Ultramaraton Nadbużański po raz drugi!

Mielnik, 15.02.2019

Wystartowały już zapisy na drugą edycję Ultramaratonu Nadbużańskiego, który odbędzie się 14 września 2019 roku w Mielniku. Wracamy, więc na podlaskie bezdroża, meandrujemy wraz z dziką rzeką Bug, przemierzamy leśne dukty, podbiegamy pod kopalnię kredy, ale to nie wszystko.

Na uczestników UMN czeka w tym roku kilka niespodzianek. Do wyboru ponownie są trzy dystanse nazwane z podlaskiej gwary: Szpurt, Chazior i Szmergiel, natomiast wszystkie trasy zostały urozmaicone i wydłużone. Najkrótszy - Szpurt liczy teraz 18 km, do pokonania w ciągu max. 3,5 godziny. W okolicy 9-tego kilometra przy Wieży Widokowej w Mielniku zlokalizowany będzie punkt odżywczy, na którym nie zabraknie osławionych pierogów z owocami i innych regionalnych smakołyków. Drugi dystans, czyli Chazior wynosi 35 km. Limit czasu to 5,5 godziny, a na trasie będziemy Was poić i karmić dwa razy. Dla najbardziej wymagających i żądnych wrażeń mamy Szmergla o długości 65 km. Limit czasu został ustalony na 9,5 godziny, a biegacze będą mogli skorzystać z czterech punktów odżywczych.

Organizatorzy chcąc oczarować zawodników podlaską przyrodą, postanowili zmienić trasy, docierając do nowych niezwykłych miejsc. W tym roku czekają na Was dłuższe odcinki brzegiem Bugu, biegniemy drogami polnymi, gruntowymi i leśnymi, a nawet – uwaga! – pasem granicznym! Nie zdziwcie się, gdy złapiecie białoruską sieć. J Spodoba Wam się na pewno Rezerwat przyrody „Góra Uszeście” i „Głogi”, czyli seria malowniczych wzniesień i wąwozów na podłożu kredowym – pozostałościach po dawnej kopalni. Jeśli będzie mokro, ten odcinek może okazać się zmorą niejednego ultrasa. Obowiązkowo zmierzymy się też z „mleczną drogą” przy odkrywkowej kopalni kredy. Amatorzy Szmergla przemkną przez wieś Koterka, gdzie wśród lasów, na bagnach oko cieszy mała cerkiewka.

Po trudach biegu, koniecznie wpadnijcie na wieczorny koncert rockowy na amfiteatrze nad samą rzeką, który poprzedzą dekoracje zwycięzców. Jeśli nie spróbowaliście wszystkich podlaskich rarytasów na punktach na trasie, będzie okazja to nadrobić właśnie tutaj.

Mimo, że ilość pakietów startowych została zwiększona do 800, radzimy spieszyć się z decyzją o starcie. Coś nam mówi, że rozejdą się błyskawicznie.

Newsy nt. Ultramaratonu Nadbużańskiego można śledzić na Fb: https://www.facebook.com/ultramaratonnadbuzanski/

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły