Redakcja KR

CREATIVE OUTLIER FREE - test słuchawek z przewodnictwem kostnym

02.12.2023

W lutym 2023 r. firma Creative Technology wprowadziła na rynek nową serię słuchawek bezprzewodowych, pierwszą w swojej ofercie powiązaną z technologią przewodnictwa kostnego. Kolekcja Outlier Free i Free PRO nawiązuje do całej serii Outlier, w której dominuje długa żywotność baterii, wodoszczelność i lekkość zestawów słuchawkowych. W połowie 2023 roku dołączyły do nich nowe modele: Outlier Free+ i Free+ PRO, które bazują na pierwotnej linii Outlier Free, tylko mają zmienione kolory i dodane nowe funkcjonalności. Na pewno są atrakcyjne cenowo, ale sprawdziliśmy też jak działają. Przetestowaliśmy model Outlier Free + oraz najlżejszy z tej serii - Free Mini.

Te(k)st i zdjęcia: Kasia Marczyńska

Creative Outlier Free+

Słuchawki z przewodnictwem kostnym Creative Outlier Free+ oraz Free+ PRO, podobnie jak ich poprzedniki bez „+” konstrukcyjnie są bardzo podobne. Głównym wyróżnikiem wersji PRO jest wyższa klasa wodoszczelności - IPX8 (vs IPX5) oraz wbudowana pamięć o pojemności 8 GB. Dzięki temu można odtwarzać utwory podczas biegania, jeżdżenia na rowerze czy pływania bez konieczności połączenia z telefonem.

 Co nowego?

W porównaniu z pierwszą wersją, oba modele dostały możliwość regulowania pałąka, na którym znajdują się przetworniki. Regulacja polega na możliwości zaginania zauszników w jednej płaszczyźnie, dopasowując je do kształtu głowy i uszu, co powoduje uzyskanie optymalnej konfiguracji dźwiękowej, jej jakości i głośności. Ta funkcjonalność odróżnia Outlier Free+ od innych modeli przez nas testowanych i trzeba przyznać, że jest bardzo praktyczna.

Pierwsze wrażenia

Model słuchawek Outlier Free+ robi dobre wrażenie, bo jest wygodny, przyjemny w dotyku i wydaje się trwały. Po kilku miesiącach testowania praktycznie nie widać śladów użytkowania. Konstrukcja słuchawek jest ze stopu tytanowego powleczonego silikonem i waży 31 gramów. Czas pełnego ładowania wynosi ok. 1 godziny i zapewnia czas pracy do 10 godzin. Ale już w ciągu 10 minut można przedłużyć ich działanie o kolejne dwie godziny.

Funkcjonalność

Za bezprzewodową komunikację odpowiedzialna jest technologia Bluetooth 5.3. Dzięki łączności wielopunktowej możliwe jest sparowanie dwóch urządzeń jednocześnie. Pozwala to na odbieranie połączeń i strumieniowe przesyłanie dźwięku z dwóch oddzielnych urządzeń audio. Oczywiście w danym momencie tylko jedna z tych funkcji może być aktywowana – dzwonienia lub odtwarzania. Słuchawki Creative Outlier Free+ są wyposażone we wbudowany mikrofon, który umożliwia nawiązanie połączenia za pomocą przycisku na słuchawce, bez konieczności sięgania po telefon. Obsługuje również asystentów głosowych, takich jak Siri i Google Assistant. Przyciski funkcyjne do sterowania umieszczone na słuchawce, są wystające i łatwo je wyczuć pod palcem. Ułatwia to zmianę głośności lub odbieranie rozmów w ruchu podczas aktywności. Ale wszystkie ustawienia można też kontrolować w aplikacji Creative na telefonie.

Creative Outlier Free Mini

Na wstępie warto zaznaczyć, że Creative Outlier Free Mini to są słuchawki nie tylko dla małych, jak można się zasugerować „mini” w ich nazwie. Ale na pewno to najlżejszy model z przewodnictwem kostnym, jaki miałam w ręku, bo ważą tylko 26 gramów!  Pojawił się w sprzedaży w połowie 2023 roku razem z Outlier Free+ i Free+ PRO. Prosta i lekka konstrukcja jest niewątpliwie jego atutem, bo praktycznie nie czuć tych słuchawek na uszach, i za to je bardzo lubię. Można o nich zapomnieć, jak niepostrzeżenie oplatają ucho i nadają dźwięki przewodzone przez kości policzkowe. Nie mają ruchomych pałąków przy przetwornikach, ale ich ergonomiczny kształt pozwala na dobre dopasowanie do uszu i skroni. Szczególnie powinny pasować osobom z mniejszą głową, gdyż pałąk jest krótszy o 11 mm od standardowego, oplata z tyłu głowę i nie odstaje.

Prosta konstrukcja

Uwagę przyciąga atrakcyjna cena, bo za 299 zł otrzymujemy produkt, który ma prawie wszystkie funkcjonalności i technologie co OUTLIER FREE+. Podobnie obsługuje się je w prosty sposób za pomocą aplikacji lub bezpośrednio poprzez wyraźnie wystające i intuicyjne przyciski wielofunkcyjne znajdujące się na słuchawce. Mają odporność na pot i zabrudzenia, co jest oznaczone indeksem IPX5. Jest to zupełnie wystarczające w codziennym użytkowaniu i podczas aktywności, bo jak dotąd żaden brud ani wilgoć ich nie pokonały. A służyły mi często przez ostatnie pół roku podczas podróży i różnych sportów.

Za bezprzewodową komunikację odpowiedzialna jest technologia Bluetooth 5.3 z zasięgiem do 10 metrów. Dzięki łączności wielopunktowej możliwe jest sparowanie dwóch urządzeń jednocześnie. Od mocniejszych wersji, Outlier Free odróżnia mniejsza pojemność baterii, bo zapewniają 6 godzin odtwarzania lub rozmów vs 10 godzin w pozostałych modelach.

Mam też wrażenie, że mikrofon słabiej zbiera dźwięk i gorzej było mnie słychać podczas rozmów. Ale to jest bardzo subiektywne i dużo zależy od poziomu hałasu w otoczeniu. Podobnie jak w innych słuchawkach w technologii z przewodnictwem kostnym, otwarta konstrukcja powoduje mieszanie się dźwięków i szumy z zewnątrz mogą zakłócać odbiór. Można to zniwelować używając zatyczek do uszu. Ale to co może być wadą jest też plusem, bo brak izolacji od otoczenia pozwala bezpieczniej przemieszczać się w dżungli miasta. 

Wybrane modele słuchawek z oferty marki Creative znajdziesz na euro.com.pl

 

Pozostałe artykuły