Redakcja KR

UPOSSIBLE - ROWEREM W GÓRY I SKAŁY

05.06.2024

Rowerowo-wspinaczkowy projekt ‘Upossible’ zawodniczki Salewa Eline Le Menestrel został zainspirowany nową kolekcją rowerową Salewa Vento, którą charakteryzuje funkcjonalne wzornictwo i naturalne materiały. Zanim jednak napiszemy coś więcej o samej kolekcji, kilka słów o projekcie i planach Eline na 2024.

 

‘Upossible’ to połączenie wspinania, jazdy na rowerze i aktywizmu ekologicznego. Wszystko zaczęło się, gdy zawodniczka Salewa i wspinaczka Eline Le Menestrel odkryła możliwości, jakie daje rower. Wcześniej podróże stanowiły największą część jej śladu węglowego i Francuzka szukała sposobów na jego ograniczenie. Pewnego dnia, jadąc autem na wspinanie, Eline i Simon utknęli w gigantycznym korku i zaczęli się zastanawiać… A gdyby tak w górach było więcej rowerów niż aut? Tak narodził się projekt ‘Upossible’, inicjatywa, w której chodzi o znacznie więcej niż tylko przemieszczanie się rowerem na wspinanie.

Eline i Simon podróżują do dużych europejskich miast i z centrum każdego z nich jadą na rowerze do najlepszych rejonów wspinaczkowych w okolicy, zachęcając spotkanych na trasie mieszkańców, przyjaciół i inne osoby do przyłączenia się. Pomysł ma na celu zainspirowanie wszystkich do wyboru roweru jako środka transportu w skały podczas dłuższych weekendów. W 2023 roku w ramach projektu Eline i Simon spędzili 35 dni w trasie, pokonując 4515 kilometrów pociągiem i 880 kilometrów na rowerze przez sześć europejskich miast i odwiedzając pięć rejonów wspinaczkowych.

Po udanym debiucie w 2023 ‘Upossible’ nabiera rozpędu w 2024.  W tym roku ich plan zakłada wizytę w dziesięciu nowych lokalizacjach we Francji, Włoszech, Niemczech, Austrii i innych krajach. W maju odwiedzili Bondues i Grenoble we Francji.

Eline i Simon potwierdzili już też kolejne daty na trasie ‘Upossible’:

  • 22 lipca w Chamonix (Francja) 
  • Sierpień w Isny im Allgäu (Niemcy) 
  • 19 lub 20 września w Bolzano (Tyrol Południowy, ostateczna data do potwierdzenia)
  • Początek października w Innsbrucku (Austria, data do potwierdzenia)
  • 19 grudnia w Brukseli (Belgia)

Więcej informacji dostępnych jest na profilu Eline na Instagramie

Kolekcja Salewa Vento

Eline przyznaje, że kolekcja Vento przypadła jej do gustu: „Funkcjonalna odzież rowerowa produkowana jest zwykle z włókien syntetycznych. Proponowane przez Salewa cienkie, zrównoważone materiały wykorzystujące naturalną wełnę merino, konopie i Tencel doskonale pasują do tego, co chcemy przekazać naszym projektem, a przy tym świetnie się w nich wspina. Tym lepiej, bo w nadchodzącym sezonie planujemy skupić się na drogach wielowyciągowych.”

Południowotyrolska marka wyznaje holistyczne podejście do sportów górskich, również jazdy na rowerze. Latem ubiegłego roku Salewa wprowadziła pilotażowo tylko w wybranych sklepach swoją kapsułową kolekcję rowerową Vento, a teraz jest ona już ogólnodostępna. Zaprojektowana, by jak najmniej oddziaływać na środowisko, kolekcja Vento wykorzystuje innowacyjne tkaniny ze zrównoważonymi, naturalnymi włóknami takimi jak konopie, wełna merino czy Tencellyocell. Wszystkie produkty zostały stworzone zgodnie z koncepcją bike to hike/bike to climb, która promuje rower jako ekologiczny i zapewniający pełną swobodę środek transportu dla sportowców górskich. Na rowerze mogą oni szybciej pokonywać dłuższe dystanse i docierać w dalsze zakątki – do podnóża ściany, schroniska i innych miejsc stanowiących doskonały punkt startowy do dalszej wędrówki czy wspinaczki. Single tracki, leśne ścieżki czy rower górski – produkty z kolekcji Vento to idealny wybór na każde okoliczności, co oznacza także stylowy wygląd w bardziej miejskim scenariuszu. Dzięki swojemu wielofunkcyjnemu charakterowi odzież Vento znakomicie sprawdzi się także po zejściu z siodełka, w trakcie wędrówki czy wspinaczki. VENTO AM HZ T-SHIRT   

Lekka i funkcjonalna koszulka ma dopasowany krój i wykorzystuje opracowany przez Salewę materiał AlpineWool® łączący miękką wełnę owiec górskich i naturalne włókna Tencel™ lyocell pozyskiwane z celulozy drzewnej. Oba surowce w naturalny sposób przeciwdziałają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, doskonale odprowadzają wilgoć oraz wspomagają termoregulację ciała. Na plecach i barkach zintegrowano wstawki z softshellu Durastretch. W dwóch głębokich kieszeniach po bokach bez problemu zmieścisz najważniejsze drobiazgi.  

VENTO AM HYB JACKET M  

Hybrydowa kurtka przeciwwiatrowa Vento wykonana została z lekkiego materiału AlpineWool® łączącego dwa surowce o naturalnych właściwościach antyzapachowych: wełnę merino i Tencel™ lyocell. Przyjemny w dotyku materiał o gładkiej fakturze dodatkowo wzmocniono poliamidem, by był jeszcze bardziej wytrzymały. Kurtka posiada dopasowany krój z wydłużonym tyłem i zapinaną kontrastującą kieszeń na plecach, wytrzymały zamek główny i chroniący przed wiatrem, wysoki kołnierz.  
 

 

VENTO HEMP/DST SHORTS M 

Uniwersalne spodenki rowerowe, ale też idealne do wspinaczki czy turystyki, stworzone z Alpine Hemp – naturalnego materiału o zaawansowanych właściwościach technicznych. Materiał jest odporny na ścieranie dzięki włóknom ripstop z poliestru z recyklingu. W strefach szczególnie narażonych na przetarcia zintegrowano panele z durastretchu, które zwiększają komfort i ogólną trwałość. Spodenki wyposażono w wyciętą laserowo, zapinaną kieszeń na nogawce i dwie kieszenie po bokach. 

 

 

VENTO AM SHORT LINER  

Getry z wkładką rowerową wykonane z poliestrowej siateczki oraz oddychającego materiału łączącego wełnę merino i Tencel™. Zestawienie to zapewnia doskonałą oddychalność i komfort na siodełku, a poliestrowe wstawki dodatkowo zwiększają ogólną wytrzymałość produktu. Zintegrowana amortyzująca wkładka posiada antybakteryjne wykończenie. Getry można użyć pod spodenki Salewa Bike Shorts, ale sprawdzą się również z innymi spodenkami do jazdy na rowerze górskim. Dostępne w wersji damskiej i męskiej. 

Pełna kolekcja Salewa Vento na salewa.com

 

Pozostałe artykuły