ARCh MAX HV – 6 - test kamizelki biegowej.

Cała Polska, 05.11.2020

Mówi się, że bieganie, to najprostszy i najtańszy sport, który jest dostępny dla każdego. Oczywiście, jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. W zasadzie wystarczą dobre buty i już możemy zdobywać biegowe ścieżki. Jednak na pewnym etapie, większość z nas robi krok w przód, chociażby startując w maratonie lub biegu ultra, a tam, zdecydowanie potrzebujemy już czegoś więcej...

Kiedy myślimy o biegach ultra, często zastanawiamy się nad wyborem między plecakiem biegowym, a kamizelką.

To oczywiście bardzo indywidualna decyzja i w dużej mierze zależy od planowanego dystansu, który mamy pokonać, ale jeśli stoisz obecnie przed takim wyborem, to ten test może przybliżyć cię do podjęcia dobrej decyzji.

W ostatnim czasie, miałem okazję testować kamizelkę biegową, hiszpańskiej marki ARCh MAX, model Hydration Vest 6 i jest to sprzęt, który przyda się biegaczom potrzebującym właśnie czegoś więcej, niż tylko wygodnych butów.

ARCh MAX HV – 6 swój debiut miała w 2019 roku, dostępna jest w zestawie z dwoma soft flaskami o pojemności 2x500ml. Wyprodukowana z lekkich poliestrowych materiałów, w rozmiarze L waży zaledwie 170g (bez soft flasków). Producent podaje, że kamizelka wyposażona jest w 8 kieszeni, jednak ja naliczyłem ich aż 10. Dlaczego? Z przodu (na szelkach) znajdują się po dwie kieszenie na soft flaski, dwie małe górne kieszonki, których ja używałem jako miejsca na opakowania po zużytych żelach, natomiast pod kieszeniami na soft flaski znajdują się dwie duże kieszenie np. na żele, telefon i drobne rzeczy osobiste, które są przedzielone zamkiem błyskawicznym na kolejne dwie kieszenie, np. na dokumenty.

Są to jedyne kieszenie z jakimkolwiek zamknięciem, a ich rozmieszczenie wypada dokładnie na boku dolnej części klatki piersiowej, pod łokciem. Z tyłu znajduje się jedna duża kieszeń, do której zmieści się spokojnie zapasowa kurtka, dodatkowy bukłak na wodę lub kijki, a także mniejsza kieszeń na dole kamizelki. Łączna pojemność kamizelki, jak podaje producent to 6l.

 

HV – 6 ma bardzo ergonomiczny kształt i przy prawidłowym dobraniu rozmiaru, będzie naprawdę dobrze przylegać do ciała podczas biegu. Tu należy pamiętać, że przy wyborze rozmiaru kamizelki, należy zmierzyć dokładnie zmierzyć obwód klatki piersiowej. Problem może pojawić się, gdy podobnie jak ja, jesteś na granicy dwóch dostępnych rozmiarów S/M i L/XL, wtedy musisz wiedzieć kiedy i w jakich okolicznościach będziesz używać kamizelki. Jeśli będzie zapakowana tylko w soft flaski i np. żel, telefon, słowem będziesz jej używać podczas krótszych treningów czy zawodów – wybierz S/M. Jednak jeśli planujesz poza wodą zapakować do niej np. kurtkę, chustę, dokumenty, zapas jedzenia itp. to spokojnie, tak jak w moim przypadku, możesz wybrać większy rozmiar, dobrze rozłożony ciężar sprawia, że kamizelka nie „skacze” podczas biegu.

ARCh MAX HV – 6 wyposażona jest oczywiście w system regulacji. Są to trzy tasiemki zapinane na klamrki, dzięki którym można jeszcze lepiej dopasować kamizelkę do naszych rozmiarów. Dodatkowo, górna klamerka jest jednocześnie gwizdkiem alarmowym, którego posiadanie jest coraz częściej wymagane przez organizatorów biegów ultra. To sprytne połączenie rozwiązuje problem szukania gwizdka na odprawie i przy sprawdzaniu obowiązkowego sprzętu.

Do samego systemu regulacji mam jednak drobną uwagę, elastyczne tasiemki wykonane są z dość śliskiego materiału, co niestety, czasami powoduje ich poluzowanie podczas biegu i konieczność ponownego regulowania. Można to rozwiązać w dość łatwy sposób, po początkowej regulacji wystarczy owinąć tasiemkę wokół klamerki, niemniej jednak trzeba o tym po prostu pamiętać.

Z kamizelką miałem okazję zrobić około 500km. Używałem jej zarówno podczas długich wycieczek biegowych jak i przy krótkich akcentach w upalne dni, gdy potrzebowałem zabrać zapas wody. Użytkowanie jej daje naprawdę duży komfort. Pojemne soft flaski, umieszczone są na optymalnej wysokości, co ułatwia picie podczas biegu, swobodny dostęp do kieszeni na szelkach i dobre „trzymanie” rzeczy w tychże kieszeniach (mimo, że nie są one zapinane, nie zdarzyło mi się, żeby cokolwiek z nich wypadło), to na pewno zalety kamizelki. Materiał, z którego jest wykonana, szybko oddaje wilgoć, jest bardzo przewiewny i lekki. Dużą zaletą jest również pojemność kamizelki, 6l to naprawdę sporo miejsca na wszystkie biegowe drobiazgi. Osobiście mam w planie pobiec w niej Bieg 7 Dolin na dystansie 100km i jestem przekonany, że zmieszczę w niej wszystko to co będzie mi niezbędne w trakcie zawodów.

Nie jest to oczywiście najważniejsza cecha przy wyborze kamizelki biegowej, jednak nie oszukujmy się, sprzęt musi, a przynajmniej powinien nam się podobać również wizualnie. HV – 6 występuje w trzech wariantach, czarny z niebieskimi i białymi wstawkami, czarny z żółtymi i białymi oraz czarny z różowymi wstawkami. Do testów wybrałem opcję z niebieskimi wstawkami, w mojej ocenie, w połączeniu z jaskrawo żółtymi soft flaskami, daje naprawdę dobre połączenie. Całość jest starannie wykończona, materiał wydaje się trwały i mocny, a odblaskowe elementy są starannie wkomponowane w materiał kamizelki. Plus za jaskrawo żółte bidony, naprawdę ciężko byłoby ich nie zauważyć, gdyby wypadły podczas biegu.

Podsumowując

W swoim kilkuletnim, amatorskim bieganiu, miałem okazję testować i biegać z plecakami i kamizelkami z różnych półek cenowych i różnych marek, od tych niszowych, po topowych przedstawicieli biegowego rynku. ARCh Max HV – 6 można zaliczyć do tych najlepszych, a jeśli ktoś się zdecyduje na ten konkretny model, jestem przekonany, że się nie rozczaruje. Ma on oczywiście swoje drobne wady - śliskie tasiemki w systemie regulacji , brak osobnego wiązania na kijki (jednak bez problemu można je włożyć do największej kieszeni), nie rzutują na całokształt dobrego wrażenia z użytkowania kamizelki. Największe zalety to oczywiście optymalna pojemność i dobre dopasowanie do ciała, dzięki czemu, bieganie w niej jest bardzo komfortowe. Całość uzupełnia staranne wykonanie i przyjemny dla oka designe. Moim zdaniem, warto zwrócić uwagę na ten model podczas poszukiwania optymalnej kamizelki biegowej, nie tylko na dystanse utltra, ale i przy codziennym treningu.

PARAMETRY:

NAZWA PRODUKTU:  ARCh MAX Hydration Vest 6

POJEMNOŚĆ PLECAKA W LITRACH: 6L

ILIŚĆ KIESZENI WEWNĘTRZNYCH I ZEWNĘTRZNYCH: 8 (10) 

CO W ZESTAWIE: 2x500ml soft flaski

NA JAKI DYSTANS: ultra/dowolny 

CENA: 459 zł

TESTOWAŁ: Damian Orzechowski

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły