„Złote Skary 2022” - czytelników Magazynu ULTRA

01.01.2023

Po siedmiu latach obserwacji tego jak rozwija się świat biegów górskich i ultra oraz budowania społeczności skupionej wokół naszego magazynu, zdecydowaliśmy się zaproponować zabawę w plebiscyt, czyli wybór zawodnika i zawodniczki roku w biegach górskich i ultra. Chcemy pokusić się też o wybór najlepszego podcastu w minionym roku i imprezy biegowej. Nie oceniamy dokonań i całokształtu - skupiamy się na roku 2022. France Football ma swoją „Złotą Piłkę”, my będziemy mieli „Złote Skary”. Nie napinajmy się, nie kalkulujmy głosując, odrzućmy osobiste sympatie i antypatie. Postarajmy się być tak obiektywni jak tylko umiemy. Takiego obiektywizmu brakuje nam ostatnimi czasy.

Każdy plebiscyt ma swoje ułomności. Kto nominuje? Dlaczego akurat te, a nie inne osoby? Dlaczego w takich, a nie innych kategoriach. Potraktujmy to jako początek czegoś, co w najbliższych latach chcielibyśmy wraz z Wami rozwijać. Pamiętajcie to tylko zabawa. Nie chcemy wybierać najgorszych, zawodników, najsłabszych imprez, rozczarowań roku. Skupiamy się na pozytywach rozwoju naszego ukochanego sportu.

Proste zasady plebiscytu „Złote Skary 2022”

Kto nominuje?

Tym razem nominujących było dwóch - zarządziliśmy autorytarnie, ale po serio burzliwych i długich rozmowach. Zrobiliśmy to my wydawcy Magazynu Ultra. W przyszłości chcemy, by do nominujących dołączali zwycięzcy poszczególnych kategorii, będzie to zatem bardziej demokratyczna formuła. Zdajemy sobie sprawę z pewnej ułomności tak wąskiej grupy nominujących, która w łatwy sposób mogła kogoś pominąć, nie docenić. Patrzyliśmy jednak nie tylko na punkty ITRA czy RMT. Po nich byłoby prosto wyłonić zawodników i obyło by się bez głosowania. Oprócz poziomu sportowego w danym roku nałożyliśmy dodatkowe filtry tj. komunikację ze środowiskiem, wpływ na nie, promocję biegów górskich, czy potencjał jaki dostrzegliśmy w tym sezonie w danej imprezie, zawodniku czy zawodniczce. 

Do kiedy głosujemy i kiedy poznamy zwycięzców?

Głosujemy od 1 do 10 stycznia 2023. Wyniki poznamy w pierwszym numerze Magazynu ULTRA w 2023 roku na przełomie stycznia i lutego.

Jak głosujemy?

Tym razem głosujemy przez internet za pośrednictwem formularza google. Wątpimy, by komuś chciało się pisać specjalny skrypt, który będzie głosował na jego faworytów. Może jesteśmy naiwni, ale wierzymy w Waszą uczciwość. Pamiętajcie - głosujemy tylko raz.

Oto link do głosowania

Dlaczego te, a nie inne osoby i kategorie?

Co do kategorii zależało nam na uproszczeniu wyboru. Wiemy, że górali i ultrasów można podzielić jeszcze na kilka kategorii, najlepszych zbiegaczy, podbiegaczy etc. - może w przyszłości, wraz z ilością nominujących - dojdą też nowe kategorie.

Dlaczego ci, a nie inni nominowani? Nasze krótkie uzasadnienie:

W każdej kategorii znajduje się sześciu nominowanych. Dlaczego sześciu? Bo ładnie wygląda to na grafikach. A tak serio ta zawężona ilość zmusiła nas też, do poważnego zastanowienia się nad wyborem nominowanych. Nie sugerowaliśmy się tu tylko punktami ITRA czy RTM, choć oczywiście też na nie patrzyliśmy. Zwracaliśmy uwagę na poziom sportowy, dobór biegów, komunikację z mediami, jak i realne tytuły MP.

 

zdjęcia: profile FB nominowanych

Kategoria NAJLEPSZA ULTRASKA 2022R.

Dlaczego ta właśnie "szóstka wspaniałych" pań? Patrycja Bereznowska (725 RMT) biega praktycznie wszystko, w tym roku na polskich ścieżkach trailowych startowała kilkanaście razy i za każdym razem pudło, dodajmy do tego bardzo dobre występy na "płaskich" i naprawdę długich biegach. Paulina Krawczak (792 RMT) urzekła nas bardzo dobrym występem na UTMB, gdzie zameldowała się jako pierwsza polka na 11. pozycji, dokładając zwycięstwo na październikowym ŁUT 150. Katarzyna Solińska (810 RMT) jedna z naszych reprezentantek na MŚ w Tajlandji, medalistka MP. Ale chyba najszybsze bicie serca pyło podczas Lavaredo Ultra Trail, gdzie na koronnym dystansie (120km) dobiegła na 2. pozycji. Dominika Stelmach (826 RMT) sami nie wiemy skąd w tym wulkanie energii tyle mocy. Co start to walka o podium. Czy to półmaraton w USA czy klasyczne uliczne ultra w RPA, zawsze serce i dużo zdrowia zostawione na trasie. Mistrzyni Polski na Ultra dystansie, reprezentantka Polski na MŚ w Tajlandii. Marta Wenta (779 RMT) może mniej aktywna w social mediach, ale jak już zaczai się na jakieś górskie ultra to wynik może być tylko bardzo dobry, tak jak np. 1. miejsce na  Dolomiti Extreme Trail. Katarzyna Wilk (813 RMT), że biega do upadłego, to mało powiedzieć. Do dziś mamy ciarki jak wspominamy jej starty z Tatra Sky Marathonu czy 17 miejsce - najwyższe wśród Polek na MŚ w Tajlandii. Wspaniałe występy na ZUK-u, Biegach w Szczawnicy czy Chudym Wawrzyńcu mówią same za siebie, dodajmy do tego kolejny triumf na Krynickiej Setce podczas Europejskiego Festiwalu Biegowego.

 

zdjęcia: profile FB nominowanych

Kategoria NAJLEPSZY ULTRAS 2022R.

Czas na szóstkę nominowanych "ultra" panów. Paweł Czerniak (822 RMT), sezon rozpoczął spokonie, acz w dobrym stylu, by wystrzelić z formą na MP Ultra na Chudym Wawrzyńcu, zdobywając brąz i przepustkę na MŚ w Tajlandii. Roman Ficek (814 RMT) o ile zagraniczne starty w tym sezonie nie wyszły Romkowi tak jak planował to na naszym podwórku poszło mu znacznie lepiej (ZUK - 3. miejce, Tatra Fest Bieg - 1. miejsce), do tego chyba już zna każdy kamień na Głównym Szlaku Beskidzkim, którego po raz kolejny został rekordzistą. Dominik Grządziel (813 RMT) lubi biegać długooo i szybkooo, choć nie gardzi rowerem i szybkim podbiegem. Co start na "setce" to pudło lub zaraz za nim. Bardzo dobry sezon "Domisia". Michał Jurek (764 RMT) podobnie do Romka, zagranica w tym roku nie była łaskawa, ale na naszym rodzimym "ultra" podwórku radził sobie bardzo dobrze, Sztafeta Górska Solo, Ultra Chojnik i ŁUT150. Kamil Leśniak (827 RMT) po raz kolejny Kamil pokazał, że ciężką i systematyczną pracą można osiągnąć naprawdę bardzo dużo. Nie wymienimy wszystkich sukcesów, ale zwróćcie uwagę na najlepszy polski wynik na UTMB, Krynicka Setka pudło, Chudy Wawrzyniec pudło, najszybszy Polak na MŚ w Tajlandii... Tomasz Skupień (826 RMT) pudła na ZUK-u i Tatra Sky Marathonie to tylko przygrywaka do MP Ultra i złoty medal, który pozwolił przeżyć tajlandzką przygodę z MŚ.

zdjęcia: profile FB nominowanych

Kategoria NAJLEPSZA GÓRALKA 2022R.

Nie wszyscy od razu lubią biegać ultra, można na początek krócej, jak nasze nominowane góralki. Anna Celińska (840 RMT) co start to, nie zaskoczymy was, pudło, a nawet powiemy więcej, pierwsze miejsce. Bardzo dobry i równy sezon w wykonaniu Ani. Iwona Januszyk (787 RMT) co prawda kocha skitury na równi z górskim bieganiem, ale to raczej nie przeszkadza w dobrym bieganiu, jak np. drugie miejsce podczas tatra Sky Marathonu czy zwycięstwo w Letnim Biegu Zbója. Martyna Kantor (829 RMT) mamy nadzieję, że nie pogniewała się tak na poważnie na górskie bieganie, wiemy że triathlon jest spoko, ale my chcemy więcej takich emocji jak na MP w Szczawnicy. Zwycięstwo na Łemko Maratonie pokazuje, że tak łatwo nie zapomina się górskiego biegania. Karolina Obstój (739 RMT) na co dzień obieguje ukochane Izery i Karkonosze, przyznać trzeba z bardzo dobrymi wynikami, a wycieczka w Bieszczady przynos zwycięstwo na Niestrudzonym Sanie. Wycieczka na Dalmacia Ultra Trail przynosi również zwycięstwo na dystansie 18km. Natalia Tomasiak (774 RMT) powrót do ścigania po macierzyńskiej przerwie wypadł w wykonaniu Natalii naprawdę wyśmienicie, początek sezonu i zwycięstwa na Żwawych Wierchach i 27km GUR Myślenice, dalsza cześć sezony równie dobra, nawet "setka" podczas ŁUT padła jej łupem. Mirosława Witowska (812 RMT) od kilku lat bardzo dory wysoki poziom, co potwierdza srebrny medal MP zdobyty podczas MP na Biegach w Szczawnicy.

zdjęcie: profile FB nominowanych

Kategoria NAJLEPSZY GÓRAL 2022R.

Krzysztof Bodurka (876 RMT) z roku na rok forma coraz lepsza, co start to punktowany powyżej 800 pkt. RMT, no i to piękne zwycięstwo podczas Tatra Sky Marathon. Marcin Kubica (865 RMT) począwszy od zwycięstwa na Zimowym Chudym Wawrzyńcu, Marcin trzymał bardzo dobry poziom przez cały sezon zwyciężajać między innymi na Biegu "Marduły" czy Orava Trail. Dawid Malina (859 RMT) bardzo mocne wbiegnięcie w trailowe ściganie. Specjalista od szybkiego i krótkiego ścigania, co pokazał triumfując m. in. na Biegu o Breńskie Kierpce czy w Rollercoasterze podczas Maratonu Trzech Jezior. Bart Przedwojewski (907 RMT) mimo tego, że jak Bart sam przyznaje, ten sezon nie wyszedł mu tak jak by chciał, ale to nadal klasa światowa w naszym trailowym śrdowisku. 3. miejsce podczas Stranda Fjord Trail Race i wyjazd na Finał Golden Trail Series pokazały, że jak wszystko dobrze się ułoży to może być tylko lepiej. Marcin Rzeszótko (855 RMT) piękne zwycięstwo i złoty medal MP podczas Biegów w Szczawnicy zapowiadały bardzo mocny sezon, niestety druga część sezonu już taka nie była, do tego kontuzja. Andrzej Witek (866 RMT) chyba najbardzoej rozbiegany nasz góral, jak startował w Polsce to pudło lub zwycięstwo, medal MP na długim dystansie, starty zagraniczne też wstydu nie przynosiły, co zaowocowało wyjazdem na Finał GTS.

Kategoria NAJLEPSZA IMPREZA BIEGOWA 2022R.

Imprezy w konwencji Backyard Ultra biją na świecie olbrzymią popularność. Nie są to oczywiście wydarzenia idące w tysiące biegaczy. Polski debiut w środowisku przyjął się z olbrzymim aplauzem zawodników i rozpoczął cykl BYU organizowany przez różne osoby w całym kraju. Dzięki temu niebawem, będziemy mogli śledzić zmagania naszych ultrasów u słynnego Lazarusa Lake podczas "Mistrzostw BYU". Chudy Wawrzyniec z roku na rok się rozwija pod nowymi skrzydłami Fundacji Krok do Natury, dochodzą nowe dystanse Mała Rycerzowa, Parszywa Bendoszka, w tym sezonoe organizator MP na Ultra dystansie. Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - to zdecydowanie największa impreza w Polsce. Doskonała organizacja, olbrzymi potencjał do jeszcze większego rozwoju, widowiskowa meta. Zawody, które w tym roku ściągnęły chyba jedną z mocniejszych stawek amatorów polskich biegów górskich i ultra. Festiwal Biegów w Szczawnicy - pod tą nazwą istniał ostatni rok, konsekwentnie jednak rok do roku, na lini startu MP w biegach górskich staje najmocniejsza czołówka polskich biegaczy zawodowych. Czytelna komunikacja, prezentacje elity, piękne plenerowe after party - to coś, co przyciąga do Szczwanicy - tłumy zawodników i kibiców. W nowym sezonie będą to Pieniny Ultra TrailMaraton Trzech Jezior - to stosunkowo nowy bieg. Z roku na rok impreza rośnie, a do środowiska górskiego kierowany jest jasny przekaz - powinieneś tu się pojawić. Organizatorów należy docenić, za pierwszą zakrojoną na tak szeroką skalę relację z ich biegu. Nie była to oczywiście relacja, rodem z UTMB, ale przyznać trzeba, że czegoś takiego jeszcze w naszym kraju nie było. Tatrzański Festiwal Biegowy - Tatra Sky Marathon od momentu pierwszej edycji poziom, nie tylko sportowy, rośnie z roku na rok. Piękne trasy, piękne góry, mocni zawodnicy.

Kategoria NAJLEPSZY PODCAST 2022R.

Do tego rankingu wybraliśmy podcasy, nakierowane na środowisko biegaczy górskich, jak i te w których te wątki zaczęły pojawiać się coraz częściej. Uważamy, że im więcej osób będzie mówiło o biegach ultra i trailu, tym lepiej dla nas. Zatem wcale nie przeszkadza nam, że w większości z nich, można słuchać tych samych rozmówców. Każdy z tych podcastów dociera bowiem do trochę innej rzeczy biegaczy, a każdy z prowadzących zadaje inne pytania. Wiemy, że jest jeszcze kilka podcastów na rynku - te jednak licząc ilość minut jaką poświęciły na tematykę nam bliską, wyróżniają się wg. nas w sposób szczególny. Który z nich jest waszym ulubionym?

42,195 FM Kuby Pawlakaktóry szczególnie pod koniec roku przeprowadził serię bardzo ciekawych rozmów z Kamilem Leśniakiem, Bartem Przedwojewskim, Kasią Wilk, czy trenerem Andrzejem Orłowskim, której rozmowy Magazyn Ultra miał przyjemność być partnerem.

Bieganie.pl - seria podcastów, w których różni prowadzący przybliżają histore znanych biegaczy

Black Hat Ultra - zdecydował się na odważny ruch, by zacząć nadawać na zamkniętym kanale. Środowisko biegaczy pokazało jednak, że za bliskie mu treści, jest wstanie dołożyć cegiełkę na rozwój kanału i podcastu. Pieniądze te Kamil Dąbkowski - zdecydował przeznaczyć się na wspieranie ambitnych amatorów tworząc Black Hat Ultra Team.

Rzeźnik na podsłuchu - seria historii od kuchni z najstarszego Festiwalu Biegowego w Polsce, wysłuchiwana przez Ewę Paciorek.

Świat Okiem Biegacza, który prowadzi Florian Pyszel - niegdyś biegacz uliczny, dziś pełnoprawny góral. Florian nie boi zadawać się niewygodnych pytań, mocno oceniający. Dla jednych to atut tej pozycji, dla innych gorzka pigułka po odsłuchaniu.

Zabawy Biegowe - za konsekwentną próbę łączenia przez prowadzących Szymona Bytniewskiego i Mateusza Goleniowskiego trzech biegowych "światów": ultra, lekkoatletyki i ulicy, z których na bieżąco panowie często wyłaniają subiektywnie najciekawsze wydarzenia.

Nagrody

Dla zwycięzców - splendor i sława, a tak na poważnie, to świadomość, że w naszym środowisku jego dokonania, zostały docenione.

Dla głosujących - maile osób głosujących, zostaną wrzucone do szklanej kuli i w losowaniu przeprowadzanym live na naszych kanałach społecznościowych i wśród uczestników rozlosujemy. Sześć rocznych prenumerat naszego magazynu. W przypadku osób mających już aktualną prenumeratę - wydłużymy ją o odpowiednio dłużysz okres.

Bawcie się dobrze. Niech Zwyciężą Najlepsi! Tu możesz oddać swój głos w plebiscycie Złote Skary Magazynu ULTRA.

James Kamiński i Jędrzej Maćkowski.

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły