderę jako debiutant dostał się Florian Pyszel - adidas Team (po prawej na zdjęciu), którego sylwetkę opisujemy w ostatnim numerze Magazyu ULTRA Andrzej Witek Dynafit Team (w środku) zgromadził już w tym roku podczas dwóch startów we Francji i Norwegii 212 pkt. i plasuje się na 22 pozycji. No i jest oczywiście ten dzięku, któremu zagraniczni komentorzy sportowi rok temu w tempie ekspresowym musieli się uczyć polskiej wymowy - Bart Przedwojewski - Salomon Team (po lewej), który również po dwóch startach w Norwegii i Stanach ma na koncie 314 pkt., co chwilę przed finałem daje mu 15 miejsce. Więcej o chłopakach i z nimi również rozmawiamy w naszym podcasie Czekając na ULTRA #6. Zachęcamy przed kibicowaniem do odsłuchu.

Etapy Wielkiego Finału Golden Taril Series na Mderze 2022

26/10, godz. 9:00 –  Etap 1 -  23,6km / 1687m V+
27/10, godz. 9:00 –  Etap 2 -  25,48km / 2046m V+
28/10, godz. 17:00 – Etap 3 (Time Trail) - 5,76km / 225m V+
29/10, godz. 9:00 – Etap 4 - 26,15km / 2,04m V+
30/10, godz. 9:00 – Finał - 27,07km / 1320m V+

foto: materiały prasowe Golden Trail Series i Fb Floriana Pyszel

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły