Wystartuj i zakochaj się w Gorcach!

Gorce, 22.07.2020

Ultra bieganie w czasach wirusa

Rok 2020 okazał się szczególny dla całego świata, dla biegaczy i organizatorów imprez sportowych również. Aż do połowy czerwca nie było pewności, czy i w jakiej formule będzie możliwość organizacji kolejnej edycji Gorce Ultra-Trail. Na szczęście, po wdrożeniu obowiązujących obostrzeń sanitarnych - została wypracowana formuła, która na początku sierpnia umożliwi biegaczom z całej Polski usłyszeć strzał startera i ruszyć na gorczańskie szlaki. Cieszy fakt, że mimo wstrzymania zapisów na prawie 3 miesiące na listach jest już kilkaset osób, gotowych sprawdzić swoje siły w górach.

Zdjęcia: Jaced Deneka/UltraLOvers, mat. organizatora

V Festiwal Biegów Górskich GORCE ULTRA-TRAIL

1-2.08.2020, Ochotnica Dolna

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli

Poseł na Sejm, p.Andrzej Gut-Mostowy   Polska Organizacja Turystyczna

Ultra bieganie w czasach wirusa

Rok 2020 okazał się szczególny dla całego świata, dla biegaczy i organizatorów imprez sportowych również. Aż do połowy czerwca nie było pewności, czy i w jakiej formule będzie możliwość organizacji kolejnej edycji Gorce Ultra-Trail. Na szczęście, po wdrożeniu obowiązujących obostrzeń sanitarnych - została wypracowana formuła, która na początku sierpnia umożliwi biegaczom z całej Polski usłyszeć strzał startera i ruszyć na gorczańskie szlaki. Cieszy fakt, że mimo wstrzymania zapisów na prawie 3 miesiące na listach jest już kilkaset osób, gotowych sprawdzić swoje siły w górach.

Gorce Ultra-Trail  - tu każdy znajdzie coś dla siebie 

Międzynarodowy Festiwal Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail 2020, w skrócie - GUT, odbędzie się w dniach 1-2.08.2020. Bazą wydarzenia jest Ochotnica Dolna, tam też znajduje się start i meta prawie wszystkich dystansów. Na biegaczy czeka 5 tras o zróżnicowanej długości i trudności.

Sobota 1.08:

  • GUT 102 -  “setka”, która obiega całe pasmo Gorców, zahaczając o najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, Mogielicę
  • GUT 84 - bieg 4 wież: Lubań - Magurki - Mogielica - Gorc
  • GUT 48 - świetna trasa na poznanie smaku ultra

Niedziela 2.08: 

  •  GUT 20 Ochotnica Challenge - piękna trasa dla górskich debiutantów. Zapach kwitnących łąk i panorama spod Gorca złagodzi ból łydek
  • GUT 12 - doskonały dystans na początek biegowej przygody, zwłaszcza, że trasa po krótkim podejściu prowadzi głównie w dół, prosto na metę w Ochotnicy

Trasy biegów prowadzą przez 2 powiaty - nowotarski i limanowski i przecinają 6 gmin: Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Mszana Dolna, Dobra, Niedźwiedź, Kamienica. Bieg obejmuje teren 3 Nadleśnictw, a trasa koronnego dystansu - GUT 102 -  przebiega przez Gorczański Park Narodowy i objęta jest ścisłym limitem zawodników ze względu na ochronę przyrody Parku.

Razem, choć (trochę) na dystans

Podczas edycji COVID-19 Organizatorzy wprowadzili kilka koniecznych modyfikacji, dzięki którym realizacja wydarzenia stała się możliwa. Najważniejsza zmiana to start falowy, z indywidualną godziną startu. W nowej sytuacji konieczne jest ograniczenie liczby osób w biurze zawodów a także na mecie, 

dlatego biegacze będą zapraszani do tych stref z dbałością o liczbę osób wewnątrz strefy i po dezynfekcji rąk na wejściu. Odprawa wydarzy się w formule on-line, a dekoracje odbędą się bez udziału publiczności. Zachowane zostały za to punkty żywieniowe i posiłek na mecie z doskonałymi potrawami od Kół Gospodyń Wiejskich z Mszany Górnej, Szczawy i Ochotnicy - to właśnie dla tych smaków część biegaczy wraca regularnie na gorczańskie szlaki. 

OSP z Tylmanowej, kapela z Krościenka, KS Gorc Ochotnica i wolontariusze z całego regionu

Z roku na rok GUT coraz  mocniej osadza się w kalendarzu regionu i okolicznych miejscowości, rośnie też zaangażowanie mieszkańców. Obecna edycja przyniosła rekordową liczbę zgłoszeń na wolontariat i… biegaczy o nazwiskach rodem z Ochotnicy. Ultrasów na trasie przywitają głosy lokalnych zespółów muzycznych - m.in na Lubaniu zagra Kapela Jaśka Kubika z Krościenka, a na Przełęczy Knurowskiej energii dodadzą skrzypce Małych Ochotnych.

GUT 12 dla debiutantów i na sprint

W 2019 do puli GUT dołączył krótki dystans 12 km, z inspiracji i na prośbę mieszkańców okolicznych gmin, którzy również chcieli spróbować swoich sił na szlaku. Niewątpliwą zaletą trasy GUT 12 jest to, że… prowadzi głównie w dół. Po niewielkim podejściu z Wierch Młynne przez kwitnące łąki na Polanę pod Gorcem zbiega się wprost na metę w Ochotnicy Dolnej.  To zatem dystans atrakcyjny dla debiutantów,  ciekawa opcja dla osób towarzyszących oraz dla zawodników, którzy specjalizują się w krótkich, dynamicznych dystansach. Są też osoby, które zmierzyły się z tym dystansem w 2019, i dziś są na listach startowych na 20 i 48 km. 

Puchar Gorca, mocna stawka i stali bywalcy 

Biegi górskie to jedna z nielicznych dyscyplin, gdzie na starcie ramię w ramię stają amatorzy i profesjonaliści, nadający tempo na trasach. Na koronnym dystansie GUT 102 mocnym zawodnikiem będzie Rafał Kot, zwycięzca zimowej edycji GUT. Góral z Mazur, jak mówi o sobie Rafał, planuje zawalczyć o Puchar Gorca i stawić się na mecie w czasie poniżej 10 godzin. Z Kotem zawalczy Bartosz Gorczyca, jeden z najwyżej notowanych w międzynarodowym rankingu ITRA Polaków. Na 100 km ścigać się też będzie Katarzyna Winiarska z rekordem trasy wśród kobiet (2018: 12:57:14). Swoją obecność zapowiada także trzykrotny zwycięzca GUT 20 - Dariusz Marek. Nie zabraknie też silnych zawodników z powiatu nowotarskiego i limanowskiego:  Na swój ulubiony dystans GUT 84 wróci jego trzykrotny zwycięzca Artur Baran z gminy Dobra, a z trasą Ochotnica Challenge zmierzy się Rafał Gabryś z gminy Kamienica (2019: II m./GUT 12)

GUT SOLO 

Nowością tegoroczną jest formuła GUT SOLO czyli możliwość indywidualnego startu na trasach GUT. Uczestnicy startują między 1 lipca a 31 sierpnia, w dowolnie wybranym dniu, a trasę pokonują zgodnie z zapisem trasy dostarczonych przez organizatorów.  Formalny start jest spod bramy na terenie Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej, a organizator zapewnia numer startowy, medal i pamiątkową koszulkę lub bluzę FINISHERA. Co ważne, uczestnik może liczyć również na wsparcie w sytuacjach wymagających interwencji (burza, zgubienie się). Formuła została już przetestowana przez pierwszych biegaczy i prawdopodobnie zostanie utrzymana jako roczna klasyfikacja, czyli 4x GUT.

Organizatorzy zapraszają na prawdziwe święto biegania - Wystartuj i zakochaj się w Gorcach!

…………………………………………………….

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli

  • Poseł na Sejm, p.Andrzej Gut-Mostowy
  • Polska Organizacja Turystyczna

Współorganizacja, gospodarz: gmina Ochotnica Dolna, p.wójta, Tadeusz Królczyk

Partnerzy instytucjonalni: Gorczański Park Narodowy, Lasy Państwowe

Partnerzy: Garmin Polska, Browar Podgórz, INOV-8

oraz: Starck’s Polska, Sulphur Busko-Zdrój, Restauracja OCH

Organizator: Fundacja Run Vegan

GUT 2020 - INFORMACJE

Termin i miejsce: 1-2.08.2020, Ochotnica Dolna, Małopolskie, 

Zapisy: do 15 lipca: online do www.gorceultratrail.pl, 31.07-2.08: Biuro Zawodów w Ochotnicy Dolnej

Media i sponsorzy: info@runvegan.pl, Violetta Domaradzka, +48 507 006 851

Wolontariat: wolontariat@runvegan.pl, Joanna Sputowska

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły