Wirtualna Koronka Ultra

Cała Polska, 16.05.2020

Jakie czasy, taka i Korona Ultra. Wiemy, że wy też nie możecie usiedzieć na miejscu, więc zapraszamy was na wycieczkę. Układając listę biegów, staraliśmy się, aby trasy były na tyle przyjazne, że możecie je przebiec bez supportu. Po prostu wy, trasa, zegarek, plecak, koszulka, kurtka i przed siebie! Nie będziecie też potrzebować punktów odżywczych.

Zapraszamy do wirtualnej zabawy wraz z serwisem Ratemytrail.com, który agreguje wasze trailowe biegi, dostarcza statystyki oraz narzędzia do analizy wysiłku na trasie.

Zdjęcie główne: Pietruszka Fotografia / Biegi w Szczawnicy

UWAGA – szczególnie pamiętajcie o wszystkich aktualnie obowiązujących obostrzeniach związanych z COVID-19. Na wycieczki biegowe starajcie się jeździć z domownikami, na szlaku zachowajcie bezpieczną odległość, a w miejscach publicznych używajcie masek lub innych osłon twarzy i nosa.

Zasady są bardzo proste.

I. Do zaliczenia „Koronki Ultra” potrzebujecie 7 z prezentowanych tras. Sataraliśmy się je tak dobrać, aby były i krajoznawcze, i czasem wymagające. Pamiętajcie, macie na to czas od piątku 29 maja do 31 sierpnia 2020. Planujcie tak swoje wyjazdy, aby były bezpieczne oraz aby rodzina była zadowolona.

II. Biegniecie z trackiem, po wyznaczonym śladzie. Staracie się za bardzo nie zbaczać z trasy, teraz większość zegarków powinna mieć opcję śledzenia trasy, a jak nie macie takowej, to pilnujcie się szlaku.

III. Po pokonaniu danej trasy wrzucacie swój trening na stronie Ratemytrail.com. Krótka instrukcja tu: http://ratemytrail.com/blog/post/wszystko-o-wirtualnych-zawodach Zasadniczo po dołączeniu jest widoczny ogromny przycisk "dodaj gpx".

IV. Dla pierwszych 20 finiszerów przewidzieliśmy wyjątkową, nietuzinkową z limitowanej serii koszulkę od naszego partnera sprzętowego, firmy AdrunaLine. Jak będziecie grzeczni na szlaku i pochawlicie się tym wszem i wobec, tto dodatkowo na koniec wśród wszystkich uczestników zrobimy publiczne losowanie prezentów od organizatorów tych biegów i innych ewentualnych partnerów, którzy do naszej "koronki" dołączą.

V. "Koronka" to przedsięwzięcie czysto niekomercyjne, turystyczno-krajoznawcze, zachęcające do aktywności na ulubionych szlakach. Chcemy Wam dać bodziec i odrobinę motywacji do ruszenia się z domu. 

Zapraszamy na szlak i do wspólnej zabawy! 

#koronkaultra #kingrunnerultra

Rzeźniczek, start Solinka, 28km + 1060/-1180 m, limit czasu 6:30 h


fot. Michał Złotowski dla Biegu Rzeźnika

Trasa biegu prowadzi z Solinki, początkowo drogą szutrową przez około 2 km, następnie drogą polną (ok. 500 m) do pasma granicznego. Po skręcie w lewo biegniemy niebieskim szlakiem granicznym, aż na szczyt Okrąglik (1101 m). Na Okrągliku żegnamy się z niebieskim szlakiem i skręcamy w lewo w kierunku Cisnej. Czerwonym szlakiem podbiegamy na Jasło (1153 m n.p.m.), na Szczawnik (1098 m) i na Małe Jasło (1097 m), następnie, podziwiając widoki, zbiegamy do Cisnej, aż do mety w pobliżu stadionu Orlika.

RMT-1 G-4 http://ratemytrail.com/virtual-race/koronka-ultra-rzezniczek-2020

 

Biegi w Szczawnicy Nowa Trasa, start Szczawnica, 32,4 km +/- 1550m, limit czasu 8 h

fot. Pietruszka Fotografia

Nową trasę wytyczyliśmy częściowo w oparciu o już istniejące fragmenty innych tras, pomiędzy którymi łącznikiem będzie najładniejsza grań na południowych stokach Przehyby. Początek do Schroniska na Przehybie prowadzi tak samo jak trasy Niepokornego Mnicha, Dzikiego Gronia i Wielkiej Prehyby. Natomiast kilkaset metrów za schroniskiem zamiast skręcić w lewo, wybieramy wariant w prawo – szlak biegówkowy prowadzący do Szlachtowej. Zbieg szybko wyprowadza nas na otwartą przestrzeń z pięknym widokiem na Małe Pieniny i wyłaniające się zza nich Tatry, później przez pewien czas prowadzi przez las po to, by w drugiej części wyprowadzić nas na otwarte hale i zarazem w jedno z najładniejszych miejsc w okolicy. Po około 7 km zbiegu i straceniu 600 metrów wysokości przecinamy drogę asfaltową łączącą Szczawnicę i Jaworki i zaczynamy drugą wspinaczkę (około +350 m) trasą Hardego Rollingu do Schroniska pod Durbaszką i drugiego punktu żywieniowego. Od tego miejsca wszystkie trasy poza Niepokornym Mnichem biegną już wspólnie, więc jest to znana wszystkim końcówka poprowadzona granią Małych Pienin.

RMT-2 G-4 http://ratemytrail.com/virtual-race/koronka-ultra-biegi-w-szczawnicy-2020

 

Salamandra Ultra Trail, start Dzięgielów, 25,5km +/- 1270 m, limit czasu 6 h

 

fot. Jacek Deneka UltraLovers

Trasa nie jest zbyt trudna, jednak wymaga od zawodników solidnego przygotowania. Początek to bieg asfaltem, ale już pod górę. W wielu miejscach widać rosnący dziko Czosnek Niedźwiedzi, a przede wszystkim czuć charakterystyczny zapach tego leczniczego ziela. W kilku fragmentach pagórkowata trasa prowadzi turystycznym szlakiem "Jesionowa", a także po trekkingowej ścieżce Goleszów PKP – Tuł – Czantoria Wielka. Po zejściu z szosy na polną ścieżkę zawodnicy poruszają się pasem granicznym z Czechami, zdobywając szczyt Wróżna (530 m n.p.m.). Następnie trzeba trochę się wysilić, by wejść na nieco wyższy szczyt Ostry Nydecki (709 m n.p.m.). To jednak nie koniec atrakcji, bo teraz zaczyna się bardzo agresywny zbieg. Nastęonie czeka na was mozolna wspinaczka na najwyższy szczyt trasy SUT 25, czyli Małą Czantorię (866 m n.p.m.). Teraz zbieg do miejscowości Cisownica i podejście na Machową (462 m n.p.m.). I wreszcie po dotarciu do Jeziora Księżycowego ostatni mocny akcent, czyli Wyrchgóra (518 m n.p.m.) ze słynnym kamieniołomem. Meta na dziedzińcu Zamku Rycerskiego w Dzięgielowie.

RMT-1 G-5 http://ratemytrail.com/virtual-race/koronka-ultra-salamandra-ultra-trail-2020

 

Golden Mountains Trail, start Lądek-Zdrój, 33 km +/- 1500 m limit czasu 7 h

fot. Rafał Bielawa

Jest to nowa trasa która została przygotowana na tegoroczną edycję DFBG 2020 - Golden Mountains Trail 33 km. Start i meta znajduje się w tym samym miejscu - na schodach przed Domem Zdrojowym Wojciech w Lądku Zdroju. Po starcie kierujemy się w prawo, w ulicę Orla którą biegniemy do ulicy Leśnej. Skręcamy w lewo w drogę wznoszącą się, na której znajduje się niebieski szlak turystyczny. Za niebieskimi znakami podążamy ok. 3 km przebiegając m.in. przez skały góry Trojak i ruiny zamku Karpiak. Po zbiegnięciu na drogę szutrową skręcamy w lewo i po kilkuset metrach skręcamy w prawo za zielonym szlakiem turystycznym który prowadzi na Przełęcz Karpowską, a dalej wzdłuż granicy państwowej do Przełęczy Gierałtowskiej. Tutaj skręcamy w prawo w dół za oznaczeniami czerwonego szlaku który prowadzi przez miejscowość Nowy Gierałtów, a dalej długi i stromy podbieg na szczyt Czernica. Po osiągnięciu wzniesienia dalej za czerwonymi oznaczeniami lekko w dół, aż dotrzemy do szlaku niebieskiego który znajduje się na małym leśnym asfalcie. Teraz przez blisko 10 km biegniemy szlakiem niebieskim, mijając m.in. Stary Gierałtów i po podbiegu dobiegamy ponownie do miejsca gdzie już byliśmy, czyli do szlaku zielonego którym wybiegaliśmy po zbiegu z Karpiaka. Kierujemy się po tej samej ścieżce, lecz w przeciwną stronę. Przebiegamy przez ruiny zamku, zbiegamy na rozdroże zamkowe i dalej przez skały Trojaka rozpoczynamy zbieg szlakiem niebieskim. Gdy będziemy przebiegać przez trzecią drogę stokową skręcamy w nią w prawo, z której po niecałym kilometrze skręcamy w lewo w mniejszą ścieżkę która zbiega obok wyciągów narciarskich. Po wbiegnięciu na większą drogę trawersującą zbocze skręcamy w lewo i lekko w dół kierujemy się do centrum Lądka. Na około 400 m przed Parkiem Zdrojowym skręcamy ostro w prawo, a następnie w lewo i po ok. 100 m mijamy okazały budynek Zdroju Wojciech. Jeszcze tylko po dobiegnięciu do ulicy Orlej skręcamy w prawo, mijamy po lewej schody z których startowaliśmy, by 100 m dalej na skraju parku skręcić w lewo zbiegając do fontanny, a stamtąd po 70 m osiągamy metę.

RMT-2 G-4 http://ratemytrail.com/virtual-race/koronka-ultra-golden-mountains-trail-2020

 

Chojnik Półmaraton z Górką, start Sobieszów, 29,5 km +/- 1316 m limit czasu 7 h

fot. materiały organizatora

Półmaraton z Górką to jeden z biegów podczas Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy – 29,5 km i ponad 1300 metrów wspinaczki jednym z najpiękniejszych podejść w Karkonoszach – Koralową Ścieżką. Trasa wiedzie w dużej mierze poza znanymi i zadeptanymi przez turystów szlakami. Tym samym biegacze doświadczają szlaków o alpejskim charakterze ze stromymi, skalnymi zboczami, spektakularnymi widokami i trudnymi technicznie odcinkami. Od tego dystansu setki biegaczy zaczynają swoją przygodę w świecie biegów górskich. Ciężki półmaraton. Dodatkowo mordercza ostatnia górka – Zamek Chojnik.

RMT-2 G-5 http://ratemytrail.com/virtual-race/koronka-ultra-chojnik-polmaraton-z-gorka-2020

 

Chudy Wawrzyniec Mała Rycerzowa, start Rajcza, 20,7 km +/- 1140 m, limit czasu 5 h

fot. Piotr Oleszak dla Chudy Wawrzyniec

W górach można się zmęczyć na sto różnych sposobów. Mała Rycerzowa to figlarna towarzyszka Chudego Wawrzyńca. 20,5 km i 930 metrów podbiegu wystarczy, żeby poczuć wiatr we włosach, sól w ustach i mocne bicie serca. Po krótkim odcinku szosowym wbiegamy na bardzo malowniczy, czerwony szlak przez Chutyrów i Urówkę, stokiem Mładej Hory i Jaworzynki na Małą Rycerzową. Trasa prowadzi dalej zielonym szlakiem i chwilę później spotyka się z końcówką Chudego Wawrzyńca na dystansie 50+ km. Dalej przez Wiertalówkę, Kotarz i Muńcuł do Ujsół, gdzie będzie czekał mostek, symboliczna meta i strumień. 

RMT-1 G-5 http://ratemytrail.com/virtual-race/koronka-ultra-chudy-wawrzyniec-2020

 

Garmin Ultra Race Gdańsk, start Oliwa, 27 km +/-526 m, limit czasu 5 h

fot. Jacek Deneka UltraLovers

Trasa GUR27 prowadzi leśnymi ścieżkami przez prawie cały teren Lasów Oliwskich. Będziecie mieli okazję przebiegać m.in. przez Dolinę Czystej Wody, okolice Czarniej Góry, Kleszą Drogę, okolice dzielnic VII Dwór, Niedźwiednik, Matarnię, a także przez Dolinę Bobrów, Wzniesienie Marii i Dolinę Ewy. Najwyżej położony punkt na trasie (167 m n.p.m.) znajdować się będzie na 5. km trasy.

RMT-1 G-2 http://ratemytrail.com/virtual-race/koronka-ultra-gur-gdansk-2020

 

Klątwa Szczytniaka, start Jeleniów, 33 km +/- 1207 m, limit czasu 6 h

 

fot. Jacek Deneka UltraLovers

Klątwa Szczytaniaka to kwintesencja Gór Świętokrzyskich. Pasmo Jeleniowskie na którym odbywa się bieg, to mniej znane niż popularne Łysogóry, ale położone tuż obok, z drugiej strony Nowej Słupi. Piękny widok z klasztoru na św. Krzyżu to właśnie nasze tereny :) Zmierzysz się tu z gołoborzem, ostrymi śliskimi głazami, wciągającym błotem, licznymi strumykami i przewyższeniami, jakich w tych górach byś się nie spodziewał. Łączymy ścieżki i szlaki, więc warto co jakiś czas spoglądać na zegarek, by w odpowiednim momencie skręcić w dobrą ścieżkę. Daj znać organizatorom, że będziesz biegał, może uda się minąć gdzieś na trasie!

RMT-2 G-4 http://ratemytrail.com/virtual-race/koronka-ultra-klatwa-szczytniaka-2020

 

Fores Run, start Mosina, 36 km +/- 419 m, limit czasu 6 h

fot. Grzegorz Lisowski

Nowa trasa na Forest Run! Miks naszych wcześniejszych biegów, zestaw najlepszych ścieżek i biegowego raju. Tym razem to 36 km, po górkach, singletrackach, nad jeziorami i gęstym lesie. Nie będziecie się nudzić i zapamiętacie tą trasę na długo, i w głowie i w nogach. Pokażemy Wam najciekawsze zakątki i najpiękniejsze miejsca, tak żebyście mogli na dłuższą chwilę oderwać się od codzienności, gwaru miasta i wybrać w zupełnie inny świat, świat dzikiej przyrody i naturalnego spokoju. Jak zwykle zapraszamy Was do lasów Wielkopolskiego Parku Narodowego.

RMT-1 G-1 http://ratemytrail.com/virtual-race/koronka-ultra-forest-run-2020

 

Ultra Roztocze, start Susiec, 27,6 km +/- 320 m, limit czasu 5 h

fot. Jan Haręza

Najkrótsza z magicznych tras. Start w Suścu. Zara po starcie przywitacie się z jednym z symboli Roztocza – wieżą widokową – na całym Roztoczu jest ich sporo. Wykonane są z miejscowego kamienia – spokojnie zobaczycie też i kolejną, na mecie w Krasnobrodzie! Na trasie czekają na Was cudowne pola jeszcze pełne kwitnącego rzepaku, wśród łąk i pól dotrzeć do Majdanu Sopockiego, jednego z wielu pięknych zbiorników wodnych pełnych turystów letnią porą. Przemknięcie tuż obok nich cudnie wijącą się ścieżką niczym wąż przy Sopockim potoku, by od razu zajrzeć do Piekła! Tak, tak odwiedzicie Piekło, które da Wam mocno popalić – bowiem to jedno z wyższych wzniesień na trasie UltraRoztocza pełne głazów, kamieni wśród których będziecie biec! A jak nagrzeszyliście w piekle, to trzeba koniecznie odbyć pokutę i wymazać grzechy! Na tą okoliczność odwiedzicie zaraz po piekle kaplicę Świetego Rocha. A na pokutę dostaniecie drogę do nieba przez schody, duuużo schodów, a potem na sam koniec czeka Was wizyta w wąwozach krasnobrodzkich. 

RMT-1 G-1 http://ratemytrail.com/virtual-race/koronka-ultra-ultra-roztocze-2020

 

Tatra Trail, start Witów, 18 km +603/- 485 m, limit czasu 4 h

 

fot. Marcin Rzeszótko

Bieg łatwy i szybki. Dla zawodników lubiących krótsze dystanse, jak i osób rozpoczynających bieganie w górach. Trasa przebiegać będzie przez trzy wsie oraz najbardziej urokliwe miejsca Gminy Kościelisko. Start znajduje się w Witowie i po szybkim asfaltowym początku, rozpoczyna się krótkie, ale treściwe podejście na Ostrysz. Następnie osiągamy niezwykle widokowy, czerwony szlak im. Powstania Chochołowskiego, którym biegniemy przez kolejne kilka kilometrów w trialowym terenie. Końcówka czerwonego szlaku to odcinek znany z Tour de Pologne - "Premia górska 1 kat. Butorowy Wierch", tu kolarze zjeżdzają ul. Salamandry, biegacze natomiast kontynuują bieg w Paśmie Gubałowskim, przebiegając przez obszar Natura 2000, Palenicę Kościeliska i Polanę Mietłówka. Z tego miejsca zaczyna się długi zbieg. Początkowo po polanie, a następnie po leśnych, szutrowych i w końcu asfaltowych ścieżkach. Przed biegaczami jeszcze tylko jedno krótkie wzniesienie w samym centrum wsi i meta na Chotarzu. Mam nadzieję, że się podobało. Na miejsce startu można się wrócić busem, ale zdeterminowanym polecam rozbieganie czarnym szlakiem przez Płazówkę. Powodzenia!

RMT-1 G-3 http://ratemytrail.com/virtual-race/koronka-ultra-tatra-trail-2020

 

Duch Pogórza Duszek, start Winne - Podbukowina, 33km +/- 1308m, limit czasu 6h

fot. UltraZajonc

Duch Pogórza odbywa się na mało znanym Pogórzu Przemysko Dynowskim. Na niespełna 34 km trasie dwa razy przebiega się wiszącą kładką nad rzeką San, dwa razy biegnie korytem strumienia oraz nie zawsze biegnie się oczywistą drogą.

RMT-2 G-4 http://ratemytrail.com/virtual-race/koronka-ultra-duch-pogorza-2020

Ultra-Trail® Małopolska, start Baza Lubogoszcz, 36,4km +/- 1960m, limit czasu 9h

fot. UltraZajonc

W Beskidzie Wyspowym, na trasie Ultra-Trail® Małopolska 35, czeka Was nie lada wyzwanie. Zdobędziecie szczyty Lubogoszcz, Lubomir i Kiczora. Zobaczycie piękny las, polany i widoki górskie. Wszystko to na jednej pętli, której start i meta znajdują się w Bazie Lubogoszcz – Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym, który w niemal niezmienionej formie funkcjonuje od przeszło stu lat: pośrodku lasu i tylko 50 kilometrów od Krakowa. Na trasach Beskidu Wyspowego nie zobaczycie wielu ludzi, nie jest tłoczno, możliwe są za to spotkania ze zwierzętami. Większa część trasy wiedzie po szlakach PTTK, poza dwoma odcinkami: ostatnimi 6 kilometrami i odcinkiem pomiędzy 3 a 5 kilometrem.

RMT-2 G-5 http://ratemytrail.com/virtual-race/koronka-ultra-ultra-trail-malopolska-2020

Ślęża Trail by Rafał Bielawa, start Sobótka, 30,6km, +/- 1422m, limit czasu 6:30h

fot. Błażej Łyjak

Ślęża to nie tylko święta góra Słowian, ale także miejsce magiczne, mekka i kuźnia formy dla wszystkich biegaczy górskich z Wrocławia i okolic. Jest wiele miejsc i szlaków, które znam i po których uwielbiam biegać, ale też nie wszystkie są dostępne ot tak, bez odpowiedniej zgody. Wybrałem coś pośredniego, przeznaczonego nie tylko dla górali. Mimo to będzie gdzie się zmęczyć, popędzić na technicznym zbiegu, czy też puścić wodze fantazji na łatwiejszych fragmentach. To, co najlepsze, to oczywiście szczyt Ślęży, który dany Wam będzie zdobywać dwukrotnie. Raz niebieskim szlakiem, a drugie wejście czerwonym, myślę, że będzie fajną przeprawą po kilkunastu wcześniejszych kilometrach. Na koniec czeka Was prawdziwa wisienka na torcie - gdy wszystko wskazywać będzie na to, że meta jest już blisko, będziecie musieli skierować znów wzrok w stronę Masywu Ślęży i pokonać jeszcze niepozorny szczyt Wieżycy. Ci z was, którzy go nie znają, z pewnością polubią i zapamietają ten fragment. A teraz możecie już ostro depnąć do mety. Bawcie się dobrze, Rafał.

RMT-2 G-5 http://ratemytrail.com/virtual-race/koronka-ultra-sleza-2020

Ultra Mazury U30, start Stare Jabłonki, 36,4km, +/- 550m, limit 6h

fot. Andrzej Olszanowski

 

Trasa U30 to naszym zdaniem najtrudniejszy bieg z festiwalu Ultra Mazury. Niepozorna z nazwy i dystansu, ale dająca największy wycisk. Szybkie odcinki połączone ze stromymi zbiegami oraz podbiegami. Nie daje chwili wytchnienia. Szerokie ścieżki mogą uśpić czujność, bo zaraz wpadasz w labirynt singiel tracków. Ruszamy z plaży hotelu Anders i tutaj wracamy. Przed nami 37km. Tak! U30 to 37km - mówiłem, że zdradziecki dystans. Do pokonania ponad 500m w pionie. Jest gdzie się zmęczyć. Na dzień dobry zaczynamy podbiegiem przy ul. Piękna. Potem już prawie tylko z górki i tylko leśne drogi. Zbieg, chwila odpoczynku i znów na 3km podbieg. Trochę piachu, no chyba, że biegniesz po deszczu to masz szczęście. Wbiegamy na przysłowiową Golgotę. Po zbiegu, mamy kilka kilometrów szybkich i szeroki. Warto tu się ustawić do rywalizacji. Ciekawie się robi na 14km. Jeżeli masz doświadczenie terenowe, to także masz przewagę. Stromy zbieg z miękkim lądowaniem. Uważaj! A zarazem miłej zabawy. Tutaj otwiera się widok na rezerwat przyrody Rzeka Drwęca. Znów kilka kilometrów płaskich - nabierz sił, bo 18km to początek zabawy. Podbiegamy na wieżę widokową z której możesz podziwiać dolinę rzeki Drwęcy. Jak już nacieszysz oczy i serce zacznie się dla Ciebie długi zbieg i długi podbieg. Wybacz. To najdłuższy i najboleśniejszy podbieg. Mówią że rejony jeziora Obst to małe Bieszczady. Sprawdź to! A chyba nie zdziwi Cię, że teraz będziesz miał zbieg i znów podbieg. Ta kolejka górska kończy się na chwilę na 24km. Przebiegniesz zaraz ulicę i delikatnie w dół będzie do 31km. Nie zauważysz tego, ale przez 7km jest lekko w dół! I już niby meta, już cierpienie się kończy - ale to mylne wrażenie. No chyba, że zostawiłeś/aś sobie dużo sił i teraz dopiero zacznie się dla Ciebie zabawa. Ostatnie 6km to bieg ze zmiennym nachyleniem. Istny cross. Na krótkim odcinku będzie kilka podbiegów i zbiegów, które doprowadzą Cię do jeziora Szeląg Mały. Łeska tu się zakręci wokół oka. Jak oczywiście trafisz na wschód lub zachód słońca. Polecam tak szybko biec, abyś zdążył/a. Jeszcze obiec całe jezioro i jesteś na mecie. Spokojnie to już naprawdę koniec. Najprzyjemniejszy odcinek - widok przecież wynagradza ten trud? Ostatni kilometr to wbieg na żółty szlak, który doprowadzi Cię do bramy hotelu. Zapraszam Kamli Leśniak.

RMT-2 G-1 http://ratemytrail.com/virtual-race/koronka-ultra-ultra-mazury-2020

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły