World Trail Majors alternatywa dla UTMB?

Cały Świat, 14.11.2023

13 listopada ogłoszono powstanie nowej organizacji w świecie biegów górskich. World Trail Majors ma być alternatywą dla UTMB.

zdjęcia: World Trail Majors

Niektórzy może słyszeli kilka tygodni temu o problemie, który spotkał znanego biegacza Gary’ego Robbinsa. Kanadyjczyk od jakiegoś czasu wziął się za organizacje biegów i właśnie jednemu z nich, mimo świetnych opinii, przestano wydawać pozwolenia. Powód? W podobnym terminie odbędzie się tam bieg z nalepką “by UTMB”. 

Właśnie w opozycji do takich praktyk powstała nowa organizacja World Trail Majors. Tworzy ją dziewięciu organizatorów bardzo znanych biegów ultra z całego świata, które oprócz sportowej rywalizacji ze szczególną uwagą traktują sprawy ekologii i ochrony przyrody, poszanowania lokalnej kultury i społeczności. Zebrano imprezy, które nie chcą ulec standaryzacji i paść pod monopolem szaleńcze rozwijanego korpo-cyklu imprez UTMB i pokazać innym biegom, że istnieje organizacja, która stanowi alternatywną opcję dla rozwoju imprezy oraz dyscypliny. 

Cykl World Trail Majors 

Założyciele wiedzą, jak ważnym elementem każdej imprezy są biegacze elity i wysoki poziom sportowy, dlatego w ramach WTM powstanie też rywalizacja w formie grand-prix na dystansie 100+. W odróżnieniu od cyklów takich jak UTMB czy Golden Trail Series, tu nie będzie skomplikowanej formy kwalifikacji i uczestnictwa. Trzeba będzie tylko ukończyć dwie imprezy z całego cyklu. Ma być to odpowiedź na zbyt duże koszty częstych podróży przez zawodników i zbyt napiętego grafiku ich startów.  

Tort WTM dzieli się na:

Wszystkie imprezy pozostają w pełni niezależne ze swoim regulaminem uczestnictwa. Nagrody pieniężne całego cyklu zostaną podane niedługo. Niewykluczone, że w przyszłości do WTM dołączą kolejne biegi Wszystko zależy, czy ich organizatorzy podzielają wspólne wartości do imprez, które stworzyły organizację.

Tak, kiedyś był Ultra-Trail World Tour

Cały projekt przypomina ustanowiony w 2014 roku Ultra-Trail World Tour, który zrzeszał ultra imprezy z całego świata i pozwalał ścigać się zawodnikom w cyklu biegów. Mieliśmy tam i naszego przedstawiciela - swego czasu punkty można było zdobywać w błocie Łemkowyny Ultra Trail. UTWT przetrwał tylko osiem lat - podczas pandemii niektóre z imprez zostały sprzedane koncernowi Ironman, który stworzył cykl UTMB World Series. Właśnie te wydarzenia rozpoczęły dyskusję zaprzyjaźnionych organizatorów ultrabiegów nad powołaniem nowego stowarzyszenia.

Nowe informacje najlepiej sprawdzać na oficjalnej stronie World Trail Majors.

To co, kto z Was połasi się na koronę tę światową koronę biegów ultra w pierwszej edycji?

Pozostałe artykuły