UltraBies Biegi Górskie już za mniej niż 3 tygodnie!

Bieszczady, 19.04.2022

Drogie biegaczki i drodzy biegacze! Już za niespełna 3 tygodnie w bieszczadzkiej Dołżycy odbędzie się I edycja nowej imprezy biegowej UltraBies Biegi Górskie.

Na listach startowych widnieje już ponad 450 nazwisk.

Zapisy do końca kwietnia, więc jest jeszcze szansa na dołączenie!

Zawodnicy będą ścigać się na 4 dystansach: 10, 30, 44 i 102km. Areną zmagań będą najpiękniejsze zakątki Bieszczad – od Jeziora Solińskiego aż po granice Połoniny Wetlińskiej. Metą wszystkich dystansów, jak i miejscem w czasie którego odpoczniemy i wspólnie spędzimy czas w sobotę, 7 maja, będzie Karczma Skup Runa Leśnego w Dołżycy.

ULTRA BIES Dziarski Czad 102+

Dziarski Czad rozpoczyna się w Polańczyku na przystani żeglarskiej Eko Marina, a kończy w karczmie Skup Runa Leśnego w Dołżycy. Trasa biegu liczy 102 kilometry i jest najbardziej wymagającą i najdłuższą trasą pierwszej edycji UltraBiesa. Swoją przygodę rozpoczniesz nad Jeziorem Solińskim – legendarnym zbiornikiem położonym u podnóża Bieszczad. Kolejnymi miejscami na trasie biegu będą Górzanka, Kalinówka, Zdybka i Haworno, charakteryzujące się wyjątkową dla tej okolicy architekturą. Trasa wiedzie ponadto przez Cisną i Żubracze, będzie Ci dane wspiąć się na szczyty Korbani, Łopiennika, Hyrlatej, Dużego Jasła, Dziurkovca czy Paportnej. Widoki ze szczytów na długo pozostaną w Twojej pamięci.

ULTRA BIES Zwodnicza Rusałka 44+

Jednym z najbardziej urokliwych miejsc, przez które przebiega Zwodnicza Rusałka jest punkt widokowy Korbania położony na wysokości 894 m n.p.m. Zawodnikom dobiegającym do tego miejsca może zabraknąć tchu w płucach nie tylko przez podbiegi, ale przede wszystkim dzięki otaczającemu ich widokowi. Stoki masywu są zalesione, a wierzchołek jest przepięknym puntem widokowym, skąd widać Tyskową czy okolice Górzanki i Bukowca. To widoki, dzięki którym człowiek docenia potęgę i unikatowość środowiska naturalnego, które go otacza. Po takiej dawce piękna naturalnego krajobrazu, biegnie się o wiele łatwiej. Kolejnym ważnym punktem na trasie biegu jest nieistniejącą już miejscowość Łopienka. To wyjątkowo urokliwy punkt na mapie Bieszczadów, z reprezentatywną greckokatolicką cerkwią, która jako jedyna została ocalona po całkowitym wysiedlenia wsi w 1946 i 1947 roku. Po zaliczeniu punktu kontrolnego w Łopience do zdobycia pozostaje jedynie Łopiennik, a po nim upragniona meta będzie już na wyciągnięcie ręki. Limit czasu na pokonanie trasy wynosi 10h.

ULTRA BIES Niestrudzony San 30+

Start Niestrudzonego Sanu odbywa się w nieistniejącej już dzisiaj wsi Studenne. Nazwa wsi wywodzi się od słowa studene, czyli studzone, zimne. Miejsce jest niezwykle urokliwe, a widoki są dodatkowo urozmaicone pozostałościami po historycznych miejscach takich jak drewniana cerkiew.

Pierwsze 5 km można określić mianem łagodnego - najostrzejszy podbieg tego odcinka kończy się na wysokości ok. 600 m n.p.m., podczas gdy samo Studenne położone jest na wysokości nieco ponad 400 m n.p.m. Kolejna "piątka" jest już jednak nieco cięższa, a w okolicy 9 kilometra rozpoczniesz podbieg pod szczyt Korbania (894 m n.p.m.) Stoki tego masywu są dosyć gęsto zalesione, a sam widok ze szczytu na długo pozostaje w pamięci (na wierzchołku zbudowano wieżę widokową).

ULTRA BIES Przebiegły Leszy 10+

Dystans Przebiegłego Leszego liczy 10 km. Całkowite przewyższenie na trasie wynosi 475 m w górę. Jest to najkrótsza trasa w całym wydarzeniu UltraBies Biegi Górskie. Na szczególną uwagę zasługuje najwyższy szczyt znajdujący się na trasie – Czerenina. Całe Pasmo Łopiennika położone tuż poniżej 1000 m n.p.n. obfituje w widoki w stronę Małego i Dużego Jasła, a także – w zależności od warunków atmosferycznych – w kierunku Połoniny Wetlińskiej. Okolica wyjątkowo sprzyja fotografom, spodziewaj się zatem pamiątkowych zdjęć wykonanych przez naszych Mistrzów!

Zapisy wciąż trwają, a więcej szczegółów znajdziecie na stronie www.ultrabies.pl

Do zobaczenia 6 i 7 maja w Bieszczadach!

www.podkarpackie.pl

Partnerem wydarzenia jest Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta, a patronat medialny nad imprezą objął portal Kingrunner.com

Pozostałe artykuły