Redakcja KR

Biegi górskie we Francji

Chambery, 16.06.2024

Biegi górskie we Francji to nie tylko Chamonix i UTMB. W Alpach Francuskich jest masa wszelkiej maści biegów, często tańszych i wcale nie mniej piękniejszych od legendarnego Ultra Trail du Mont Blanc.

Tekst: Justyna Czop
Zdjęcia: Justyna Czop i Victor Jovet

Francuskie Alpy stanowią idealne tło dla jednych z najbardziej spektakularnych biegów górskich. Idylliczne, zielone doliny, krystalicznie czyste strumienie, wysokogórskie jeziora i stawy, lasy iglaste stopniowo ustępujące miejsca skalistym graniom, majestatyczne lodowce i ośnieżone szczyty. Jestem pewna, że biegi w Alpach dostarczą niezapomnianych wrażeń estetycznych i duchowych każdemu, kto kocha góry i przyrodę, a przy okazji chce wystartować w bardziej kameralnym biegu. 

Jakiś czas temu internet zawrzał od informacji, że Kilian Jornet i Zach Miller zachęcali elitę biegaczy górskich do ścigania się w biegach innych niż UTMB. Zdaję sobie sprawę, że także dla wielu biegaczy amatorów słynny bieg wokół masywu Mont Blanc jest świętym graalem biegów górskich i dla wielu ukończenie tej pętli to największe biegowe marzenie. Mieszkając od dwóch lat w Alpach, sama odkryłam, że te góry to przecież biegi nie tylko pod szyldem UTMB. Zatem ogromną przyjemnością przybliżę wam mniej znane, lokalne imprezy biegowe we francuskich Alpach, które pod względem swojej trudności i wyjątkowości wcale nie odstają od Wielkiej Pętli. Liczę, że będzie to zachęta do eksploracji mniej uczęszczanych terenów podczas pobytu we Francji. Szlak wiodący wokół Mont Blanc w sezonie letnim jest prawdziwą autostradą pełną tłumów. Osoby chcące zaznać spokoju i samotności na szlakach na pewno docenią wspomniane tereny, gdyż są one dużo mniej popularne wśród przyjeżdżających tam turystów. 

Autorka na trasie jednego z dystansów L'echappée Belle

L’ECHAPPÉE BELLE 

Fantastyczna impreza biegowa mająca miejsce w masywie górskim Belledonne (bardzo blisko Grenoble) w ostatni weekend sierpnia. Belledonne jest przepięknym, dzikim i mało uczęszczanym masywem górskim, znajduje się tam 90 szczytów o wysokości ponad 2500 m i 70 jezior górskich. Główny dystans to 152 km, którego trasa jest trawersem całego masywu Belledonne. To bieg o bardzo wysokim stopniu trudności, zawdzięczający swoją renomę głównie wymagającym i technicznym szlakom. Bardzo strome podbiegi i zbiegi, ogromna liczba przewyższeń, 15 przełęczy o wysokości ponad 2000 m, 30 jezior, ścieżki wiodące grzbietami i gwarantowane, zapierające dech w piersiach alpejskie widoki. To na pewno ultra dla prawdziwych koneserów. Do wyboru są też krótsze dystanse. Teren jest co prawda tak samo wymagający, ale warto pamiętać, że krajobrazy naprawdę wynagradzają trudności techniczne tych szlaków. W ubiegłych edycjach z 700 startujących osób na najdłuższym dystansie bieg ukończyło zaledwie 50%

Strona internetowa organizatora: https://www.lechappeebelledonne.com 

termin: 23‒25 sierpnia 2024 

Dystanse, limity i opłaty L'echappée Belle.

TOUR DES GLACIERS DE LA VANOISE 

Pralognan-la-Vanoise, zlokalizowane w sercu francuskich Alp, jest urokliwym miasteczkiem, które zachwyca swoją autentycznością i malowniczym położeniem. Otoczone przez majestatyczne szczyty masywu Vanoise, jest prawdziwym rajem dla miłośników gór. Pralognan to brama do parku Vanoise, pierwszego parku narodowego utworzonego we Francji w 1963 r. (we francuskiej części Alp znajdują się trzy tego typu parki), oferującego niezrównane możliwości obserwacji dzikiej przyrody i zwierząt. Bardzo łatwo dostrzec majestatyczne koziorożce alpejskie, kozice czy świstaki. Bieg Tour de Glaciers de la Vanoise ma swój start i metę w wyżej wspomnianym miasteczku. Z tego miejsca uczestnicy wyruszają na 73-kilometrową pętlę, która prowadzi przez jedne z najbardziej spektakularnych terenów w Alpach. Trasa nie przebiega przez żadne inne miasteczko, punkty odżywcze znajdują się przy schroniskach. Początek to podbieg, na którym pokonujemy 1100 m przewyższenia i od tej pory właściwie cała trasa przebiega na wysokościach 22002800 m n.p.m. Przebiegamy malowniczą, przeprowadzoną przez środek jeziora Lac des Vaches groblą. Z przełęczy Col de la Vanoise rozciąga się przepiękny widok na pokryty lodowcem najwyższy szczyt masywu Vanoise, Grande Casse (3855 m n.p.m.). Na trasie jest kilka bardziej technicznych odcinków, na które organizator zwraca uwagę podczas przedbiegowego briefingu, bardzo dokładny opis aktualnych warunków na trasie zostaje wysłany uczestnikom mailowo kilka dni wcześniej. Ponieważ impreza odbywa się na bardzo wcześnie w sezonie letnim (pierwszy weekend lipca), a trasa przebiega w większości na wysokościach powyżej 2200 m n.p.m., w wyższych i mniej nasłonecznionych partiach na pewno można spodziewać się śniegu. Warto być także przygotowanym na bardzo zmienne warunki pogodowe, w ubiegłym roku bieg rozgrywał się praktycznie w całości w deszczu i przy niskich temperaturach. Zwieńczeniem pętli jest 13-kilometrowy (1400 m-) zbieg do Pralognan. Poza biegiem głównym dodatkowo dostępne są trzy krótsze dystanse. 

Strona internetowa organizatora: https://trailsvanoise.fr 

termin: 67 lipca 2024 

Dystanse i opłaty TOUR DES GLACIERS DE LA VANOISE 
W górach Vanoise biegacze często mają towarzystwo.

ULTRA SPIRIT 

Masyw Beaufortain jest położony bezpośrednio przy masywie Mont Blanc, zaledwie półtorej godziny drogi autem z Chamonix. Region ten jest znany przede wszystkim z produkcji słynnego sera Beaufort, produktu chronionego oznaczeniem pochodzenia geograficznego. Cały sezon letni lokalne krowy pasą się na idyllicznie wyglądających, wysokogórskich pastwiskach, po francusku nazywanych alpage. Ser powstaje wyłącznie z mleka krów pasących się na naturalnych pastwiskach. Krowy i produkcja sera są znakiem rozpoznawczym regionu, więc na szlakach i w ich okolicach możecie spodziewać się dużej liczby tych zwierząt i… ich odchodów. 

W regionie Beaufortain mieszka jeden z najbardziej legendarnych francuskich biegaczy ultra François D'Haene, wielokrotny zwycięzca nie tylko UTMB, lecz także Diagonale des Fous. François, wraz ze swoją małżonką Carline, od dwóch lat są organizatorami festiwalu biegowego w tym regionie pod nazwą Ultra Spirit. Nie jest to zwykły konwencjonalny wyścig, sami organizatorzy reklamują go jako przygodę i doświadczenie: między innymi spanie w namiotach w górach, lokalne sery, tradycyjne potrawy i trunki (w tym degustacja win z winnicy François). Event trwa trzy dni, podczas których pokonuje się ok. 100 km z przewyższeniem ponad 7000 m, każdego dnia na trasie organizowane są różne konkurencje i zabawy, które zmuszają uczestników do efektywnej pracy zespołowej. To właśnie na podstawie punktów zdobywanych w 12 konkurencjach/zabawach tworzony jest ranking zwycięzców. Niektóre z zeszłorocznych konkurencji to zbieranie jagód i rozpoznawanie gatunków lokalnych serów. Noclegi są zorganizowane w obozowisku z namiotami na przełęczy, z której roztaczają się piękne widoki. Aby zgłosić się na tę imprezę, trzeba startować w trzyosobowej drużynie.  

Więcej informacji na https://www.ultra-spirit-dhaene-family.com/en 

2022 września 2024 

Ultra Spirit 100 km, +7000 m w ciągu trzech dni, wpisowe: 1200 EUR za trzyosobową drużynę 

Krajobrazy regionu Beaufortain.

ULTRA TOUR DU BEAUFORTAIN 

Warto wspomnieć, że Jim Walmsley także wybrał region Beaufortain jako miejsce, do którego przeprowadził się, by trenować pod UTMB. W tej okolicy spędził dwa lata, mieszkając po sąsiedzku z François. Jak wiadomo, misja pod tytułem wygranie Wielkiej tli zakończyła się w ubiegłym roku dla Jima sukcesem i opuścił już malowniczą alpejską wioskę. W 2022 roku Jim wygrał Ultra Tour du Beaufortain w czasie 14 h 36 min, mając dokładnie godzinną przewagę nad drugim zawodnikiem.  

Gdybym miała opisać Beaufortain krótko i zwięźle, powiedziałabym, że jest to prawdziwe królestwo single tracków i zielonych grani z pięknymi widokami majestatycznego masywu Mont Blanc w tle. Ultra Tour du Beaufortain to przepiękna 114-kilometrowa pętla z łączną sumą przewyższeń 7200 m. Nie ma żadnego innego dystansu do wyboru. Zdecydować możemy jedynie o tym, czy chcemy pokonać to ultra samemu, czy w sztafecie dwuosobowej, w której jedna osoba pokonuje 49 km, a druga pozostałe 65 km. Większość trasy to wąskie, kręte ścieżki, bardzo nieliczne asfaltowe odcinki. Jedna ze stacji odżywczych znajduje się na przełęczy Cormet de Roselend, która 14 razy była częścią wyścigu kolarskiego Tour de France. Oczywiście jak na serowy region przystało, na punktach odżywczych dostępny jest lokalny ser Beaufort. 

Strona internetowa organizatora: https://www.ultratour-beaufortain.fr  

20-21 lipca 2024 

Ultra Tour du Beaufortain 114 km, +7200 m (lub sztafeta 49 km, + 65 km), wpisowe:115‒135 EUR; sztafety: 140‒160 EUR 

Symbol regionu Beaufortian - krowy. Na szlakach trzeba patrzeć pod nogi nie tylko na kamienie.

Biegi górskie w Alpach cieszą się ogromną popularnością. Wszystkie wyżej wymienione wydarzenia mają limity uczestników 600700 osób i są wyprzedane na kilka miesięcy przed. W regionie, w którym mieszkam, dostępność i różnorodność imprez biegowych w sezonie letnim jest najzwyczajniej przytłaczająca, a jak wiadomo, że im większy wybór, tym ciężej podjąć decyzję. W każdy weekend, od czerwca do września, bez problemu można znaleźć zawody o najróżniejszych dystansach, od krótszych 20-kilometrowych biegów do długich biegów ultra, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wszystkie biegi, w których startowałam w ubiegłym roku, były oddalone maksymalnie o 1,5 h drogi samochodem od miejsca mojego zamieszkania, którym jest Chambéry. 

Strona z rozpiską wszystkich dostępnych biegów górskich we Francji:  https://www.betrail.run/en/trailrunning-calendar/france 

Tekst ukazał się w Ultra #52

Pozostałe artykuły